Zavrieť

Porady

FO a podvojné účtovníctvo

Ahojte, chcela by som sa opýtať, či je medzi Vami niekto, kto účtuje FO podnikateľa, zatiaľ neplatiteľa DPH ale bude, v sústave podvojného účtovníctva. Jednoduché mi moc nevonia a preto ma zaujíma či má niekto takúto skúsenosť. Ak by som účtovala v podvojnom, pri vypracovaní daňového priznania by som brala do úvahy výnosy a náklady ako pri s. r. o. alebo len príjmi a výdaje ako pri jednoduchom účtovníctve? A aké daňové by som robila? Aké výkazy? Bol by rozdiel pri vedení podvojného účta pre FO oproti účtovníctvu pre s. r. o.? Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
A ešte jedna otázočka: ak by som predsalen účtovala jednoduché účtovníctvo, môžem pri tom použiť program pre podvojné, s tým, že si samozrejme upravím jednotlivé účty? Myslým, že daňovákom môže byť jedno, v akom programe pracujem? Nie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    Sice nerobím podvojné účto pre FO ale v zásade je na tebe ako sa rozhodneš ale na DU nahlásiš aké účto vedieš. Myslím , že nie je v tom žiaden problém ani v prípade neplátcu. A daňové priznanie by si odovzdávala normálne za FO-B

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Účtujem FO a vediem podvojné účtovníctvo. Ak sa FO rozhodne viesť podvojné účtovníctvo, tak sa musí samozrejme riadiť aj účtovaním podľa postupov v PÚ. Rozdiel je len v tom, že daňové priznanie sa robí ako pre FO "B", no neprikladajú sa výkazy o majetku a záväzkoch a Výkaz o príjmoch a výdavkoch, ale sa prikladá Súvaha, Výkaz ziskov a strát a poznámky. Takisto sa aj na sociálnu poisťovňu predkladá Výpis z daňové priznania, len sa tam neuvedú príjmy a výdavky, ale náklady a výnosy.

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    A ešte jedna otázočka: ak by som predsalen účtovala jednoduché účtovníctvo, môžem pri tom použiť program pre podvojné, s tým, že si samozrejme upravím jednotlivé účty? Myslým, že daňovákom môže byť jedno, v akom programe pracujem? Nie?[/quote]

    Nie je jedno v akom programe účtuješ, lebo ak vedieš podvojné účtovníctvo, tak sa pri kontrole predkladajú aj súvisiace knihy s podvojným účtovníctvom. Napr. Hlavná kniha, Kniha analytickej evidencie. A toto v jednoduchom účtovníctve nerobíš. V jednoduchom účtovníctve sa účtuje v úplne iných knihách. A prečo si to vlastne chceš takto komplikovať?

    uctovnictvo je offline (nepripojený) uctovnictvo

    uctovnictvo
    Nechcem si to komplikovať. Len by som si musela kúpiť program pre JU. Ale v podstate by som účtovala v jednoduchom účtovníctve, len by som použila program pre podvojné účtovníctvo. Účtovať budem len pokladňu a banku - pokladničný denník a kniha banky sú takmer rovnaké ako v JU. Pohľadávky a záväzky budem účtovať ako OF a DF - výstup bude vo forme knihy OF alebo knihy DF, len si tam rukou pripíšem, že sa jedná o knihu pohľadávok alebo záväzkov. Namiesto knihy cenín by som mala obrat účtu 213, kde sú takisto obraty podľa príjmu a výdaju aj so zostatkom. Len to má iný názov. Inak podľa mňa spĺňajú všetky predpísané náležitosti. Na účty výnosov a nákladov budú účtované len obraty z pokladne a banky, čiže budem evidovať len príjmy a výdaje. Myslím, že by to malo byť OK. A súvaha a výsledovka by mi nahradila Prehľad príjmov a výdajov, majetku a záväzkov. Z nich by som vychádzala pri vypĺňaní výkazov k DPFO.

    uctovnictvo je offline (nepripojený) uctovnictvo

    uctovnictvo
    A ešte sa vrátim k tomu PU. Ty účtuješ v podvojnom. Musíme nahlásiť na DU, že budeme účtovať v PU (ak sa tak rozhodneme). Aký je postup, ak FO v roku 2006 účtovala v JU a v roku 2007 by účtovala v PU. Ešte si nenapísala, či v PU na konci roka berieš do úvahy príjmy a výdaje na určenie základu dane, alebo výnosy a náklady. Lebo pri každom výde iný základ dane. Ďakujem.

    bill23 je offline (nepripojený) bill23

    bill23
    Nemôžeš použiť program pre podvojné účtovníctvo. lebo jednotlivé príjmy a hlavne výdaje musia byť členené v predpísanej forme. Program na podvojné účtovníctvo Ti to síce rozčlení podľa jednotlivých nákladových a výnosových účtov, ale už to nebude chronologický podľa dátumu.

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    uctovnictvo Pozri príspevok
    A ešte sa vrátim k tomu PU. Ty účtuješ v podvojnom. Musíme nahlásiť na DU, že budeme účtovať v PU (ak sa tak rozhodneme). Aký je postup, ak FO v roku 2006 účtovala v JU a v roku 2007 by účtovala v PU. Ešte si nenapísala, či v PU na konci roka berieš do úvahy príjmy a výdaje na určenie základu dane, alebo výnosy a náklady. Lebo pri každom výde iný základ dane. Ďakujem.
    Na DÚ sa nenahlasuje v akej sústave účtuješ (ak FO bude viesť PÚ, tak v daňovom priznaní v osobitných záznamoch uvedie že účtuje v PÚ) , účtovanie môžeš meniť aj každý rok, len musíš dodržať zásadu, že buď celý rok vedieš jednoduché, alebo celý rok podvojné účtovníctvo. Na prechod medzi JÚ a PÚ sú taktiež postupy ktorými sa musíš riadiť. No a ak účtujem v PÚ, tak samozrejme na konci roka neberiem do úvahy príjmy a výdaje na určenie základu dane, ale výnosy a náklady. Ono je to takto dosť ťažko... jednoducho sa musíš rozhodnúť v akej sústave budeš účtovať a potom sa dá o tom aj debatovať. A základ dane je samozrejme rozdielny

    FO a podvojné účtovníctvo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.