Zavrieť

Porady

podnikateľ a stravné

zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
ahojte, chcela by som sa opýtať ako je to s podnikateľmi a stravným. tuším od novembra 2004 si možu davať aj podnikatelia stravné z prac. cesty do výdavkov? ako sa v tom prípade postupuje, stačí ked evidujem knihu jázd, potom len vyratam z hodín na kolko má nárok a dám stravné zvlášť do výdavkov? pre niekoho asi primitívne otázky, ale chcem si byt istá.
dík za rady.
Usporiadat
Denisa Denisa

Denisa je offline (nepripojený) Denisa

optimista
Pozri si novelu
Je to vlastne ako keby robil cesty zamestnancovi.

Novela zákona o dani z príjmov Vám od 1. 11. 2004 uľahčí podnikanie!


ŽIVNOSTNÍK A DANE, Aktuálne zmeny v legislatíve, číslo: 9/2004, vyšlo: 27. 9. 2004


Parlament schválil novelu zákona o dani z príjmov, ktorá mení podmienky podnikania podnikateľov FO a uľahčí im život.




Podnikateľovi FO vzniká nárok na:

  • stravné pri tuzemských pracovných cestách,
  • cestovné náhrady ako sú stravné a vreckové pri zahraničných pracovných cestách,
  • náhrady za používanie súkromného automobilu nezaradeného do obchodného majetku podnikateľa.
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
ďakujem za odpoved, ale ešte by ma hlavne zaujímalo ako to zaúčtujem, ked auto je firemné, robím knihu jázd, to na tu konkrétnu jazdu musím urobiť zvlášť nejaký výkaz prac. cesty, kde zaratam aj stravne a potom to zaučtujem spolu alebo ako? Nieje mi to jasné lebo pre zamestnancov som to nikdy nerobila, žiadny niesu.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Odporúčam vypísať cesťák.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Poznatky zo školenia:

§ 19 ods.2 písm.e)
- pozor na formuláciu
vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosti pravidelne vykonáva...
Nikde nie je jednoznačne formulované čo znamená definícia " pravidelne vykonáva"
napr. servis strojov u klienta, ktorý je dohodnutý podľa zmluvy alebo objednávky 1 x za mesiac, je možné už posudzovať za miesto, kde svoju činnosť pravidelne vykonáva (nevzniká nárok na stravné, aj keby sídlo prevádzky SZČO bola Bratislava a sídlo firmy odberateľa v Košiciach) !!!

Pri nároku doložiť prehľad, ktorý bude obsahovať napr.
Sídlo SZČO .......... Bratislava
nákup tovaru ....... Zvolen ( veľkosklad PRIMA)
dátum .................
miesto nástupu ..... Bratislava - hodina
miesto ukončenia... Bratislava - hodina
počet hodín x nárok 168 Sk

stačí v súčte zaúčtovať jednou čiastkou v JU v uzávierkových operáciach
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Je to tak ako píše accad. V podstate ide o problém len vtedy, keď SZČO nemá kanceláriu, prevádzku, ateliér...., a výjazdy činí z miesta bydliska, ktoré je jeho miestom podnikania. Nikdy totiž nebola výdavkom cesta do "zamestnania" t.j. z bydliska napr. do ateliéru. No a teraz sa opäť objavila formulácia "miesto v ktorom činnosť pravidelne vykonáva" a je z toho chaos. Ale vraj bude usmernenie, no dúfam, že včas.
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Aj som si myslela ze budem musiet vypisovat cestáky, lenže konkrétne ide o poisťováka, ktorý jazdí skoro denne dlhé trasy za klientmi, to sa navypisujem. Ešte raz ďakujem za odpovede, som tu novačik a som rada ze ste reagovali.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Hmm.. tak si to hoď do nejakej tabuľky a máš po probléme. :-)
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

alebo splaš soft na jazdy...

Inak Alfa (JÚ) jazdy má celkom slušné. Takže máš aj účto aj jazdy...
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Jazdy, ale nie cesťáky, tam sa nedajú urobiť diety...
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Účtujem v Alfe, preto mam problem s tymi cesťakmi, lebo tam robim len jazdy a neviem ako tam zahrnuť to stravne. Ma to nejaký iný program?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

accad
Poznatky zo školenia:

§ 19 ods.2 písm.e)
- pozor na formuláciu
vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosti pravidelne vykonáva...
Nikde nie je jednoznačne formulované čo znamená definícia " pravidelne vykonáva"
napr. servis strojov u klienta, ktorý je dohodnutý podľa zmluvy alebo objednávky 1 x za mesiac, je možné už posudzovať za miesto, kde svoju činnosť pravidelne vykonáva (nevzniká nárok na stravné, aj keby sídlo prevádzky SZČO bola Bratislava a sídlo firmy odberateľa v Košiciach) !!!

