Zavrieť

Porady

dane a odvody z vedľajšieho príjmu

Zdravím všetkých odborníkov ! Mám školácku otázku. Potreboval by som vedieť, ja neznalý zákonov, ako postupovať pri vedľajšom príjme popri zamestnaní ?

Dajme tomu že chodím do práce, kde za mňa každoročne zamestnávateľ podáva daňové priznanie, odvádza za mňa všetky odvody. Som zamestnancom nie živnostníkom. Každý mesiac budem mať vedľajší príjem povedzme 5000 Sk. Ako správne postupovať a čo všetko je potrebné vykonať, aby bol príjem v súlade s legislatívou ?

Vďaka za užitočné rady a prosím neukameňujte ma !
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    O aký príjem sa jedná , z akej činnosti ? Ide o ďalší pracovný pomer, príp. dohodu o vykonaní práce? Táto informácia je dôležitá z hľadiska správneho zaradenia z hľadiska dane z príjmov a následných možných povinností voči SP a ZP .

    roxor je offline (nepripojený) roxor

    roxor
    Johanka Pozri príspevok
    O aký príjem sa jedná , z akej činnosti ? Ide o ďalší pracovný pomer, príp. dohodu o vykonaní práce? Táto informácia je dôležitá z hľadiska správneho zaradenia z hľadiska dane z príjmov a následných možných povinností voči SP a ZP .

    Ide o príjem z reklamy, konkrétne z autoreklamy. Firma, ktorá prevádzkuje autreklamu nalepí na súkromné auto reklamu, za ktorú vypláca mesačne dohodnutú sumu.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Dôležité, je na základe čoho (zmluvy?) ten príjem plynie. Ide o prenájom reklamnej plochy? Ak áno, takýto príjem by som zahrnula do príjmu podľa ZDP_§8_ods.1_pism.a. (príjem z príležitosatného prenájmu hnuteľných vecí). T.j pôjde o zdaniteľný príjem, od dane je ale oslobodený takýto príjem do výšky 5-násobku životného minima (24900 Sk). Ak ten príjem bude vyšśí, na konci roka budeš musieť urobiť DP, kde si tento príjem vyčísliš. Odvody do SP a ZP sa z takéhoto príjmu neplatia.

    roxor je offline (nepripojený) roxor

    roxor
    somij Pozri príspevok
    Dôležité, je na základe čoho (zmluvy?) ten príjem plynie. Ide o prenájom reklamnej plochy? Ak áno, takýto príjem by som zahrnula do príjmu podľa ZDP_§8_ods.1_pism.a. (príjem z príležitosatného prenájmu hnuteľných vecí). T.j pôjde o zdaniteľný príjem, od dane je ale oslobodený takýto príjem do výšky 5-násobku životného minima (24900 Sk). Ak ten príjem bude vyšśí, na konci roka budeš musieť urobiť DP, kde si tento príjem vyčísliš. Odvody do SP a ZP sa z takéhoto príjmu neplatia.

    Vďaka za info, čiže jediné čo budem musieť uhradiť je 19% daň ? a uviesť príjem v DP?

    A ešte jedna podotázka:

    Ako to bude s DP ? Keďže si ho asi budem musieť robiť sám, na aký typ tlačiva A alebo B ?
    Naposledy upravil roxor : 22.04.07 at 10:03

    roxor je offline (nepripojený) roxor

    roxor
    somij Pozri príspevok
    Áno. DP typ B .
    Ďakujem a ako je to s platením tej dane ? Kedy je ju potrebné zaplatiť (myslím jednorázovo raz ročne, alebo mesačne)

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    V tomto prípade podáš DP do 31.03. nasledujúceho roka a dovtedy musíš prípadnú daňovú povinnosť aj uhradiť.

    dane a odvody z vedľajšieho príjmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.