Zavrieť

Porady

paušálne výdavky

Som živnostník,mám príjem z podnikania a z prenájmu.Môžem si v podnikaní uplatniť výdavky skutočné,podľa dokladov a v prímoch z prenájmu paušálne 25%?Rátajú sa do paušálnych 25% aj pladby do fondov,alebo sa priratávajú k tomu.
aandy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    viktoria je offline (nepripojený) viktoria

    viktoria
    Nemôžeš kombinovať paušál a skutočné výdavkzy čiže ak chceš paušál na prenájom musíš si uplatniť paušál aj na živnosť alebo opačne.

    Do paušálných výdavkoch nie sú započítané odvody.
    Hľadala som, ale nenašla...Viete mi poradiť, v akom poradí sa od príjmu odpočítavajú jednotlivé položky pri uplatnení si paušálnych výdavkov? Jední tvrdia, že najprv sa odpočíta 25% - ako paušál, potom odvody a nezdaniteľná čiastka a tí druhí, že sa najprv odpočítajú odvody, nezdaniteľná čiastka a až na koniec tých 25% ako paušál.

    Ešte by som potrebovala vedieť, či stačí mať len založené faktúry - príjmy a výpisy z BÚ, alebo treba robiť nejaké evidencie a pod.

    Ďakujem

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    zober si daň. priznanie a to Ťa povedie v akom poradí máš robiť, a čo sa týka evidencie , eviduješ len príjmy

    aandy je offline (nepripojený) aandy

    aandy
    Podľa DP by som mal v odd.VI priznávať príjmy a výdavky z podnikania a zrátať ich v riadku 8 a prenájom je v riadku 9/odvoláva sa na §6ods.3/,čiže tam by som si mohol uplatniť paušál 25%,pretože to nie je príjem z podnikania,na to ani nemám živnosť.Ak tomu teda dobre rozumiem.aandy

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    aandy
    Podľa DP by som mal v odd.VI priznávať príjmy a výdavky z podnikania a zrátať ich v riadku 8 a prenájom je v riadku 9/odvoláva sa na §6ods.3/,čiže tam by som si mohol uplatniť paušál 25%,pretože to nie je príjem z podnikania,na to ani nemám živnosť.Ak tomu teda dobre rozumiem.aandy
    neviem andy či Ti dobre rozumiem. Ako uvádzaš v odd.VI priznávaš prijmy a výdavky, v r. 8 súčet v r. 9 nájom. Ale keď sa rozhodneš uplatniť % z príjmov, uplatňuješ ich z úhrnu príjmov podľa §6 odst.1-3. t.j. nemôžeš kombinovať paušálne a skutočné výdavky (§6odst.10).
    K 25% prirátaš ešte odvody poistného.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    carduelis
    Hľadala som, ale nenašla...Viete mi poradiť, v akom poradí sa od príjmu odpočítavajú jednotlivé položky pri uplatnení si paušálnych výdavkov? Jední tvrdia, že najprv sa odpočíta 25% - ako paušál, potom odvody a nezdaniteľná čiastka a tí druhí, že sa najprv odpočítajú odvody, nezdaniteľná čiastka a až na koniec tých 25% ako paušál.

    Ešte by som potrebovala vedieť, či stačí mať len založené faktúry - príjmy a výpisy z BÚ, alebo treba robiť nejaké evidencie a pod.

    Ďakujem
    § 6 ods.10: ..."
    Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách
    výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka

    okrem zaplateného poistného a príspevkov,

    ktoré je daňovník povinný platiť; toto poistné a príspevky

    si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej

    výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov

    týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch

    v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach."

    Mne z toho vychádza = príjmy - 25% - preukázateľné poistné = základ dane
    Čo na to ostatní.

    MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

    proste ja MIRKA
    podľa tejto diskusie a zákona tzn., že keď si nemôžem uplatniť výdavky na takýto prenájom paušálom, tak si ich môžem podľa skutočných výdavkov, ale vtedy musím viesť účto, alebo iba evidenciu? Dosť nechápem § 6 ods.11 a hlavne bodu b).

    Prosím, poraďte, lebo mám tiež takého živnostníka.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    MIRKA
    podľa tejto diskusie a zákona tzn., že keď si nemôžem uplatniť výdavky na takýto prenájom paušálom, tak si ich môžem podľa skutočných výdavkov, ale vtedy musím viesť účto, alebo iba evidenciu? Dosť nechápem § 6 ods.11 a hlavne bodu b).

    Prosím, poraďte, lebo mám tiež takého živnostníka.
    Tak ako hovoríš. Ak si neuplatníš paušálne výdavky, ale preukázateľné tak musíš viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 čo je v podstate JU.

    MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

    proste ja MIRKA
    Nike
    Tak ako hovoríš. Ak si neuplatníš paušálne výdavky, ale preukázateľné tak musíš viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 čo je v podstate JU.
    to je choré.....

    a táto osoba si bude viesť dve JÚ alebo jedno? a ako sa môže takýto majetok odpisovať v zmysle § 6 ods. 11 bod b) ?

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Mirka nerozumieme si.

    (11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených

    v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky,

    vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

    a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,

    b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý

    možno odpisovať,

    c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

    Podľa tohto neodpisuje, ale vedie evidenciu.

    MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

    proste ja MIRKA
    OK, akosi si neviem preložiť bod b do mojej reči . čo znamená "viesť evidenciu o majetku, ktorý možno odpisovať"?

    Zuzina je offline (nepripojený) Zuzina

    Zuzina
    Ak ak si pri prenájme neuplatním paušálne výdavky, môžem si uplatniť odpisy? A ak je prenajímateľ platca DPH, pretože je aj živnostník, môže si aj z dokladov energií pýtať DP, ak nehnuteľnosť nie je v obchodnom majetku firmy?

    Táto novinka (čo sa týka prenájmu) veľa ľudí privádza do úplneho šialenstva.

    skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

    skvrnka
    Pri uplatnovani paušalnych výdavkov 25% ratam
    -prijmy -minus náklady 25% z prijmov minus odvedené poistne
    potom sa to rovna zaklad dane
    - aj prijmy aj odvod poistneho mi prebieha cez bankové vypisy
    kde okrem toho su aj uroky (dan z urokov mi banka nevycisluje, lebo
    uroky su cca 2,- resp. 3,-Sk)
    Podla mna uroky, ktore mam na vypise sa nezaratávaju do prijmov
    ak uplatnujem pausalne vydavky, pretoze pri uplatnovani pausal.výdavkov
    nie som uctovnou jednotkou a nie som povinna úctovat (teda plati
    paragraf 17 ods. 3a), len neviem či je môj nazor spravny.
    Naposledy upravil skvrnka : 18.03.05 at 17:44

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.