Pri nároku doložiť prehľad, ktorý bude obsahovať napr.
Sídlo SZČO .......... Bratislava
nákup tovaru ....... Zvolen ( veľkosklad PRIMA)
dátum .................
miesto nástupu ..... Bratislava - hodina
miesto ukončenia... Bratislava - hodina
počet hodín x nárok 168 Sk

stačí v súčte zaúčtovať jednou čiastkou v JU v uzávierkových operáciach
A prečo účtovat cez uzávierkové operácie ??? Veď podnikatel si diety môže vytiahnuť z pokladne. Ja to robím tak. Myslím, že výdaj z pokladne dáva vernejší obraz o vyplatení diet na ktoré má podnikatel nárok. Rovnako sa diety z pokladne vyplácajú aj zamestnancovi ak bol na sc.
Pekné popoludnie želám...
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Tiež by som to vyplácala priebežne z pokladne a nie cez uzávierkové operácie...
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

babenko1
Tiež by som to vyplácala priebežne z pokladne a nie cez uzávierkové operácie...
Súhlasím s tu napísaným.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Je to jedna z možností. Pre SZČO je to len fiktívna operácia, ktorú nemá čím iným doložiť ako priloženým rozpisom. Tu ide hlavne o uplatnenie nároku na stravné do daňových výdavkov. Vypláca si to SZČO sám sebe.
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

accad
Poznatky zo školenia:

§ 19 ods.2 písm.e)
- pozor na formuláciu
vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosti pravidelne vykonáva...
Nikde nie je jednoznačne formulované čo znamená definícia " pravidelne vykonáva"
napr. servis strojov u klienta, ktorý je dohodnutý podľa zmluvy alebo objednávky 1 x za mesiac, je možné už posudzovať za miesto, kde svoju činnosť pravidelne vykonáva (nevzniká nárok na stravné, aj keby sídlo prevádzky SZČO bola Bratislava a sídlo firmy odberateľa v Košiciach) !!!

Pri nároku doložiť prehľad, ktorý bude obsahovať napr.
Sídlo SZČO .......... Bratislava
nákup tovaru ....... Zvolen ( veľkosklad PRIMA)
dátum .................
miesto nástupu ..... Bratislava - hodina
miesto ukončenia... Bratislava - hodina
počet hodín x nárok 168 Sk

stačí v súčte zaúčtovať jednou čiastkou v JU v uzávierkových operáciach
ACCAD, nerozumiem vete : počet hodínX nárok 168 Sk
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Julča
ACCAD, nerozumiem vete : počet hodínX nárok 168 Sk
Pokiaľ mi je známe, tak si podnikateľ môže uplatniť stravné sadzbami podľa trvania prac. cesty:
od 5 do 12 hod. - 80Sk
od 12 do 18 hod.-122Sk
nad 18 hod. 188Sk

Tak čo tá veta vlastne znamená?
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
accad
Je to jedna z možností. Pre SZČO je to len fiktívna operácia, ktorú nemá čím iným doložiť ako priloženým rozpisom. Tu ide hlavne o uplatnenie nároku na stravné do daňových výdavkov. Vypláca si to SZČO sám sebe.
možno..ale nevieš, na akého kontrolóra natrafíš...a ďalšia vec, veď on sa na tej ceste určite stravoval.. a zaplatil zo svojho, tak preto by som to preplácala z pokladne a nie cez uzávierkové operácie
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
zuso
Pokiaľ mi je známe, tak si podnikateľ môže uplatniť stravné sadzbami podľa trvania prac. cesty:
od 5 do 12 hod. - 80Sk
od 12 do 18 hod.-122Sk
nad 18 hod. 188Sk

Tak čo tá veta vlastne znamená?
zuso... accad asi urobila preklep.. chcela len vytvoriť príklad, aby to bolo ľahšie pochopiteľné :-)
0 0
bisou bisou

bisou je offline (nepripojený) bisou

tak čo teda? treba vypisovať cesťak alebo len vydavok z pokladne??
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
vypíš cesťák... daňováci ho budú určite vyžadovať a následne aj výdavok z pokladne
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať