Zavrieť

Porady

Starobný dôchodca a DoVP

Ahojte,
potrebovala by som Vase rady. Chceme zamestnat starobneho dochodcu na DoVP. Chcela by som vediet, co musi on platit, co zamestnavatel, kde ho prihlasit... Ma narok na nezdanitelnu cast? Dakujem pekne za info.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

On neplatí odvody žiadne, iba daň zo mzdy, Org. GP 0,25%, ÚP 0,8%. Prihlášku je potrebné dať na SP cez RLFO.
0 0
popstar popstar

popstar je offline (nepripojený) popstar

Dakujem, takze to znamena, ze ked ma odmenu 6000,- z toho zaplati 19% ? Na danove to akym sposobom nahlasim?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
popstar Pozri príspevok
Ahojte,
potrebovala by som Vase rady. Chceme zamestnat starobneho dochodcu na DoVP. Chcela by som vediet, co musi on platit, co zamestnavatel, kde ho prihlasit... Ma narok na nezdanitelnu cast? Dakujem pekne za info.
Na nezdaniteľnú čiastku nemá nárok v prípade ak jeho dôchodok za rok 2007 presiahne sumu 95.616,- (12 x 7.968,-). Ak má nižší dôchodok, potom rozdiel sumy 95.616 a dôchodku si vysporiada v daňovom priznaní za rok 2007.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
popstar Pozri príspevok
Dakujem, takze to znamena, ze ked ma odmenu 6000,- z toho zaplati 19% ? Na danove to akym sposobom nahlasim?
Ak ste na DÚ už registrovaný ako platiteľ dane zo závislej činnosti, tak momentálne nemáš žiadne povinnosti. V rámci 1/4 ročného prehľadu (hlásenia) sa to uvedie, a následne v ročnom prehlade aj menovite.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Na DÚ nenahlasuješ nič, teda ak ste prihlásení ako platitelia dane zo závislej činnosti. Do konca mesiaca nasledujúceho po skončení štvrťroka pošleš na DÚ prehľad.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Cez kvartálne výkazy - prehľad o zrazených preddavkoch....
0 0
popstar popstar

popstar je offline (nepripojený) popstar

Ste zlati, ze tak radite... Co je podla vas vyhodnejsie, zamestnat starobneho dochodcu na DoVP alebo ako klasickeho zamestnanca (na kratsi pracovny cas)?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Záleží od toho, na akú prácu, ak opakovanú činnosť, tak jedine cez kratší PP, so všetkými odvodmi, tak ako ostatní na PZ.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
popstar Pozri príspevok
Ste zlati, ze tak radite... Co je podla vas vyhodnejsie, zamestnat starobneho dochodcu na DoVP alebo ako klasickeho zamestnanca (na kratsi pracovny cas)?
Dohoda o vykonaní práce by nemala byť uzatváraná na opakovanú činnosť, ale iba na jednorázové práce.
0 0
popstar popstar

popstar je offline (nepripojený) popstar

Ano viem, aky je medzi tym rozdiel, ale sme malicka firma, chceli by sme cosi usetrit, chcela som vediet, co sa tyka platenia, co je vyhodnejsie...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Pre platenie je Dohoda výhodnejšia.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Prosím o radu v nasledovnej veci. Máme dohodára, ktorý až do mája tohto roku nemal žiadne iné príjmy len tie, ktoré zarobil na základe DoVP u nás. Minulý rok nebol problém, ale tento rok mu v máji priznali starobný dôchodok so spätnou platnosťou od októbra 2005. Ešte v januári si podal vyhlásenie, v ktorom si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku. Keďže jeho dôchodok je 1.700,- Sk, t.j. ak nedôjde počas roka k zmene nepresiahne sumu 95.616,- Sk, predpokladám, že má nárok na nezdaniteľnú čiastku mínus suma dôchodku za rok. Na dohodu zarobí menej ako 5.000,- Sk, musíme za neho odvádzať daň na daňový úrad? Viem, že do SP sa odvádza ÚP a GP, ale neviem vo vzťahu k DÚ ako postupovať, sme zaregistrovaní a zasielam mesačne prehľady.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Ja sa chcem spýtať skoro to isté: pracovník na dohodu (poberá starobný dôchodok) mi hovoril, že do x sumy nemusí podávať DP a platiť dane, len potrebuje od nás potvrdenie, ale vážne nemá nárok na nezdaniteľnú časť ZD? Nemôže mi podpísať vyhlásenie?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ak bol dôchodcom už k 1.1.07, tak na tento rok nemá nárok na NČ na daňovníka.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Ak bol star.dôchodcom k 1.1.2007-nemá nárok na nezd.časť základu dane.
Zdaňuješ mu celú odmenu z DOVP.Ak bude mať za r. 2007 príjem nižší ako 47.808,- Sk /50% z 95.616,- Sk/ samozrejme, ak bude platiť momentálne znenie zákona 595/2003, tak si podá v r.2008 daňové priznanie a zrazený preddavok sa mu vráti.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
je mi jasné. On hovoril, že vlani bol tiež na dohode a vtedy to bolo inak. Zmenil sa zákon od 1.1.07 v tomto???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Nezmenil sa, nezmenil. Možno, že nebol dôchodcom od 1.1.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
to je ktorý paragraf ZDP? Akurát v ňom listujem ...
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Anonymka Pozri príspevok
to je ktorý paragraf ZDP? Akurát v ňom listujem ...
Pozri si §11 ZDP.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
No ale prečo sa mu vráti, ak nemá nárok na NZČ?


katka50 Pozri príspevok
Ak bol star.dôchodcom k 1.1.2007-nemá nárok na nezd.časť základu dane.
Zdaňuješ mu celú odmenu z DOVP.Ak bude mať za r. 2007 príjem nižší ako 47.808,- Sk /50% z 95.616,- Sk/ samozrejme, ak bude platiť momentálne znenie zákona 595/2003, tak si podá v r.2008 daňové priznanie a zrazený preddavok sa mu vráti.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať