Zavrieť

Porady

CHcem odísť z s.r.o.

Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Dobrý deň.
Prosím mám dosť chúlostivý problém. Môj manžel pomohol pred dvoma rokmi jeho bratovi a to tak, že mu pomohol založiť s.r.o. Manžel je len tichý spoločník (minoritný podiel). Nemá právo rozhodovať vo firme. Nikdy nebol na Valnom zhromaždení, ani nemá v rukách spol. zmluvu. Všetko sa to riešilo na základe rodinných vzťahov, vtedy ešte dobrých. Spoločnosť má okrem manžela ešte dvoch spoločníkov (jeho brat a ešte nejaký muž).
Prosím ako môže z s.r.o. vycúvať. Podotýkam, že nemal ani 1 Sk príjem, nedostáva podiely na zisku , skrátka nič. Keďže vzťahy v rodine sa skomplikovali, chceme to nejak vyriešiť. Najlepšie by bolo napísať nejaký papier, ale vôbec neviem ako na to. A zároveň sa manželovi nechce do sídla s.r.o. Ako to môžme papierovo, poprípade telefonicky vybaviť? Dakujem za každý nápad, skúsenosť....
Usporiadat
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Za dobrotu - na žobrotu. Nie je to vec jednoduchá, ale zo všetkého sa dá nájsť východisko. Tichý spoločník zo zákona zruší účasť za podmienok:
- keď uplynie doba, na ktorú bola zmluva uzavretá
- výpoveďou, ak zmluva nebola uzavretá na určitú dobu,
- vyhlásením konkurzu na majetok spoločnosti, atď.,
Pre možnosť korektnej odpovede by bolo potrebné poznať obsah zmluvy, a mám blbý pocit, že veľa o postavení tichého spoločníka nevieš. Ja by som si s nimi poradila, škoda, že nie som ich tichý spoločník. Ak potrebuješ niečo konkrétnejšie po preštudovaní zmluvy, tak sa kľudne pýtaj ďalej.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

no veď problém je dosť väčší ako sa zdá. manžel vôbec nemá doma spoločenskú zmluvu a jeho brat mu ju ani nedal
takže mi vôbec neviem ako tam vlastne funguje........
má vklad 30 000sk, to je všetko. je len spoločník, nie konateľ.

prosím poradte ako na to? budem vďačná za akúkoľvek radu.
dnes manžel volal s jeho bratom. Brat mu povedal, že sa najprv musí poradiť s právnikom...
takže je to ťažké, najradšej by som bola keby bol vonku. Manžel má totiž ekonomické vzdelanie, takže mal len "poslúžiť" na založenie spol. Jeho brat má len strednú školu, aj ďalší spoločník.
Čo robiť? Prosím.............
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Myslim ze si mylis pojmy tichy spolocnik a spolocnik. Usudzujem to z toho, ze vravis, ze manzel je tichy spolocnik a ma minoritny podiel.
Ako to je? Je tichy spolocnik? Alebo je normalny spolocnik s minoritnym podielom?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Pohar Pozri príspevok
no veď problém je dosť väčší ako sa zdá. manžel vôbec nemá doma spoločenskú zmluvu a jeho brat mu ju ani nedal
takže mi vôbec neviem ako tam vlastne funguje........
má vklad 30 000sk, to je všetko. je len spoločník, nie konateľ.

prosím poradte ako na to? budem vďačná za akúkoľvek radu.
dnes manžel volal s jeho bratom. Brat mu povedal, že sa najprv musí poradiť s právnikom...
takže je to ťažké, najradšej by som bola keby bol vonku. Manžel má totiž ekonomické vzdelanie, takže mal len "poslúžiť" na založenie spol. Jeho brat má len strednú školu, aj ďalší spoločník.
Čo robiť? Prosím.............
Manžel musí vedieť, či je spoločník, alebo tichý spoločník. To keď zistíš, tak môžeme radiť. Ak vieš, ako sa volá firma - s.r.o. , vyhľadaj si ju na stránke obchodného registra, teraz mi vypadla z hlavy, a tam zistíš, či je mnažel spoločník a aký splatil vklad. Potom budeme pokračovať.
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Veď práve v tom je ten problém, že on si myslí že je tichý spoločník,ale nevie to na 100%. Ja viem že si o mne myslíte, že som blbá. Ale vtedy mu podpísal nejaké papiere a on teraz nevie čo vlastne podpísal.
Ak by bol spoločník s minoritným podielom, čo to znamená?
Spol. zmluvu nemáme, sme z toho hotový. Spoločnosť sa zakladala pred dvoma rokmi, teraz to máme plné zuby, teda vzťahov v rodine, a tak chce manžel z s.r.o. odísť. Dúfam že chápete čo píšem. Je to pre nás nočná mora.
Keď si otvorím web www.orsr.sk, bude tam vo výpise vidieť či je tichý spoločník? Alebo to dokazuje len zmluva o tichom spoločenstve?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Je to:http://www.orsr.sk/ tam sa môže nájsť ako spoločník, ale nie ako tichý. Ak zmluvu o tichom spoločenstve podpísal, mal by ju mať.
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

dakujem.
je tam napísané že je spoločník. Spolu sú traja.
Manžel nie je konateľ.
Výška vkladu manžela je 30 000SK.
Druhého spoločníka je 85 000SK, a tretieho je tiež 85000SK.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Takže potom nie je tichým, ale riadnym spoločníkom.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Pohar Pozri príspevok
dakujem.
je tam napísané že je spoločník. Spolu sú traja.
Manžel nie je konateľ.
Výška vkladu manžela je 30 000SK.
Druhého spoločníka je 85 000SK, a tretieho je tiež 85000SK.
Takže má právo nahliadnúť do dokumentov firmy. Má právo zúčastňovať sa na VZ. To, že splatil menej ako tí dvaja, ešte neznamená, že ho odignorujú. Aké obdobie už existuje tá firma?
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

čo to preňho znamená?
ako teda odtiaľ odísť?
dnes spolu volali manžel mu povedal že chce odísť, takže prvý krok je za nami.
dúfam, že jeho brat nebude robiť problémy...
lebo druhého takého somára ako mu bol môj manžel nenájde.
a ak áno určite za určitú odmenu
čo doteraz nerobil.........
takže počkám čo nám zavolá jeho brat a navrhne.

dúfam že sa nebude vykrúcať celé prázdniny. a samozrejme nebude na telefóne.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Tvoj manžel je ako minoritný spoločník vcelku seriozne chránený. Má právo zvolať VZ, má právo nahliadnúť do všetkých dokumentov. Ako môže zo spoločnosťou ukončiť spoluprácu sme tu podrobne rozobrali, takže to skús cez vyhľadávanie omrknúť.
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

v auguste to bude dva roky.
manžel od popisu vôbec nič nevidel - skrátka urobil službu bratovi a nechal ho podnikať.
teraz sa mu to "rozležalo" v hlave a chce odísť. bojíme sa nejakého "prúseru".
Snáď sa jeho brat nejako vymáčkne a nájde si náhradu. Najlepšie by bolo keby asi manžel svoj podiel predal? že?
čoho sa máme vystríhať?
to že môžme nahliadnuť do papierov ma ani tak neláka, skôr chceme čo najrýchlšie zrealizovať odchod.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Manzel moze robit problemy konatelom a spolocnosti, napriklad ak nebol pozvany na valna zhromazdenia (urcite sa nejake konali, napriklad schvalovali uctovnu zavierku, rozdelovali zisk a tak) a ked tam nebol, resp. nebol pozvany, tak su neplatne tieto valne a podobne.
Takze sa urcite dohodnu, lebo ochota takto bude na oboch stranach
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

dakujeeeeeem
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Prosím o radu.
Takže manželov brat sa ozval - vraj ešte nehovoril s právnikom, a že či to chce naozaj - proste vykrúcačky.
čo robiť?
problém je v tom že manžel je inžinier, čiže poslúžil ako "pomôcka" k založeniu realitnej kancelárie.
ani na jedno valné zhromaždenie nebol prizvaný, nedostal ani korunu!!!!
prosím napíšte mi nejakú stručnú osnovu na list - čo o neho môže vymáhať, resp. ako postupovvať pri predaji podielu spoločníka!!
prosím.........................
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Pohar Pozri príspevok
Prosím o radu.
Takže manželov brat sa ozval - vraj ešte nehovoril s právnikom, a že či to chce naozaj - proste vykrúcačky.
čo robiť?
problém je v tom že manžel je inžinier, čiže poslúžil ako "pomôcka" k založeniu realitnej kancelárie.
ani na jedno valné zhromaždenie nebol prizvaný, nedostal ani korunu!!!!
prosím napíšte mi nejakú stručnú osnovu na list - čo o neho môže vymáhať, resp. ako postupovvať pri predaji podielu spoločníka!!
prosím.........................
prosím....
pomôžte mi.
alebo mám zájsť za právnikom? pomôže nám? aspon poradte čo pýtať, čo máme napísať?
môžme len tak navrhnúť predaj podielu? dakujem
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Pohar Pozri príspevok
prosím....
pomôžte mi.
alebo mám zájsť za právnikom? pomôže nám? aspon poradte čo pýtať, čo máme napísať?
môžme len tak navrhnúť predaj podielu? dakujem
Nespomínala si, že Tvoj manžel je inžinier? Ekonomický? Ak áno, tak prepáč, ale môj ďalší príspevok k tejte téme je takýto , vôbec nie je mimo témy, a celkom určite nie v rozpore s etiketou Porady.
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

§148 Obch.zakonnika - Spoločník nemôže zo spoločnosti vystúpiť, môže však navrhnúť, aby súd zrušil jeho účasť v spoločnosti, ak nemožno od neho spravodlivo požadovať, aby v spoločnosti zotrval. Ustanovenia § 113 ods. 5 a 6 platia obdobne.
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Danila Pozri príspevok
Nespomínala si, že Tvoj manžel je inžinier? Ekonomický? Ak áno, tak prepáč, ale môj ďalší príspevok k tejte téme je takýto , vôbec nie je mimo témy, a celkom určite nie v rozpore s etiketou Porady.
ďakujem aj za takúto radu! vieš učíme sa celý život! aj na vlastných chybách!
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Pohar Pozri príspevok
ďakujem aj za takúto radu! vieš učíme sa celý život! aj na vlastných chybách!
To nebola rada. To bol fakt. Ale aby si nepovedala, poskytnem Ti jedno moje vyjadrenie ako radu. Tvoj manžel ako vysokoškolsky vzdelaný ekonóm ak bol pre realitku potrebný, tak určite na poste zákonného zástupcu, čo je podmienka vzdelania pre takúto činnosť. Usudzujem z Tvojich všetkých príspevkov, že práve k tomu účelu ho teda potrebovali. Za daných okolností bol povinný mať uzatvorený pracovný pomer, bol povinný odborne garantovať chod firmy, a teda brať odmenu. Ale to už sú asi informácie po funuse. A navyše, za nedostatky v takomto prípade by niesol aj isté následky. Neznalosť zákona totiž nikoho neospravedlňuje.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať