Zavrieť

Porady

účet 042 - rekonštrukcia

Chcela by som sa spytat ak rekonstruujem nehnutelnost kt. je zaradená v majetku a na jednom bloku je príklad valec, riedidlo, lak na parkety účtujete

valec - pomoc. mat. 501
riedidlo, lak na 042
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Závisí od toho, či robíte rekonštrukciu ako TZ, alebo opravujete.
    Vidím tam slovo parkety.
    Ak meníte staré parkety za nové, nepovažovala by som to za TZ, ale ako opravu, a tým aj všetko čo s tým súvisí dávam doopravy: parkety, laky, riedidlá, práce, lišty, ....
    Ak ste mali dlažbu a meníte za parkety, alebo modernizujete podlahu, ide o TZ, vtedy by boli všetky tieto výdavky spojene s TZ, súčasťou TZ nehnuteľnosti.

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    mám tam cement a rozny stav. material ale dobra poznamka musim porozmyslat nad tym

    a este sa chcem opytat mozno trosku odbocim nasla som tam od jedneho dodávatela vyblednute bloky doslova biele papiere v roku 2006 DP nebolo podane lebo mame odklad co s tým ??? akceptuju mi kopie od dodávateľa ak by mi ich poskytol ???

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    ide o kupu nehnutelnosti v roku 2006 ktorá sa rekonstruuje od apríla 2006 to znamená že nie je zaradená a na podnikanie sa začne používať az po ukoncení rekonstrukcie

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ak ju nemáte zaradenú, nemáte kartu, účtujete všetko na O42 (všetky stavebné práce, cement, búračky, obklady, dlažby, parkety, štetce, valčeky, farby, .... proste všetko..)

    K tým bločkom Ti neporadím. (mrkni tému ofotené bločky), ak budeš mať kontrolu, neviem ako sa k tomu postaví konkrétny kontrolor, možno jeden to zobere, druhý to vyhodí...

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    stetce valceky naradie ide na 042 preco ved to je spotr. material ten nie je zabudovany v nehnutelnosti ale sa opotrebuje neviem chapem to zle ??

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    To nevadí, že nie je zabudovaný v nehnuteľnosti, ale použije sa v súvislosti so službami na nehnuteľnosti. Ale poviem Ti na toto

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    dobre ten valcek by som pochopila vymalujem steny a zahodim ho pretoze je nepouzitelny ale ako je to z naradim napr. kladivo pouzijem ho pri tejto nehnutelnosti ale aj pri iných zakazkach ktoré faktúruje...

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    dracica Pozri príspevok
    dobre ten valcek by som pochopila vymalujem steny a zahodim ho pretoze je nepouzitelny ale ako je to z naradim napr. kladivo pouzijem ho pri tejto nehnutelnosti ale aj pri iných zakazkach ktoré faktúruje...
    Priznávam, že s takouto precíznosťou pri rekonštrukcii nehnuteľnosti sa človek často nestretne. A keďže to náradie je využívané aj na iné účely tak spotrebný materiál.

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    Podnikateľ rekonštr. nehn. je na 042 po rekonštrukcii plánuje túto nehnuteľnosť využívať na podnikanie a to tak že prve nadzem. podlažie bude využívať ako ubytovňu nakúpil skrinky, kuch. linku, dokončuje sprch. kút atď DPH by sa v tomto prípade dala odpočítať, ale čo ak sa nakoniec rozhodne ze tam bude kancelária alebo niečo iné...bola by to znema účelu použitia a čo z DPH ?? nemáte skúsenosti s niečím podobným

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Zariadenie je nakúpené, teda predpokladám, že dph si nárokoval. Ak sa rozhodne, že to nebude ubytovňa ale kancelárie môže uvedené zariadenie rozpredať.

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    zatial si ju nenárokoval prave o tom uvazujem poradili mi aj take nieco že by si mohol uplaťnovať len jednu tretinu príklad z DPH a zvyšok by islo do obst. ceny keďže ešte nie je rozhodnuty aby nemusel potom vracať DPH tak neviem čo je lepšie v tomto prípade

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    dracica Pozri príspevok
    Podnikateľ rekonštr. nehn. je na 042 po rekonštrukcii plánuje túto nehnuteľnosť využívať na podnikanie a to tak že prve nadzem. podlažie bude využívať ako ubytovňu nakúpil skrinky, kuch. linku, dokončuje sprch. kút atď DPH by sa v tomto prípade dala odpočítať, ale čo ak sa nakoniec rozhodne ze tam bude kancelária alebo niečo iné...bola by to znema účelu použitia a čo z DPH ?? nemáte skúsenosti s niečím podobným
    Neviem, prečo sa rozmýšľa týmto smerom.

    Ubytovacie služby-služby, sú predmetom dane - vzniká mi daňová povinnosť – dodanie služby. Tieto služby nie sú od dane oslobodené podľa par. 38, par. Pri nákupe tovarov a služieb, kt. mi súvisia s ubytovacími službami mám nárok na odpočítanie DPH.

    Ak sa rozhodnem, že zmením tieto priestory na kancelárie, nejde o zmenu účelu použitia, teda nepoužijem par. 54, ak túto kanceláriu budem naďalej používať na činnosti, kt. nie súod dane oslobodené (par.28-41), ďalej ich nebudem využívaťna osobnú spotrebu...

    Par.54 použijem:
    - Ak sa rozhodnem, že ich budem využívať napr. na prenájom a tento prenájom budem považovať za oslobodený od dane podľa par. 38- ide o zmenu účelu
    - ak sa rozhodnem, že budem tieto priestory využívať pre vlastné potreby a nie na podnikanie
    - ak sa rozhodnem, že budem v týchto priestoroch uskutočnovať služby sociálnej pomoci, kt. mám v predmete podnikania, ide o zmenu účelu....
    - ......

    (3) Zmenou účelu použitia investičného majetku sa rozumie, ak platiteľ

    a) investičný majetok, pri ktorom odpočítal daň, používa na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikaniealebo na iný účel ako na podnikanie,
    b) investičný majetok, pri ktorom nemohol odpočítať daň, používa na dodávky tovarov a služieb s možnosťou odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane,
    c) investičný majetok, pri ktorom odpočítal pomernú výšku dane, používa na dodávky tovarov a služieb s možnosťou odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikanie alebo na iný účel ako na podnikanie; za zmenu účelu použitia investičného majetku, pri ktorom platiteľ odpočítal pomernú výšku dane, považuje sa aj zmena výšky ročného koeficientu (§ 50 ods. 4) o hodnotu väčšiu ako 0, 10.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.