Zavrieť

Porady

preddavky na daň FO za rok 2007

Neviem, čo dobre počítam preddavky na daň. Ak mal daňovník v roku 2006 ZD 450317,-Sk?
ZD: 450317,-
nezdaniteľná časť : 95616,-
Výpočet preddavkov: 450317-95616 = 354701, z toho 19% daň je 67393 po zaokrúhlení.
Štvrťročné preddavky sú potom 67393/4 = 16848,25

Mám platiť preddavky vo výške 16848 alebo 16849,-Sk ?
Naposledy upravil miriam.1 : 06.05.07 at 09:41
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    1) Základ dane nezdaniteľné časti základu dane [§ 11 ods. 2
    písm. b) a ods. 3], daňový bonus (§ 33), zdaniteľná mzda (§ 35), daň (§ 15 a43), preddavky na daň (§ 34, 35, 42 a44) a suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane podľa § 50 sa zaokrúhľujú na celé koruny nadol.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Výpočet je správny, ak:
    - Ak máte nárok na dańový bonus, ten sa zohľadní tiež,
    - ako aj odpočet preddavkovej dane podľa par. 43 ZDP.
    Potom Vám vyjde výška štvrťročného predavku.

    Nezabudnite na ten par. 43, treba ho zohľadniť. (úroky z účtu, kt. boli súčasťou ZD a terba urobiť odpočet preddavkovej dane)

    Zlata je offline (nepripojený) Zlata

    Zlata
    Ahoj Poradáci,
    nie som si celkom istá vo výpočte preddavku na daň FO na rok 2007.
    FO si uplatňoval bonus na dieťa, ktoré 25.5. zmaturovalo a od 1.6. sa zamestnalo. Preddavky na daň mu výdu platiť či si uplatní alebo neuplatní bonus, preddavok štvrťročný je splatný do 30.6. tak neviem, či mám tento bonus uplatňovať alebo nie. Vie mi niekto odpovedať?

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Zlata Pozri príspevok
    Ahoj Poradáci,
    nie som si celkom istá vo výpočte preddavku na daň FO na rok 2007.
    FO si uplatňoval bonus na dieťa, ktoré 25.5. zmaturovalo a od 1.6. sa zamestnalo. Preddavky na daň mu výdu platiť či si uplatní alebo neuplatní bonus, preddavok štvrťročný je splatný do 30.6. tak neviem, či mám tento bonus uplatňovať alebo nie. Vie mi niekto odpovedať?
    Trošku sa mi to zdá nezrozumiteľné - preddavky boli vypočítané podľa daňovej povinnosti roku 2006? Na daňový bonus od 1.6.2007 nemá nárok - keďže sa nejedná už o dieťa, ktoré je v opatere, ale riadne zarábajúceho človeka.

    Zlata je offline (nepripojený) Zlata

    Zlata
    Vypočítaná daň sa zníži o baňový bonus, pričom daňový bonus sa uplatní v sume, na ktorú vznikol daňovníkovi nárok a ktorú si uplatnil v daňovom priznaní zdaňovacie obdobie roku 2006. toto mi nie je jasné!

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Zlata Pozri príspevok
    Vypočítaná daň sa zníži o baňový bonus, pričom daňový bonus sa uplatní v sume, na ktorú vznikol daňovníkovi nárok a ktorú si uplatnil v daňovom priznaní zdaňovacie obdobie roku 2006. toto mi nie je jasné!
    To sa používa pri výpočte výšky preddavkov - podľa §34 ods.5. Teda daňová povinnosť, ktorá vyšla v roku 2006 po odpočítaní nezdaniteľnej časti /aktuálnej v tomto zdaňovacom období, pre ktoré sa preddavky počítajú/, a po znížení o daň.bonus, započítanej dane zaplatenej v zahraničí a po odpočítaní zrážkovej dane. Takto upravená daň sa vydelí 4 - a určí sa výška štvrťročného preddavku. To, že nebudeš teraz dávať už daňový bonus od 1.6.2007 nemá na tento výpočet vplyv - to sa bude zohľadňovať až pri výpočte preddavkov na rok 2008.

    Zlata je offline (nepripojený) Zlata

    Zlata
    Dík, chápem to, že teraz odpočítam bonus za celý rok.
    A potom v dan. priznaní uplatním 5 mesiacov a z toho mi vyplýva, že ak sa zákon nezmení, pri výpočte preddavkov na rok 2008 budem odpočítavať bonus za 5 mesiacov? Zdá sa mi to uletené.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Zlata Pozri príspevok
    Dík, chápem to, že teraz odpočítam bonus za celý rok.
    A potom v dan. priznaní uplatním 5 mesiacov a z toho mi vyplýva, že ak sa zákon nezmení, pri výpočte preddavkov na rok 2008 budem odpočítavať bonus za 5 mesiacov? Zdá sa mi to uletené.

    Zlatka, presne tak to je. Mne sa to zdá logické.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Zlata Pozri príspevok
    Dík, chápem to, že teraz odpočítam bonus za celý rok.
    A potom v dan. priznaní uplatním 5 mesiacov a z toho mi vyplýva, že ak sa zákon nezmení, pri výpočte preddavkov na rok 2008 budem odpočítavať bonus za 5 mesiacov? Zdá sa mi to uletené.
    Systém počítania preddavkov je uletený, môže Ťa len tešiť, že si ho nevymyslela
    Preddavky vypočítaš tak ako Ti píše Orosz...

    P.s. Preddavky sú preddavkom - nie konečnou daňou, a preto sa nemusí ísť vždy 100% podľa reálneho výpočtu... Týmito preddavkami len predpokladáš daň na rok 2007 na úrovni dane r. 2006....

    martina100 je offline (nepripojený) martina100

    martina100
    Ahojte, PLS od zakladu dane odratam aktualnu vysku odp. polozky a aj napr. poistne na zivotne poistenie, alebo to sa pri urceni preddavkov nezohladnuje? Po vyratani predpokladanej dane treba este odratat dan z urokov v banke?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.