Zavrieť

Porady

študent brigádnik - rodinný príslušník

Ahojte,
môžete mi poradiť prosím?

Študent môže pracovať na dohodu o brig.práci študentov od 16 rokov?
A ako je to s rodinnými príslušníkmi?V prípade že chce matka aby je syn vypomáhal v obchode-úplne minimálne,len ju zastúpi keď si niekde odbehne,pár hodín mesačne,do nákladov si to nechce dávať,že nepotrebuje zvyšovať náklady.. len keby jej prišla kontrola z Inšpekt.prácu,neviem ako v takomto prípade posudzujú vypomáhanie rodinných príslušníkov?
Ja osobne by som ho dala na dohodu o brig.praci,len oni ešte špekulujú,že ak nemusia,tak nie..
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Nemusia, jeho práca ako rodinného príslušníka je legálna aj bez DoVP.
    margaretka100
    Danila Pozri príspevok
    Nemusia, jeho práca ako rodinného príslušníka je legálna aj bez DoVP.
    ten syn ma 15 rokov,aj tak môže vypomáhať v obchode?
    takže rodinní príslušníci môžu pracovať aj bez pracovnej zmluvy príp.dohody? to je jedno v akom rodinnom vzťahu alebo sa to týka iba najbližších rod.príslušníkov-tzn. manželka,deti,rodičia,starí rodičia?
    margaretka100
    prosím ťa,kde to nájdem v zákone? to že rodinní príslušníci môžu vypomáhať bez nároku na odmenu.. a že brigádnik môže byť už od 15 rokov..
    zákonník práce?ktorý § prosím?
    ďakujem

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    margaretka100 Pozri príspevok
    ten syn ma 15 rokov,aj tak môže vypomáhať v obchode?
    takže rodinní príslušníci môžu pracovať aj bez pracovnej zmluvy príp.dohody? to je jedno v akom rodinnom vzťahu alebo sa to týka iba najbližších rod.príslušníkov-tzn. manželka,deti,rodičia,starí rodičia?
    Najbližší príbuzní skutočne môžu vypomáhať bez akýchkoľvek zmlúv , ale má to jeden háčik....musia byť dôchodkovo poistení.
    margaretka100
    DanielaSĽ Pozri príspevok
    Najbližší príbuzní skutočne môžu vypomáhať bez akýchkoľvek zmlúv , ale má to jeden háčik....musia byť dôchodkovo poistení.
    čo to v praxi znamená prosím ťa? keďže je študent-dôchodkové odvody za neho platí štát,správne?

    ďalej napríklad sa to môže týkať aj manželky?-keď je normálne zamestnaná (dôchodk.odvody sa jej strhávajú zo mzdy),a cez víkend vypomáha v obchode.. bezodplatne..
    -iný prípad by bol,keby bol niekto z rodiny dobrovoľne nezamestnaný-že by neplatil dôchodkové odvody,rozumiem tomu dobre?

    v ktorom zákone,§ to nájdem-chcela by som si to aj prečítať,nech som múdrejšia..

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    margaretka100 Pozri príspevok
    čo to v praxi znamená prosím ťa? keďže je študent-dôchodkové odvody za neho platí štát,správne?
    ďalej napríklad sa to môže týkať aj manželky?-keď je normálne zamestnaná (dôchodk.odvody sa jej strhávajú zo mzdy),a cez víkend vypomáha v obchode.. bezodplatne..
    -iný prípad by bol,keby bol niekto z rodiny dobrovoľne nezamestnaný-že by neplatil dôchodkové odvody,rozumiem tomu dobre?
    v ktorom zákone,§ to nájdem-chcela by som si to aj prečítať,nech som múdrejšia..
    Nájdeš to v zákone č. 82/2005 o nelegálnej práci v § 2a tu:

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    DanielaSĽ Pozri príspevok
    Najbližší príbuzní skutočne môžu vypomáhať bez akýchkoľvek zmlúv , ale má to jeden háčik....musia byť dôchodkovo poistení.

    Žiak a študent do 26 roku veku nemusí byť dôchodkovo poistený, ostatní rodinní príslušníci musia byť buď dôchodkovo poistení alebo sú to poberatelia dôchodkov - myslím pre účely legálnej práce u podnikateľa-fyzickej osoby. Toto neplatí, ak je podnikateľom právnická osoba.
    margaretka100
    môže brigádovať aj 15 ročný študent? (myslím všeobecne,nielen v tomto prípade..)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    margaretka100 Pozri príspevok
    môže brigádovať aj 15 ročný študent? (myslím všeobecne,nielen v tomto prípade..)
    Pozri §11 odst.2 Zákonníka práce

    Spôsobilosť FO mať v prac.práv.vzťahoch ako zamestnanec......vzniká dňom keď FO dovrši 15 rokov veku: zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď FO skončí povinnú školskú dochádzku.

    zuzka34 je offline (nepripojený) zuzka34

    zuzka34
    Prosím o radu: študent(navštevujúci kvintu na gymnáziu,má 15,5 roka)začal brigádovať v reštaurácii ako výpomoc na terase 1x,2x do týždňa od 14.00 do 20.00.hodiny.Videla ho triedna učiteľka a zakázala mu to .citujem- Už ťa tam nechcem vidieť.nemáš tam čo robiť.skontrolujem si ťa.
    Ja som sním uzavrela Dohodu o brigádnickej práci študenta,doniesol mi aj potvrdenie o návšteve školy.Neviem,čo mám robiť, viem že nemá ešte ukončenú povinnú školskú dochádzku .Má škola právo zakázať brigádovať žiakovi?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak nemá skončenú povinnú školskú dochádzku, zákon mu nedovoľuje brigádovať, § 11 odst.2 ZP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.