Zavrieť

Porady

technicke zhodnotenie

Dobrý deň, vie mi niekto prosím objasniť prečo sú lepené koberce - technickým zhodnotením budovy? Je to aj Váš názor.

Ďakujem
Usporiadat
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
kekisha Pozri príspevok
Dobrý deň, vie mi niekto prosím objasniť prečo sú lepené koberce - technickým zhodnotením budovy? Je to aj Váš názor.

Ďakujem
Môj nie.
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

kekisha Pozri príspevok
Dobrý deň, vie mi niekto prosím objasniť prečo sú lepené koberce - technickým zhodnotením budovy? Je to aj Váš názor.

Ďakujem
Pred pár rokmi postupy účtovania takéto prípady, keď HM bol pevne spojený s budovou, riešili ako TZ budovy, a to bez ohľadu na cenu tohto majetku alebo bez ohľadu vlastnícky vzťah k budove. Rovnako sa posudzovali napr. žalúzie. Teraz je rozhodujúcim kritériom cena. Keď takýto majetok v jednotlivých prípadoch nepresahuje 30 tis. Sk, je ho možné jednorázovo odpísať do nákladov bez toho, aby sa zaradil k prislúchajúcej budove. Zaleží ale od rozhodnutia organizácie. Lebo v podstate obidva spôsoby sú správne.
Naposledy upravil DušanČ : 29.05.07 at 11:47
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

DušanČ Pozri príspevok
Pred pár rokmi postupy účtovania takéto prípady, keď HM bol pevne spojený s budovou, riešili ako TZ budovy, a to bez ohľadu na cenu tohto majetku alebo bez ohľadu vlastnícky vzťah k budove. Rovnako sa posudzovali napr. žalúzie. Teraz je rozhodujúcim kritériom cena. Keď takýto majetok v jednotlivých prípadoch nepresahuje 40 tis. Sk, je ho možné jednorázovo odpísať do nákladov bez toho, aby sa zaradil k prislúchajúcej budove. Zaleží ale od rozhodnutia organizácie. Lebo v podstate obidva spôsoby sú správne.
Opravím, 30 tis. je správne.
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Tweety Pozri príspevok
Opravím, 30 tis. je správne.
O.K. Sorry. Samozrejme.
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Tweety Pozri príspevok
Opravím, 30 tis. je správne.
Radšej som to opravil v pôvodnom texte, aby to neplietlo.
0 0
kekisha kekisha

kekisha je offline (nepripojený) kekisha

Ďakujem, za odpoveď no ja by som potrebovala tieto koberce zaradiť do 2.odpisovej skupiny (koberce) a odpisovať 6 rokov. Myslíte že táto možnosť nie je transparentejšia - účtovne si myslím že to nie je problém len daňovo som si nie istá.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AK sa rozhodnete zaradiť do majetku, môžete tak urobiť, zákon vám to dovoľuje.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Osobne si myslím, že lepený koberec predstavuje vo Vašom prípade TZ (aj je cena viac ako 30 tis. Sk), pretože ide o vybavenie stavby, kt. je jeho súčasťou, a odpisuje sa so stavbou v rovnakej odpisovej skupine. dá sa povedať, že je zabudovaný do stavby týmto lepením. Keby bol len voľne položený, považovala by som ho za samostatne hnuteľnú vec.
To je ten istý prípad, akokeby ste tam dávali napr. parkety, dlažbu, tie sú tiež pevne zabudované do stavby, a tvoria jej súčasť, nemôžem ich odpisovať samostatne.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Tweety Pozri príspevok
AK sa rozhodnete zaradiť do majetku, môžete tak urobiť, zákon vám to dovoľuje.
Tweety, nemôžem s týmto tvrdením súhlasiť. Lepený koberec nie je samostatnou hnuteľnou vecou, je to to isté ako iné pokrytie podlahy napr. dlažbou, parketami, korkom, tie tiež nemôžem odpisovať samostatne a zaradiť do OS. KEby nebol lepený, to je iná vec...
0 0
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

Súhlasím s tým, že lepený koberec je súčasťou vybavenia budovy rovnako, ako parkety, linoleum a pod., ale mohlo by sa jednať aj o opravu, ak sa jedná o výmenu podlahoviny.
0 0
kekisha kekisha

kekisha je offline (nepripojený) kekisha

Dobrý deň, podľa daňového úradu je to oprava a udržiavanie aj výmena podlahy, aj okien...

Pekný deň
0 0
Januška Januška

Januška je offline (nepripojený) Januška

Dlhšie som neúčtovala "stavby a techn.zhodnotenie" , preto sa chcem spýtať, či je možné ešte aj dnes použiť k tomuto účelu FS 3/98, kde je rozpísané, čo je súčasť stavby. Mne to veľmi pomohlo.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

ˇAno, môžete ide o metodickú pomôcku Pokyn MFSR č. 3 400/1998-62, bol publikovaný vo FS
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Dobrý deň, prosím o radu ohľadom nehnuteľnosti. Majiteľ nehnuteľnosti /zaradená do obch. majetku/ chce dať vydlaždiť dvor areálu. teraz je na dvore areálu betón, ktorý je už popraskaný. Materiál vyšiel na 90000,- Sk bez DPH. Nie som si istá či to je technické zhodnotenie budovy, alebo to mám odpisovať samostatne. ďakujem
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Zužu Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu ohľadom nehnuteľnosti. Majiteľ nehnuteľnosti /zaradená do obch. majetku/ chce dať vydlaždiť dvor areálu. teraz je na dvore areálu betón, ktorý je už popraskaný. Materiál vyšiel na 90000,- Sk bez DPH. Nie som si istá či to je technické zhodnotenie budovy, alebo to mám odpisovať samostatne. ďakujem
Podľa mňa oprava - 511.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Dopĺňam , že sa jedná o jednoduché účtovn. takže priamo do prev. réžie? Vyjadrí sa ešte niekto?
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Zužu Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu ohľadom nehnuteľnosti. Majiteľ nehnuteľnosti /zaradená do obch. majetku/ chce dať vydlaždiť dvor areálu. teraz je na dvore areálu betón, ktorý je už popraskaný. Materiál vyšiel na 90000,- Sk bez DPH. Nie som si istá či to je technické zhodnotenie budovy, alebo to mám odpisovať samostatne. ďakujem
Je to oprava. Výmena jedného materiálu za iný /predtým beton, teraz dlažba/. Myslím že iné by bolo, keby na dvore predtým bola len hlina.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Zužu Pozri príspevok
Dopĺňam , že sa jedná o jednoduché účtovn. takže priamo do prev. réžie? Vyjadrí sa ešte niekto?
Takže priamo do prevádzkovej réžie. Ale pre istotu teda počkaj, až sa ešte niekto vyjadrí.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

JA zase myslím, že ide o TZ.
Neviem, či by sa toto mohlo považovať za zámenu použitého materiálu pri dodržaní porovnateľnýh vlastností...
Myslím si, že nejde o porovnateľné vlastnosti materiálu:
Beton a dlažba. Aké su ich porovnateľné vlastnosti?
Opravu by som dala, ak by sa menila stará dlažba za novú, alebo nejaké kocky, tvarovky.....

Ak by som to nepovažovala za rekonštrukciu, tak za modernizáciu. Pôvodný majetok neobsahoval tieto súčasti.

AK si zoberiem napr. nehnuteľnosť. Podlaha je vyliataa betonom, ale ako náhle tam dam parkety, dlažbu (v tomto prípade kocky) ide o TZ.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

ČO rozumieme pod pojmom opravy?

náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu a uvedením do prevádzky - schopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológii, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebovanie, predchádza jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady,

Beton a náhrada za dlažbu. Išlo naozaj o poškodenie, aby som uviedla tento majetok do predchádzajúceho stavu? Asi nie. (i keď sa dá ......,...tu už nezachádzam)
A do prevádzkyschopného stavu? ....

Alebo sa snažim naozaj o TZ-rekonštrukciu, modernizáciu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať