Zavrieť

Porady

Je nutné časové rozlišovanie?

Ahojte, prosím, je treba robiť aj časové rozlíšenie aj v tomto prípade?:
(kto účtuje registrátorov domén, pravdepodobne sa s tým stretol):

Na Slovensku existuje len jeden hlavný správca domén, t.j. firma SK-NIC (má monopol). Pod ním sú registrátori (podnikatelia). U týchto registrátorov si zákazníci objednávajú registráciu domén. Hlavný správca domén poskytne zakazníkovi doménu na jeden rok , ale doménu mu musí registrovať registrátor, u ktorého si túto doménu objednal. Zákazník niekedy vie, niekedy nevie, že doménu mu poskytuje hlavný správca domén a nie podnikateľ (závisí to od toho, aký typ registrácie si zákazník zvolí).
Pre registrátora je registrácia domény jednorazový úkon, hoci je registrovaná na jeden rok, čiže samotnú doménu mu vlastne poskytuje SK-NIC.

Registrátor od hlavného správcu nedostáva žiadnu províziu, ale je to tak, že zákazník uhradí podnikateľovi napr. 1000 Sk (registrátor = dodávateľ, zákazník = odberateľ) a podnikateľ potom uhradí hlavnému správcovi 600 Sk (registrátor = odberateľ, hlavný správca domén = dodávateľ).

Keďže ide ale u podnikateľa jednorazový úkon, čiže berie tie peniaze len za zaregistrovanie domény, musí časovo rozlišovať?

Ďakujem
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Mám pred sebou faktúru od XY s.r.o. , s textom:
Faktúrujeme Vám za obdobie od 12/11/2006 do 11/11/2007 nasledovné:
reg.poplatok za doménu 2006 - Sk rozpočítané na dni v roku 2006
reg.poplatok za doménu 2007 - Sk rozpočítané na dni v roku 2007
správa domény 2006 - Sk rozpočítané na dni v roku 2006
správa domény 2007 - Sk rozpočítané na dni v roku 2007

Myslím, že text tejto faktúry je odpoveďou, že časovo rozlišovať treba .
0 0
seflera seflera

seflera je offline (nepripojený) seflera

Nieje mi úplne jasné za koho účtuješ.
Ale ja si myslím, že ak si poskytovateľ služby a prijímateľ služby, tak časové rozlíšenie treba a ak iba sprostredkovateľ, tak nie.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Johanka Pozri príspevok
Myslím, že text tejto faktúry je odpoveďou, že časovo rozlišovať treba .
Za predpokladu že faktúra je vystavená jediným správnym spôsobom.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Johanka Pozri príspevok
Mám pred sebou faktúru od XY s.r.o. , s textom:
Faktúrujeme Vám za obdobie od 12/11/2006 do 11/11/2007 nasledovné:
reg.poplatok za doménu 2006 - Sk rozpočítané na dni v roku 2006
reg.poplatok za doménu 2007 - Sk rozpočítané na dni v roku 2007
správa domény 2006 - Sk rozpočítané na dni v roku 2006
správa domény 2007 - Sk rozpočítané na dni v roku 2007
Myslím, že text tejto faktúry je odpoveďou, že časovo rozlišovať treba .
§ 56 ods. 2 PPÚ:
"2) Na účte 381 – Náklady budúcich období sa účtujú výdavky bežného účtovného obdobia, ktoré sa týkajú nákladov v budúcich obdobiach, a to konkrétnych účtov v účtovej triede 5, napríklad vopred platené nájomné a predplatné."
Neviem, či možno časovo obmedzenú registráciu domény zahrnúť do takýchto nákladov. Je možné registráciu predčasne zrušiť a požadovať vrátenie alikvotnej "nespotrebovanej" časti poplatku, ako je to napr. pri poistnom či nájomnom ?
Nie je možné registráciu domény považovať spolu s inými "internetovými produktami" (web stránka a pod.) za určitú formu propagácie alebo reklamy ? Pretože § 56 ods. 6 obsahuje aj pasáž:
"6) Časovo sa nerozlišujú, napríklad ... náklady na reklamu a propagáciu, pokuty, penále, manká a škody, ako aj ostatné náklady podobného charakteru, účtujú sa do nákladov v tom účtovnom období, v ktorom vznikli.."
0 0
seflera seflera

seflera je offline (nepripojený) seflera

"Nie je možné registráciu domény považovať spolu s inými "internetovými produktami" (web stránka a pod.) za určitú formu propagácie alebo reklamy ? Pretože § 56 ods. 6 obsahuje aj pasáž:
"6) Časovo sa nerozlišujú, napríklad ... náklady na reklamu a propagáciu, pokuty, penále, manká a škody, ako aj ostatné náklady podobného charakteru, účtujú sa do nákladov v tom účtovnom období, v ktorom vznikli.."


My máme cez web aj objednávkový systém a podobné veci, ja si myslím, že web je ďaľší komunikačný kanál, ako napríklad telefón, určite by som ho nezaradila iba medzi reklamu.
Naposledy upravil seflera : 10.05.07 at 15:20
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

bepo Pozri príspevok
Za predpokladu že faktúra je vystavená jediným správnym spôsobom.
To by som si nedovolila tvrdiť, ani zovšeobecňovať .
Len ide o firmu, ktorej takúto fakturáciu priam nariadil audítor ....
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Johanka Pozri príspevok
To by som si nedovolila tvrdiť, ani zovšeobecňovať .
Len ide o firmu, ktorej takúto fakturáciu priam nariadil audítor ....
Aj keď to nariadi auditor tak to neznamená že je to jedine správna forma fakturácie. Registráciu by som nerozlišoval, pri tej správe domény zrejme áno aj keď tam to závisí od toho čo to obnáša taká správa domény.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ak je tu niekto , kto rozumie obsahu "registračný poplatok" a "správa domény" - mohol by nám objasniť pojmy .

To Bepo :.... keď ja niektorým auditorom dôverujem .
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Johanka Pozri príspevok
Ak je tu niekto , kto rozumie obsahu "registračný poplatok" a "správa domény" - mohol by nám objasniť pojmy .
.

- registračný poplatok je jednorazový poplatok a tiež viem o účtovnom poradcovi, ktorý ho dá celý do výnosov a časovo nerozlišuje, ale správa domény je služba, ktorá je poskytovaná na určité obdobie - jeden rok, čiže tú treba časovo rozlišovať..


...preto by som tiež potrebovala vedieť cestičku ako sa tomu rozlišovaniu vyhnúť...

prosím, ak niekto uhradí poplatok od 18.4.2007 do 17.4.2008, môžem si napr. v inter. smernici stanoviť obdobie od apríla do konca marca alebo to musím naozaj presne prerátať na dni?

preto sa pýtam, lebo by nám to dosť času ušetrilo
ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mickya Pozri príspevok
- registračný poplatok je jednorazový poplatok a tiež viem o účtovnom poradcovi, ktorý ho dá celý do výnosov a časovo nerozlišuje, ale správa domény je služba, ktorá je poskytovaná na určité obdobie - jeden rok, čiže tú treba časovo rozlišovať..


...preto by som tiež potrebovala vedieť cestičku ako sa tomu rozlišovaniu vyhnúť...

prosím, ak niekto uhradí poplatok od 18.4.2007 do 17.4.2008, môžem si napr. v inter. smernici stanoviť obdobie od apríla do konca marca alebo to musím naozaj presne prerátať na dni?

preto sa pýtam, lebo by nám to dosť času ušetrilo
ďakujem
To obdobie rozrátaš na dni roku 07, a dni roku 08.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Tweety Pozri príspevok
To obdobie rozrátaš na dni roku 07, a dni roku 08.
Prosím, nedá sa to ozaj zjednodušiť? mesačne by som musela rozlišovať vyše 2000 položiek len v záväzkoch. Nemyslím to teraz obrazne, ale doslova... a v pohľadávkach asi 3000 mesačne...
ak by som napr. v internej smernici zadala:
dátum 18.4.07-17.4.08 - akoby to bolo od apríla do konca marca?

Naozaj potrebujem nejak uľahčiť to rozúčtovanie...
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

a tiež, prosím, dodávateľ vystavil faktúru na s.r.o., (ale mal to vystaviť na živnosť), potrebujem prefakturovať službu medzi s.r.o. a živnosťou, pretože dodávateľ nie je ochotný opraviť faktúru, hoci vedel, že služby boli poskytované živnosti.
je potrebné čas. rozlíšenie aj v tomto prípade? (pre s.r.o. to bude náklad)
A tiež, prosím,ako prefakturáciu zaúčtujem - na 518?
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Dodáv. fa zaúčtuješ na 518, odberateľskú na 602.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Tweety Pozri príspevok
Dodáv. fa zaúčtuješ na 518, odberateľskú na 602.
ale bez časového rozlíšenia, že? teda dúfam...

a tiež, prosím, môžete spraviť mrk na môj príspevok č. 13?


ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Áno bez ČR, a na ten prísp. č. 13 odpoveď už máš. ČR to treba.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Tweety Pozri príspevok
Áno bez ČR, a na ten prísp. č. 13 odpoveď už máš. ČR to treba.
ďakujem, prepáč, myslela som príspevok č. 12, nie 13. ospravedlňujem sa naozaj..
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mickya Pozri príspevok
...
ak by som napr. v internej smernici zadala:
dátum 18.4.07-17.4.08 - akoby to bolo od apríla do konca marca?

Naozaj potrebujem nejak uľahčiť to rozúčtovanie...
Nerozumiem, čo by ako bolo? Fa rozúčtujeme takto:
od 18.4.-31.1207 náklad roku 07 účet 518, od 1.1.-17.4.08 381.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Tweety Pozri príspevok
Nerozumiem, čo by ako bolo? Fa rozúčtujeme takto:
od 18.4.-31.1207 náklad roku 07 účet 518, od 1.1.-17.4.08 381.
rozúčtovať to na mesiace a nie na dni, zaberie to menej času
(akoby - apríl - december - 07,
január - marec - 08)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Takto si to nemôžeš uľahčovať, pretože v 4. mes. nemáš celý mesiac.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Mickya Pozri príspevok
a tiež, prosím, dodávateľ vystavil faktúru na s.r.o., (ale mal to vystaviť na živnosť), potrebujem prefakturovať službu medzi s.r.o. a živnosťou, pretože dodávateľ nie je ochotný opraviť faktúru, hoci vedel, že služby boli poskytované živnosti.
je potrebné čas. rozlíšenie aj v tomto prípade? (pre s.r.o. to bude náklad)
A tiež, prosím,ako prefakturáciu zaúčtujem - na 518?
Ďakujem
Najsprávnejšie by bolo, keby dodávateľ služby faktúru stornoval a vystavil novú na SZČO. Ak s.r.o. neprijala službu, nemá dôvod predmetnú DF zaplatiť.
Ak sa s tým nebude dať pohnúť, tak až potom by som zvažovala refakturáciu na SZČO:
časovo netreba rozlišovať;
Ja by som v s.r.o. DF zaúčtovala na MD ako ostat. pohľadávky -voči SZČO- a FV na Dal tiež. Pre s.r.o. to nie je náklad, tadiaľ to len "pretečie".
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať