Zavrieť

Porady

združenie-občerstvenie, predaj textilu a rovnaké IČO,DIČ

Prebrala som účtovníctvo jedného združenia. Ide o manželov poskytujúcich občerstvenie pod názvom Združenie - Bistro .... . O zisk sa delia polovične. Bistro je plátcom DPH. Účtuje sa v JÚ. Ale: manželka si otvorila predajňu textilu. IČO a IČ DPH bistra a predajne textilu sú rovnaké. Faktúry a všetky účtovné doklady chodia na Združenie- Bistro. Predajňa je tiež plátcom DPH. Predchodkyňa podávala 2 daň.priznania DPH. Jedno za bistro, jedno za predajňu, ale DIČ bolo rovnaké. Nejako sa mi to nezdá. Je to správne?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Pri združení sa doklady vystavujú vždy s identifikačnými údajmi jedného z účastníkov združenia, ktorý je aj poverený vedením účtovníctva za združenie. V otázke mi chýba info o čie IČO a IČ DPH ide v prípade združenia (manžela alebo manželky).
    Ak predmetom činnosti združenia nie je predaj textilu, doklady pre predajňu textilu musia byť vystavované na meno a s identifikačnými údajmi manželky ...
    Bývalá pani účtovníčka určite nepodávala DP DPH 2 kusy za jedného daňovníka. DP DPH podáva ten, kto je poverený vedením účtovníctva, druhý, resp. ďalší účastníci združenia podávajú tzv. nulové priznanie - na prvej strane dajú krížik, do okienka - v zdaň.období nevznikla daňová povinnosť ani nárok na odpočítanie dane alebo podajú DP, ktoré sa týka ich činnosti mimo združenia. Tzn. že údaje za združenie uvádza v DP DPH iba ten, na ktorého sú vystavované doklady týkajúce sa činnosti združenia.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    Johanka ďakujem, takže budem musieť popátrať po presnom predmete činnosti združenia. A s tým DP DPH by to mohlo byť tak, že manžel by si podával napr. za bistro a manželka na predajňu? A ak by to takto bolo, bolo by to asi správne, však? Ďakujem pekne.
    Naposledy upravil JDM : 12.06.07 at 14:45 Dôvod: preklep

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Odpoveď áno je len taká hypotetická ...
    Treba zistiť:
    - predmet činnosti združenia,
    - na ktorého účastníka združenia sú vystavované doklady.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    Johanka pekne ďakujem za odpovede, tie doklady sú v práci, ale keď tam spätne uvažujem, tak sa mi zdá, že bistro je v dokladoch uvádzané na pána a textil na pani.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    JDM Pozri príspevok
    Prebrala som účtovníctvo jedného združenia. Ide o manželov poskytujúcich občerstvenie pod názvom Združenie - Bistro .... . O zisk sa delia polovične. Bistro je plátcom DPH. Nie bistro, ale účastníci združenia sú platcom DPH Účtuje sa v JÚ. Ale: manželka si otvorila predajňu textilu. IČO a IČ DPH bistra a predajne textilu sú rovnaké -je to tá istá osoba. Faktúry a všetky účtovné doklady chodia na Združenie- Bistro veľmi nesprávne - musia chodiť na povereného účastníka združenia s jeho identifikačnými znakmi. Predajňa je tiež plátcom DPH predajňa nie je platcom DPH - účastníci združenia sú platcami DPH. Predchodkyňa podávala 2 daň.priznania DPH . Jedno za bistro, jedno za predajňu, ale DIČ bolo rovnaké - absurdné. Nejako sa mi to nezdá. Je to správne?
    Ďakujem.
    Najskôr - v podstate súhlasím s Johankou.
    Dôležité rozpory som uviedol červene. A mimochodom, poverená osoba aj keď má viac činností vedie 1 (jeden) PD . Všetky doklady musia byť vystavené na povereného člena (nie na "názov" združenia).

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Ja som to pochopila takto: Manželia - obidvaja FO - uzavreli zmluvu o združení a podnikajú v oblasti občerstvenia - BISTRO. Každý z nich musí mať živnostenské oprávnenie s prideleným IČO a DIČ. Keďže sú platcami DPH, každý má aj svoje IČ DPH. Určili si poverenú osobu, ktorou je manžel. Všetky doklady musia byť adresované na jeho meno, s jeho IČO a s jeho IČ DPH. Daňové priznanie k DPH podáva manžel za celé bistro, manželka podáva tzv. nulové, ako spomína Johanka. Pokiaľ si okrem bistra manželka otvorila obchod s textilom a na toto podnikanie nemajú uzatvorenú zmluvu o združení, manžel podáva DP k DPH za Bistro a manželka podáva DP k DPH samostatne za celý textil. Pokiaľ majú v zmluve o združení napr. 50 % - ný podiel, v daňovom priznaní ( myslím už k dani z príjmu ) uvedie manžel len svoj podiel zo združenia a manželka svoj podiel zo združenia + celý podiel z textilu. Každý z nich je samostatný podnikateľ, len príjem a výdavky zo združenia si delia podľa zmluvy a inak môže mať každý ešte svoje aktivity v rámci svojho živnostenského oprávnenia. Doklady sa nesmú premiešavať a pokiaľ je poverenou osobou za bistro manžel, ani jeden doklad nemôže byť vystavený na manželku. Ak má textil manželka len sama na seba, nesmú tam byť v žiadnom prípade uvedené údaje manžela.

    združenie-občerstvenie, predaj textilu a rovnaké IČO,DIČ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.