Zavrieť

Porady

pausalny vydavok za prenajom bytu

dobry den chcel by som sa opytat aky pausalny vydavok si mozem odpocitat pri danovom priznani za prenajom bytu.pracujem mimo SR (7rok) (spanielsko)a byt som kupil do sobneho vlastnictva na slovensku.ci je moznost odpocitat si aj vysku hypoteky.a ako mam vyratat zaklad dane.hladal som to na internete ale vsade pisu nieco ine.Nasiel som niekde pausalne vydavky vo vyske 25% a niekde pisali 40% tak neviem. A tiez pisali ze prvych 24900 SK sa odratava z celkoveho prijmu za prenajom.dakujem.a aka je vyska dane ked uz mam danovy zaklad.este raz dakujem.je to dost surne nakolko neviem ci mam byt prenajat ci to je vobec vyhodne.
Naposledy upravil Dav : 06.12.10 at 06:12
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Príjem z prenájmu nehnuteľností - ZoDP_§6_ods.3
Výdavky si môžeš uplatniť buď preukázateľné (skutočné) alebo tzv. paušálne vo výške 40% z príjmu. Podľa ZoDP_§9_ods.1_pism.h sú príjmy podľa §6 ods.3 oslobodené vo výške päťnásobku životného minima,
http://www.employment.gov.sk/DIS/dav...ednotlivec.htm
t.z. 4980*5=24900
Výdavky nezahrňované do základu dane sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutých do základu dane.
Najlepší bude asi príklad.
príjem/mesiac = 15000
príjem/rok = 180000
výdavkok 40% = 72000
Po oslobodení
príjem/rok - 180000 - 24900 = 155100
pomer oslobodených príjmov k celkovým príjmom - 24900/180000 = 13,84%
výdavok/rok - 72000 * 13,84% = 9964,80, t.z. 72000 - 9965 = 62035
Príjmy a výdavky po oslobodení
príjem = 155100
výdavok = 62035
čiastkový základ dane = 93065
nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka = - 95616
základ dane = 0
daň 19% = 0
Neviem, či si rezidentom (daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou) Slovenskej republiky (ďalej SR) alebo Španielskeho kráľovstva (ďalej ŠK). Ak aj by si bol rezidentom SR, pre príjmy zo ŠK podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia platí metóda vyňatia príjmov, takže príjmy dosiahnuté v ŠK by si do DP uviedol, ale by sa Ti nezapočítavali. Ak si rezidentom ŠK, v DP uvedieš príjmy len z prenájmu nehnuteľností, z DÚ si vypýtaš potvrdenie o odvedenej dani (aj keď by žiadna odvedená nebola) a príjmy zo SR uvedieš v DP v ŠK.
Výšku hypotéky si odpočítať nemôžeš.
Naposledy upravil Marína : 11.05.07 at 06:43
0 0
putero putero

putero je offline (nepripojený) putero

este by som snad mal jeden dotaz v slovenskych daniach sa nevyznam tak tak by ma zaujimalo preco je nezdanitelna cast zakladfu dane danovnika prave -95616. ako sa dospie k tomu cislu a preco je to minus ked ciastkovy zaklad je 93065 dakujem.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

ZoDP_§11_ods.1_pism.a
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:
a) suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
T.z. 4980 * 19,2 = 95616
Mínus preto, lebo ak je 95616 nezdaniteľná, tak z nej nevypočítavaš a neplatíš daň, preto ju od ČZD 93065 odpočítaš. Základ dane pre samotný výpočet dane nemôže byť mínus preto 93065 - 95616 = 0 a nie 93065 - 95916 = -2551
Zákon o dani z príjmu nájdeš tu.
Naposledy upravil Marína : 11.05.07 at 10:42
0 0
putero putero

putero je offline (nepripojený) putero

tak teraz som to pochopil vsetko uplne do detailu.nemam co dodat.Este raz pekne dakujem.
0 0
robome262 robome262

robome262 je offline (nepripojený) robome262

ahojte
mam presne taky isty problem ako PUTERO
pri tejto metode som sa ja dostal k zaveru, ze musim zaplatit dan zo 4645 skk
z ceskej republiky mam ale poznatok, ze sa daju uplatnit aj odpisy nehnutelneho majetku na znizenie zakladu dane.
moze sa tam takisto zaratat cast z hypouveru (ale iba urok), kupna cena bytu a taktiez naklady dolozene blokmi
pri tejto metode som sa dopracoval do straty
existuje takato moznost aj na slovensku
dakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
robome262 Pozri príspevok
ahojte
mam presne taky isty problem ako PUTERO
pri tejto metode som sa ja dostal k zaveru, ze musim zaplatit dan zo 4645 skk
z ceskej republiky mam ale poznatok, ze sa daju uplatnit aj odpisy nehnutelneho majetku na znizenie zakladu dane.
moze sa tam takisto zaratat cast z hypouveru (ale iba urok), kupna cena bytu a taktiez naklady dolozene blokmi
pri tejto metode som sa dopracoval do straty
existuje takato moznost aj na slovensku
dakujem
Musiš sa rozhodnúť či budeš uplatňovať výdavky paušálne, alebo si uplatníš skutočné výdavky. Tieto 2 metódy sa nemôžu miešať. Splátky hypoúveru a ani úroky z toho úveru nemôžno uplatniť ako náklad.
Takže buď uplatníš odpis 1/20 z obstarávacej ceny, a všetky náklady skutočné. Alebo paušále si uplatníš z celkového príjmu z prenájmu náklady vo výške 40%.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
robome262 Pozri príspevok
ahojte
mam presne taky isty problem ako PUTERO
pri tejto metode som sa ja dostal k zaveru, ze musim zaplatit dan zo 4645 skk
z ceskej republiky mam ale poznatok, ze sa daju uplatnit aj odpisy nehnutelneho majetku na znizenie zakladu dane.
moze sa tam takisto zaratat cast z hypouveru (ale iba urok), kupna cena bytu a taktiez naklady dolozene blokmi
pri tejto metode som sa dopracoval do straty
existuje takato moznost aj na slovensku
dakujem
Aj v SR si môžeš uplatniť odpisy z nehnuteľného majetku.
Pokiaľ by si si pri príjmoch podľa § 6 uvedených v odseku 3 uplatňoval preukázateľne vynaložené daň.výdavky (postup podľa § 6 ods.11), viedol by si počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daň.výdavkoch v časovom slede,
b) HM a NM-ku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a závazkoch.

tak máš nárok si uplatniť daň.odpis a samozrejme aj úrok z hypoúveru. Splátku z hypoúveru už nie.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

robome262 Pozri príspevok
ahojte
mam presne taky isty problem ako PUTERO
pri tejto metode som sa ja dostal k zaveru, ze musim zaplatit dan zo 4645 skk
z ceskej republiky mam ale poznatok, ze sa daju uplatnit aj odpisy nehnutelneho majetku na znizenie zakladu dane.
moze sa tam takisto zaratat cast z hypouveru (ale iba urok), kupna cena bytu a taktiez naklady dolozene blokmi
pri tejto metode som sa dopracoval do straty
existuje takato moznost aj na slovensku
dakujem
v zmysle § 6 ods. 13 zákona o dani z príjmov môžeš dokonca viesť aj účtovníctvo a aj tak si uplatniť skutočne vynaložené výdavky (teda aj odpisy): Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov, 1) je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
robome262 Pozri príspevok
ahojte
mam presne taky isty problem ako PUTERO
pri tejto metode som sa ja dostal k zaveru, ze musim zaplatit dan zo 4645 skk
z ceskej republiky mam ale poznatok, ze sa daju uplatnit aj odpisy nehnutelneho majetku na znizenie zakladu dane.
moze sa tam takisto zaratat cast z hypouveru (ale iba urok), kupna cena bytu a taktiez naklady dolozene blokmi
pri tejto metode som sa dopracoval do straty
existuje takato moznost aj na slovensku
dakujem
Tak ešte aj ja doplním, aby téma bol úúúúúplná.

Ak sa teda rozhodneš účtovať o preukázateľných vanaložených výdavkov, tak túto spomínanú evidenciu si povinný uchovávať po dobu 5 rokov od konca roka, v ktorom vznikla daňová povinnosť podať daňové priznanie.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Tak aj ja ešte doplním: ak budete uplatňovať k príjmu z prenájmu nehnuteľnosti skutočne vynaložené výdavky, stáva sa táto nehnuteľnosť obchodným majetkom a neplatí na ňu oslobodenie po 5 rokoch od nadobudnutia (resp. 2 rokoch trvalého pobytu), ale až oslobodenie po 5 rokoch od jej vyradenia z obchodného majetku.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Dalo by sa tu doplňať neuveriteľne veľa §.

Uvediem ešte jeden, v niektorých prípadoch dosť významný pri nehnuteľnosti patriacej do BSM pre zníženie základu dane. Ak ide o nehnuteľnosť ktorá patrí do BSM , tak jej príjem z prenájmu sa dá deliť na oboch manželov v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak, v tom istom pomere sa zahrňajú do ZD výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov. Uvedené v § 4 ods.9 zákona o dani z príjmov.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Exemplárny prípad témy, ktorá sa pekne rozpísala s vecnými príspevkami, a myslím si, že každý dostal odpoveď na svoje otázky. A to bez záplav §§, všetko jasne a jednoducho vysvetlené.
Pre toto mám rád poradu.

P.S. Prepáčte za moju poznámku mimo témy.
0 0
robome262 robome262

robome262 je offline (nepripojený) robome262

ahoj Renca1
ok budem postupovat ako pri skutocnych nakladoch
moje naklady potom budu:
-skutocne naklady na byt
-urokova cast z hypouveru--pretoze aj to je naklad na byt
-a teraz zasa vychadzam z ceskych moznosti--tam si mozes uplatnit prvy rok odpis 1.4% z kupnej ceny bytu a po dalsich 29 rokov 3.4% z ceny, co je v priemere 3.33%
ich priklad
cena bytu 850000
pri 6% uroku na 15 rokov splatky 7173 mesacne
od najomcu dostavas 4500
naklady nech su dajme tomu 10%--- 450
VYDAJE
uroky z hypouveru 2451
naklady 450
odpisy (ratam priemer 3.27 % z 850000=28305/rok) 2358 mesacne
spolu 5259-4500 od najomcu a dostanes sa do straty 759 korun
dakujem za nazory
0 0
sluzby sluzby

sluzby je offline (nepripojený) sluzby

Ing. ekonomie
chcela by som sa opytat k perfektnemu príkladu od mariny, ci je potrebne pri skutocne preukazanych vydavkoch tiez pouzit prepocet - myslim pomer oslobodenych prijmov k celkovym príjmom.dakujem vopred.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Áno, príjmy z prenájmu nehnuteľností (ZoDP_§6_ods.3 a aj §8_ods.1_pism.a,d-f) sú oslobodené (ZoDP_§9_ods.1_pism.h) do výšky 5-násobku životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Výdavky nezahrnuté do základu dane(priraďované k sume oslobodených príjmov) sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do základu dane.
Takto(prísp.č.2 v tejto téme) sa vypočíta pomer výdavkov (k oslobodeným príjmom) či už preukáznych (ZoDP_§19) alebo 40% resp. 60% tzv. paušálnych (ZoDP_§6_ods.10)

0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
A ako má postupovať SZČO, ktorý prenájme byt ale ako súkromná osoba...byt nemá v majetku a vedie JU....prenájom nemá v predmete podnikania.

Nebolo by výhodnejšie ak by byt prenajímala napríklad jeho manželka ktorá je spoluvlastníčka?Manželka je zamestnanec inej firmy? Čo je podľa Vás lešíe a aké § si pozrieť?

Vôbec sa v prenájme nevyznám a tak by som prijal každú dobrú radu, za ktorú vopred ĎAKUJEM

Napríklad prenajíma byt za 10.000 sk /mes aj s energiami
za rok má za prenájom 120.000,-Sk .
0 0
ValMa ValMa

ValMa je offline (nepripojený) ValMa

spolu s manželom sme tohto roku začali príležitostne prenajímať chatu, preto by ma zaujímalo, či aj my si môžeme (každý zvlášť) v DP za r. 2007 uplatniť oslobodenie príjmu podľa §6 ods. 3. Obaja sme zamestnaní na HPP.
Ešte jedna otázka: každý z nás sa má prihlásiť na DÚ ohľadom prenájmu nehnuteľnosti?
Ďakujem všetkým za odpoveď
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

ValMa Pozri príspevok
spolu s manželom sme tohto roku začali príležitostne prenajímať chatu, preto by ma zaujímalo, či aj my si môžeme (každý zvlášť) v DP za r. 2007 uplatniť oslobodenie príjmu podľa §6 ods. 3. Obaja sme zamestnaní na HPP.
Ešte jedna otázka: každý z nás sa má prihlásiť na DÚ ohľadom prenájmu nehnuteľnosti?
Ďakujem všetkým za odpoveď
ZDP:
4/(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

Príjmy z prenájmu chaty si môžete rozdeliť a pôjde o Vaše príjmy podľa 6/3-z prenájmu nehnuteľností, pričom si:
1. môžete uplatniť daňové výdavky vo výke 40% (6/10)
2. skutočné výdavky (6/11)

Každý z Vás podáva DP a uplatní si 5-nas ŽM ako oslobodenie podľa (9/1/j).

Novela Zákona o správe daní a poplatkov par.31, platí od 1.9. 2007

(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom prenajala nehnuteľnosť, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo ktorá prenajala nehnuteľnosť, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.".

Osobne by som požiadala aj ja, aj manžel, pretože prenajímame nehnuteľnosť a príjmy si
0 0
ValMa ValMa

ValMa je offline (nepripojený) ValMa

Betka, veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Informovala som sa na DÚ, ohľadom nášho prihlásenia, ale oni od nás chcú nájomnú zmluvu. Problém je v tom, že my žiadnu nemáme, pretože prenajímame chatu náhodným záujemcom, ktorí sa prihlásia cez cestovnú kanceláciu. S CK máme uzatvorenú zmluvu o spolupráci. Máme na DÚ predložiť túto zmluvu?
Prosím o radu skúsenejších, či je možné takýto prenájom robiť aj bez živnosti,
alebo je nutná živnosť.
Ďakujem za odpovede
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ano je možne tento prenájom robiť bez živnosti podľa 6/3 ale iba v tom prípade, že ide o holý prenájom, že tam neposkytujete napr. raňajky hosťom, vtedy by už bola potrebná živnosť.

Predložila by som im túto zmluvu o spolupráci. NZ skôr uzatvárate vy s klientom ako nájomca a prenajímateľ.

Pre info z iného pohľadu:
Tu bola zaujímavá téma ohľadom chatky a prenájmu cez realitku, či je v tomto prípade potrebné platiť vyššiu daň znehnuteľnosti.

http://www.porada.sk/t47460-je-chalu...E1jom+starosta
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať