Zavrieť

Porady

Mikrovlnka - daňový náklad?

Prosím o radu, môže si firma, ktorej podnikateľskou činnosťou je v súčasnosti prenájom nehnuteľností a požičiavanie zamestnancov inej firme na upratovací servis zahrnúť do daňových nákladov nákup mikrovlnky pre zamestnancov do svojej kancelárie na prihrievanie jedla? Veľmi pekne ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Áno,môže a hlavne ak vám napr.stravu vozia do firmy,ale aj zamestnanec si môže doniesť napr.z domu stravu,je to výdavok.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Nagy Eva Pozri príspevok
    a DPH si môžem odpočítať?
    Ak si platiteľom DPH a máš doklad so všetkými náležitosťami od platiteľa DPH, tak áno...

    Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

    Liptáčik
    Teraz ma niečo napadlo. Ak kúpim mikrovlnku, aby si zamestnanci zohriali obed, môžem si DPH uplatniť na vstupe. Ak kúpim stravenky (ceniny) s DPH, aby sa zamestnanci naobedovali, DPH si uplatniť nemôžem. Paradox

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    Liptáčik Pozri príspevok
    Teraz ma niečo napadlo. Ak kúpim mikrovlnku, aby si zamestnanci zohriali obed, môžem si DPH uplatniť na vstupe. Ak kúpim stravenky (ceniny) s DPH, aby sa zamestnanci naobedovali, DPH si uplatniť nemôžem. Paradox
    Nie je to paradox. Nakúpené stravovacie poukážky ( ceniny) sú formou platidla. V tomto prípade tu nie je žiadne zdaniteľné plnenie.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Liptáčik Pozri príspevok
    Teraz ma niečo napadlo. Ak kúpim mikrovlnku, aby si zamestnanci zohriali obed, môžem si DPH uplatniť na vstupe. Ak kúpim stravenky (ceniny) s DPH, aby sa zamestnanci naobedovali, DPH si uplatniť nemôžem. Paradox
    Ceniny nie sú predmetom dph, takže si nemáš čo uplatniť, takže žiadny paradox tam nie je. .

    Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

    Liptáčik
    Nemyslela som na formu - stravné lístky - mikrovlnka. Myslela som na účel. Aj jedno, aj druhé mi zabezpečí teplý obed pre zamestnancov, z hľadiska DPH sa to posudzuje rôzne.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Liptáčik Pozri príspevok
    Teraz ma niečo napadlo. Ak kúpim mikrovlnku, aby si zamestnanci zohriali obed, môžem si DPH uplatniť na vstupe. Ak kúpim stravenky (ceniny) s DPH, aby sa zamestnanci naobedovali, DPH si uplatniť nemôžem. Paradox
    Ak kúpiš stravné poukážky cez sprostredkovateľské firmy, ako DOXX, Vaša stravovacia... tam nie je DPH, len zo služieb, resp. z provízie za predaj stravných poukážok. A tam je nárok na odpočítanie DPH, alebo sa vari mýlim?
    Samozrejme nákup a aj výdaj zamestnancom je oslobodený od DPH.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ondrejvla Pozri príspevok
    Ak kúpiš stravné poukážky cez sprostredkovateľské firmy, ako DOXX, Vaša stravovacia... tam nie je DPH, len zo služieb, resp. z provízie za predaj stravných poukážok. A tam je nárok na odpočítanie DPH, alebo sa vari mýlim?
    Samozrejme nákup a aj výdaj zamestnancom je oslobodený od DPH.
    Nemýliš sa, len doplním, že DPH z provízie - podľa usmernenia DR - si nemôže uplatniť živnostník

    -------
    Veronika

    lynn je offline (nepripojený) lynn

    lynn
    Veľmi by som bola rada, keby ste mi poradili ohľadom nákupu mikrovlnky, sporáku, chladničky, či si môžeme uplatniť DPH a dať do daňových výdavkov. Čítam predchádzajúce články, že v podstate áno, ak to slúži zamestnancom a nie na repre účely /t.j. pre návštevy apod./Možno chladnička by bola obhajiteľná, že slúži na chladenie nápojov pre zamestnancov, ale to isté môžem povedať aj o kávovare, resp. ohrievači vody. Doteraz som mala takú informáciu, že ak zabezpečí zamestnávateľ stravovanie zamestnancom prostredníctvom strav.poukážok, tak už vlastne nie je dôvod, aby si niečo varili, ohrievali, chladili a podobne. Z toho dôvodu by sme vraj nemali môžnosť dať výdavok do daňových výdavkov a teda ani uplatniť DPH. Vedeli by ste mi poradiť, ako na nákup takýchto predmetov do kuchynky zamestnancov pozerať z danového hľadiska a z pohľadu DPH? Vďaka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.