Zavrieť

Porady

DoVP pre upratovačku

Môžem uzatvoriť DoVP pre upratovačku, ak mi bude chodiť upratovať na 2 hodinu týždenne?
Usporiadat
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

mariannak Pozri príspevok
Môžem uzatvoriť DoVP pre upratovačku, ak mi bude chodiť upratovať na 2 hodinu týždenne?

pokiaľ jej do dohody nadefinuješ činnosť ktorá bude v súlade so zákoníkom práce a definícii DOVP tak môžeš
Ale radšej by som to riešila kratším pracovným pomerom
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

katkaj Pozri príspevok
pokiaľ jej do dohody nadefinuješ činnosť ktorá bude v súlade so zákoníkom práce a definícii DOVP tak môžeš
Ale radšej by som to riešila kratším pracovným pomerom
Činnosť bude upratovanie
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

mariannak Pozri príspevok
Môžem uzatvoriť DoVP pre upratovačku, ak mi bude chodiť upratovať na 2 hodinu týždenne?
No hovorí sa, že na DoVP by nemala byť opakujúca sa činnosť, ale keďže v tomto prípade ide len o 2 hodinky týždenne, zamestnávateľ nepotrebuje a je preňho neefektívne a neekonomické zamestnávať upratovačku na plný PP, resp. na čiastočný PP, pretože jej nedokáže zadeliť výkon práce na viac ako 2 hodiny týždenne. Takže môže uzatvoriť DoVP.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

mariannak Pozri príspevok
Činnosť bude upratovanie

Pokiaľ uzatvoríš dohodu kde bude predmet "upratovanie" tak to je zle.

Dohody o prácach vykonávaných
mimo pracovného pomeru
§ 223


(1) Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny. Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce a dohoda o brigádnickej práci študentov) sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Orsz Pozri príspevok
No hovorí sa, že na DoVP by nemala byť opakujúca sa činnosť, ale keďže v tomto prípade ide len o 2 hodinky týždenne, zamestnávateľ nepotrebuje a je preňho neefektívne a neekonomické zamestnávať upratovačku na plný PP, resp. na čiastočný PP, pretože jej nedokáže zadeliť výkon práce na viac ako 2 hodiny týždenne. Takže môže uzatvoriť DoVP.

Nevidím dôvod prečo by nemohla mať upratovačka kratší pracovný pomer.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

katkaj Pozri príspevok
Nevidím dôvod prečo by nemohla mať upratovačka kratší pracovný pomer.

Podľa otázky zadávateľa je zrejmé, že by to chcel riešiť cez DoVP - a preto sa prikláňam k DoVP po zhodnotení, ak je PP na túto funkciu pre zamestnávateľa nehospodárny - napísala som to dosťjasne vo svojom prípsevku, tak v tom nevidím žiadny problém. Je na zamestnávateľovi, či naozaj táto funkcia je nehospodárna, alebo nie. Možnosť to je.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

katkaj Pozri príspevok
Pokiaľ uzatvoríš dohodu kde bude predmet "upratovanie" tak to je zle.

Dohody o prácach vykonávaných
mimo pracovného pomeru
§ 223


(1) Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny. Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce a dohoda o brigádnickej práci študentov) sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.
Zvýraznila som aj druhú časť vety červenou - myslím, že tiež nesie odpoveď.
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

Orsz Pozri príspevok
Podľa otázky zadávateľa je zrejmé, že by to chcel riešiť cez DoVP - a preto sa prikláňam k DoVP po zhodnotení, ak je PP na túto funkciu pre zamestnávateľa nehospodárny - napísala som to dosťjasne vo svojom prípsevku, tak v tom nevidím žiadny problém. Je na zamestnávateľovi, či naozaj táto funkcia je nehospodárna, alebo nie. Možnosť to je.
Samozrejme, že by som to chcela riešiť dohodou, veď ide len o 2 hod. týždenne....
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Orsz Pozri príspevok
Podľa otázky zadávateľa je zrejmé, že by to chcel riešiť cez DoVP - a preto sa prikláňam k DoVP po zhodnotení, ak je PP na túto funkciu pre zamestnávateľa nehospodárny - napísala som to dosťjasne vo svojom prípsevku, tak v tom nevidím žiadny problém. Je na zamestnávateľovi, či naozaj táto funkcia je nehospodárna, alebo nie. Možnosť to je.

Erika dobre vieme že na túto tému tu toho bolo veľa popísaného. je na každom aby si zvážil riziká uzatvorenia DOVP na určité činnosti.
Ja ale tvrdím že pokiaľ chce uzatvoriť DOVP nemôže dať do predmetu "upratovanie". Treba sa pohrať so slovíčkami a predmet dohody špecifikovať presnejšie
Ja by som to radšej riešila kratším PP ale to je môj názor
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

Treba sa pohrať so slovíčkami a predmet dohody špecifikovať presnejšie

Čo by som tam mala nadefinovať, aby to bolo obhajiteľné?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Orsz Pozri príspevok
Zvýraznila som aj druhú časť vety červenou - myslím, že tiež nesie odpoveď.

Áno ale medzi čiernym textom a červeným nie je spojenie " alebo" ale je tam spojenie "a".
Ale svoj názor som už objasnila vyššie a viem že toto je jedna z mnoho vecí ktorú si ľudia vykladajú dvojako.
V konečnom dôsledku ide o to ako to bude posudzovať prípadná kontrola
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Veru, za tie roky o tom "točíme" dosť často, aj s citáciou zákona....ale ešte nikto neuviedol, že by s prípadom DOVP na opakujúcu sa činnosť mal akýkoľvek problém či postih . Zaujímavé, však?
Všeličo už bolo pokutované - právom, či neprávom, ale opakujúca sa činnosť na DOVP ešte nie...alebo mi nejaký príspevok ušiel.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Keby išlo o vykonanie upratovania napríklad po maľovaní alebo jednorázovo umytie všetkých okien, to by mohlo byť ako vykonanie činnosti vymedzenej výsledkom. Pri DoVP nemôže byť určená opakovaná činnosť. Na to je momentálne v ZP len pracovná zmluva trebárs aj na kratší pracovný pomer ako bolo predo mnou už napísané.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

katkaj Pozri príspevok
Erika dobre vieme že na túto tému tu toho bolo veľa popísaného. je na každom aby si zvážil riziká uzatvorenia DOVP na určité činnosti.
Ja ale tvrdím že pokiaľ chce uzatvoriť DOVP nemôže dať do predmetu "upratovanie". Treba sa pohrať so slovíčkami a predmet dohody špecifikovať presnejšie
Ja by som to radšej riešila kratším PP ale to je môj názor
Áno, Katka, viem, že je tu toho veľa popísaného, čítala som to tiež, a nie raz. I ja som bola toho názoru do určitej doby, že opakujúca sa činnosť nemôže byť predmetom DoVP, ale aj tu na porade ma presvedčili, že možno použiť aj túto vetu, že je to nehospodárne. Dokonca mi to potvrdila aj audítorka, a v jednej firme je aj moja kamarátka ako účtovníčka na DoVP /tiež spolupracuje s touto audítorkou/- je to tam vyšpecifikované s textom o nehospodárnosti v prípade PP samozrejme. Keď som sa nad tým zamyslela, zdalo sa mi to ako prijateľné.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Paula Pozri príspevok
Veru, za tie roky o tom "točíme" dosť často, aj s citáciou zákona....ale ešte nikto neuviedol, že by s prípadom DOVP na opakujúcu sa činnosť mal akýkoľvek problém či postih . Zaujímavé, však?
Všeličo už bolo pokutované - právom, či neprávom, ale opakujúca sa činnosť na DOVP ešte nie...alebo mi nejaký príspevok ušiel.

Asi to bude tým že všetci si na Porade prečítali čo majú dávať do predmetu činnosti a majú to v poriadku
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
To "a" znamená, že obe podmienky musia byť splnené. Riešenie - uzatvárať opakované dohody na konkrétne upratanie.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Orsz Pozri príspevok
Áno, Katka, viem, že je tu toho veľa popísaného, čítala som to tiež, a nie raz. I ja som bola toho názoru do určitej doby, že opakujúca sa činnosť nemôže byť predmetom DoVP, ale aj tu na porade ma presvedčili, že možno použiť aj túto vetu, že je to nehospodárne. Dokonca mi to potvrdila aj audítorka, a v jednej firme je aj moja kamarátka ako účtovníčka na DoVP /tiež spolupracuje s touto audítorkou/- je to tam vyšpecifikované s textom o nehospodárnosti v prípade PP samozrejme. Keď som sa nad tým zamyslela, zdalo sa mi to ako prijateľné.
Hovorím, je to vec názoru a osvojenia si určitých argumentov.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Paula Pozri príspevok
Veru, za tie roky o tom "točíme" dosť často, aj s citáciou zákona....ale ešte nikto neuviedol, že by s prípadom DOVP na opakujúcu sa činnosť mal akýkoľvek problém či postih . Zaujímavé, však?
Všeličo už bolo pokutované - právom, či neprávom, ale opakujúca sa činnosť na DOVP ešte nie...alebo mi nejaký príspevok ušiel.

Ani ja som sa s tým nestretla, i keď som fakt bola vždy zástancom skráteného PP a nie DoVP v prípade opakujúcej sa činnosti. Teraz sa dostávam do konfrontácie s Katkou v niečom, v čom by som inak s ňou súhlasila, ale videla som, že s tým naozaj problém nebol, ak sa viditeľne jednalo o nehospodárnu, ale opakujúcu sa činnosť. V paragrafe je síce písmeno "a" nie "alebo", ale vo výklade je to ako samostatná možnosť, nie ako "a zároveň". No je to fakt hranie sa na slovíčka.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

katkaj Pozri príspevok
Asi to bude tým že všetci si na Porade prečítali čo majú dávať do predmetu činnosti a majú to v poriadku
A čo tak postihy za minulé obdobia, kedy ešte Porada nefachčila? ....Ja sa nehádam, už len bublem
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Paula, predtým existovala aj dohoda o pracovnej činnosti, mali sme to jednoduchšie.
Ja by som to tiež nerada riskovala pri nejakej kontrole, aby mi vyčítali, že tie práce nemohli byť vykonávané na dohodu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať