Zavrieť

Porady

Leasing pred 1.1.2004

Živnostník - JÚ platil paušálnu daň. Uzavrel lízing na osobné auto ako FO -občan na dobu 72 mesiacov v roku 2003. V roku 2004 zaplatil cestnú daň. Čo si môže /ak si vôbec môže/ dať do nákladov z uvedeného lízingu?
Usporiadat
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Muška jenom zlatá, čo si bude daná osoba uplatňovať tohto roku, preukázateľné výdavky alebo ide na paušál? Ak preukázateľné výdavky, tak tam by mali ísť leasingové splátky aj cestná daň. Ak paušál, tak v tom má všetko okrem odvodov do SP a ZP.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Editka, preukazateľné výdavky.
Ale ja som taká zblbnutá z toho školenia v sobotu. Niečo tam Ing. Minarský hovoril, že im lízing presiahol 4 roky a bol neaký problém, ale asi som vtedy rozjímala nad niečím iným. A hops už mám problém,keďže je to až na 72 mesiacov.
A nevadí, že na lízingovej zmluve nie je IČO klienta je to FO?
A vlastne musí SZČO prehlasovať auto na Polícii z FO-občan na FO-podnikateľ, veď je to stále FO?
Keby prišlo k lámaniu chleba, tak FO ručí aj tak celým majetkom, či ho má ako FO-občan alebo FO podnikateľ.
Už som sa dosť zamotala.
Cmuk Naďa
Naposledy upravil Muška : 01.02.05 at 13:54
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Nikto sa tu so mnou nerozpráva

Alebo držíte "Bobríka mlčanlivosti???"
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

ale ved auto kupoval ako obcan-nekúpil ho na IČO
podla mna si do nákladov može dať len náhrady+PHM
ak by ho mal v mejetku firmy -len vtedy si dáva do nákladov aj lizingové splátky+ odpisy z auta
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Muška, nedržíme Bobríka, ja osobne by som to auto do firmy nedával, pretože na "kilometrovnom" budeš mať slušné náklady. Auto je nové, nekazí sa nemáš čo dať opravovať. Robím KJ klientovi, ten jazdí mesačne 2700 - 3200 km. Všetko mi do KJ zdokladuje. Ateraz si to zrátaj aké má mesačné náklady... Také nemáš ani odpisy auta, pokial nestálo okolo miliona Sk. Musíš mať fantáziu a písať cesty.
Pekný večer želám...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Manual dik, ale neviem či dokáže rozpísať toľko km, ale asi to tak urobím, nebudem riskovať. Len škoda, že zákon do 31.10. je len o PHM.Stále mi ale nie je jasné, či je naozaj povinnosť mať auto ak je FO prepísané na Polícii na IČO. Ja som mala /teda je to už dávno/ kontrolu, auto som mala v TP ako FO-občan a jednoducho som ho zaradila do HIM a bolo to v poriadku. Tak neviem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Muška, keď sa auto vloží do firmy, mala by sa na polícii v TP spraviť zmena držitela vozidla. Stenje tam bude meno FO ale s IČO. Vieš, záleží kto a ako kontroluje. Niekto z DU je "špeciaslista" na DPH tak ňúra tam a KJ a HIM prejde okrajovo. Keby sme vedeli čítať ich myšlienky...
Želám pekný večer...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Manual, vážne som sa zamyslela. A čo taký umelec, nemá IČO a čo fčul, keď je zo zákona SZČO a vedie účtovníctvo a má auto na leasing atd. Od 1.1.2005 je to síce jasnejšie lebo majú všetci pridelené DIČ, ale myslím, že to na Polícii nikoho nezaujíma. A už som z toho úplný blbec. Ale ináč dobre sa mi s Tebou kecá.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ozvem sa poobede, lebo idem na školenie.
Pekný deň želám...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Manual
Ozvem sa poobede, lebo idem na školenie.
Pekný deň želám...
Tak aké bolo školenie? Naša debata na bode mrazu, či čo?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Muška
Manual, vážne som sa zamyslela. A čo taký umelec, nemá IČO a čo fčul, keď je zo zákona SZČO a vedie účtovníctvo a má auto na leasing atd. Od 1.1.2005 je to síce jasnejšie lebo majú všetci pridelené DIČ, ale myslím, že to na Polícii nikoho nezaujíma. A už som z toho úplný blbec. Ale ináč dobre sa mi s Tebou kecá.
Školenie bolo výborné, Krosáci sa "vytiahli" aj po stránke občerstvenia = SUPER
Preberali zapracovanie legislatívy do Olympu.
Ale k tvojmu bodu. A účtuješ umelca ??? Alebo si to nadhodila ako problém...
Ak je umelec, predsa musí mať niekým nadefinované postavenie umelca, predsa má niečo, že je na volnej nohe. Sú predsa nejaké umelecké agentúry a pod. Ja by som šiel na políciu s novým autom a tým dokladom, kto mi dal štatút slobodného umelca alebo ako sa to volá. A to by bol doklad o tom, že je to auto na "umeleckú činnosť" a nie pre súkromné používanie.Proste určite je niečo, čo umelca "odlišuje"od normálneho občana. Neviem to lepšie vysvetliť. To je môj názor.
Pekný večer želám...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ja som bola dnes na školení o DPH a som dosť na nerve , asi si kúpim saténový župan a papučky s labutienkou.
Ale k veci:
Mám klienta - umelca. Oni nedostanú nikde štatút slobodného povolania. Majú príjem podľa § 6 ods. 2 písm. a). Na DÚ sa iba zaregistrovali, že majú príjem podľa uvedeného § a hotovo. Ale môžu viesť účtovníctvo ako keby mali živnosť.
Tak a čo dáme teraz do TP??
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Nedávaj tam nič, nech má auto na seba ako na občana a bude dávať do nákladov "kilometrovné" Ako umelec môže nabehať kilometrov dosť, takže mu to hodí ročne minimálne 100000,- Sk do nákladov. A to je pre neho "bohužial" z auta do nákladov všetko. Iné tam dať nemôže. Stačí ???
Pekný večer...
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Ja mám problém: starý leasing: Auto prebraté a zaplatená mimoriadna záloha v máji 2001. Splátkový kalendár od 6/2001. V roku 2001 bolo zaplatených 8 splátok (daňovník platil vždy ku koncu mesiaca, aby splátka bola na účte lesingovej firmy 1. nasledujúceho mesiaca. V roku 2001 si uplatnil 8 mesiacov do daňových nákladov. V roku 2002 zaplatil len 11 splátok (leasingovka ho požiadala o platenie splátky vždy v tom mesiaci ako je splátka uvedená v splátkovom kalendári), do daňových nákladov išlo 12 mesiacov, v roku 2003 bolo 12 a 12 a v roku 2004 5 splátok ale do nákladov už ostávajú len 4 mesiace. Čo s tým. V ktorom roku to nebolo správne zaúčtované?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Starý leasing - ide do nákladov rovnomerne rozpočítaný - čiže v roku 2004 - 4/36
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
jeso
ale ved auto kupoval ako obcan-nekúpil ho na IČO
podla mna si do nákladov može dať len náhrady+PHM
ak by ho mal v mejetku firmy -len vtedy si dáva do nákladov aj lizingové splátky+ odpisy z auta
POZOR na kilometrovné, pretože pokiaľ je auto leasované, tak občan nie je jeho majiteľom, majiteľom je leasingovka do zaplatenia poslednej splátky. Mne to daňováci vyhodili - môže byť len PHM.
0 0
lubos f lubos f

lubos f je offline (nepripojený) lubos f

...dufam, ze opravy, ziarovky, stierace a podobne zalezitosti je mozne si dat do nakladov aj ked je leasovane....
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Ďakujem, aj ja si to tak myslím.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Manual
Muška, keď sa auto vloží do firmy, mala by sa na polícii v TP spraviť zmena držitela vozidla. Stenje tam bude meno FO ale s IČO. Vieš, záleží kto a ako kontroluje. Niekto z DU je "špeciaslista" na DPH tak ňúra tam a KJ a HIM prejde okrajovo. Keby sme vedeli čítať ich myšlienky...
Želám pekný večer...
Tak už som opäť múdrejšia, asi to sama so sebou nevydržím.
Moje nové informácie od p. Faiglovej:
FO nemusí mať v TP auto zapísané pod IČO.
Podľa § 2 písm. m) zákona 595/2003 "obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré sú vo vlastníctve FO, ktorá má príjmy poda § 6, a ktoré sa využívajú na dosihanutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 6, ktoré táto FO účtuje alebo účtovala, eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11".
Tzn., že je to presne ako som predpokladala:
Daňovník sa rozhodne zaradiť svoje auto do podnikania, stačí ak tak vykoná zaradením do HIM a začne o ňom účtovať. Nemusí robiť prepis na Polícii. Vždy je to FO.
Ako ďaľšia informácia:
Pri spotrebe PHL, treba mať aj "bloky" o nákupe /nestačí iba jeden-ako informácia ceny/ §19 odst. 2. písm. l) "... platných v čase ich nákupu ..."
Pekný večer
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Muška, mám pred sebou malý aj velký TP osobného auta a bol som u toho, keď sa auto na polícii zaevidovávalo. Policajtovi sme vraveli, že to auto chceme na firmu. Pýtal si ŽL aj firemné razítko.
Do velkého TP kde je držitel vozidla dal razítko firmy, z čoho je jasné že auto je na firmu. Potom do malého TP ako držitel uviedol názov firmy napríklad TTSS-Pekný Jozef a miesto rod. čísla dal IČO z čoho je tiež jasné že je auto firemné aj keď tej istej osoby.
Toto mi prešlo rukami a takto sme to robili. Prečo nás policajti neusmernili, že nie je potrebné tam dávať razítko ani IČO neviem - asi majú svoje pokyny ako sa majú firemné auta zaevidovávať. Možno p. Fajglová osobne takéto niečo na polícii nerobila a má to len z teórie. Nechcem sa jej dotknúť, ale ten postup čo sme robili myslím si že je prehladný a je hneď z nahliadnutia do TP jasné o aké auto sa jedná.
Čo sa týka PHL vždy som tvrdil, že pri firemnom aute je treba dokladať bločky o nákupe PHL, pretože firemné auto inak o nákup PHL účtovať nemôže.
Pri súkromnom aute netreba dokladovať bločky o nákupe PHL, teba mať pri výpočte "kilometrovného" doklad o cene buď od Slovnafu cenník alebo nejaký bloček o nákupe PHL. Myslím, že to je všetko, ale znova som zopakoval len to, čo som písal už predtým. Muška, pozri do nejakého TP auta čo je evidované na firmu, ako je to tam je napísané. Možno sa to dá robiť aj inak, u nás to robia policajti takto.
Možno by bolo dobré, keby napísali aj iní ako oni evidovali na polícii firemné autá.
Muška, pekný podvečer Ti želám...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať