Zavrieť

Porady

zrušenie vytvorenej rezervy

ahojte poraďáci,poraďte mi prosim
rušenie rezerv vytvorenych v r.2006 som si už naštudovala.
v r.2006 som vytvorila rezervy na dovolenky+odvody 552/323
na začiatku r.2007 som si prevodovým mostíkom previedla sumu z 552 na 521 a 524 (aby mi sedeli výkazy)
lenže mám veľaveľa zamestnancov a dovolenky čerpaju tak po 1 dni..:-(
by som sa zblaznila rozpušťať im to počas celeho roka po jednom dni,po pol dni..:-(
myslite že by bolo správne na začiatku r.2007 zrušiť vytvorenu rezervu -521/-323, príp.-524/-323
a čerpanie dovolenky-to budem mať normalne v nakladoch v hrubych mzdach 521 každý mesiac.. takže účtovne bude všetko v poriadku..
čo si o tom myslíte?
poraďte mi prosím.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    margaretka100 Pozri príspevok
    neviete mi nikto prosím poradiť??
    Margaretka táto téma je tu rozobraná podrobne.Napr.:
    http://www.porada.sk/t33677-rezervy-...orenie+rezervy

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    margaretka100 Pozri príspevok
    ahojte poraďáci,poraďte mi prosim
    rušenie rezerv vytvorenych v r.2006 som si už naštudovala.
    v r.2006 som vytvorila rezervy na dovolenky+odvody 552/323
    na začiatku r.2007 som si prevodovým mostíkom previedla sumu z 552 na 521 a 524 (aby mi sedeli výkazy)
    lenže mám veľaveľa zamestnancov a dovolenky čerpaju tak po 1 dni..:-(
    by som sa zblaznila rozpušťať im to počas celeho roka po jednom dni,po pol dni..:-(
    myslite že by bolo správne na začiatku r.2007 zrušiť vytvorenu rezervu -521/-323, príp.-524/-323
    a čerpanie dovolenky-to budem mať normalne v nakladoch v hrubych mzdach 521 každý mesiac.. takže účtovne bude všetko v poriadku..
    čo si o tom myslíte?
    poraďte mi prosím.
    Ďakujem
    Margarétka, nakoľko použitie rezerv v r. 2007 si si už ako píšeš naštudovala, skúsim k ďalším otázkam.
    Podľa môjho názoru nie je správne použiť rezervu vytvorenú v r.2006 na začiatku roka 2007, nakoľko k použitiu rezervy dochádza vtedy, keď sa odhadnutá existujúca povinnosť stane reálnym záväzkom, k čomu v tomto prípade dochádza vtedy, keď zamestnanec čerpá dovolenku. Zjednodušene povedané rezervu by som čerpala mesačne na základe vyčerpaných dovoleniek za príslušný mesiac.
    Čo sa týka zložitosti výpočtov vo vzťahu k počtu zamestnancov, ak Ti to pomôže, priložím sem link na príspevok od Andreja_rv, ktorý nám ešte v januári poskytol excelovskú tabuľku na uľahčenie práce so spomínanými rezervami:
    http://www.porada.sk/showpost.php?p=366729&postcount=12

    Čo sa týka časti otázky o samotnom účtovaní použitia rezerv a Tebou uvedeného príkladu, podľa môjho názoru by si si mala upravíť spôsob (techniku) účtovania rezerv v internej smernici, kde uvedieš dôvody Tvojho účtovania (vyplácané dovolenky sú súčasťou predpisu k hrubým mzdám na účte 521, ...) a kokrétny spôsob účtovania.

    V druhej časti otázky o možnosti zvoliť si konkrétny spôsob účtovania použitia rezervy som vychádzala z § 19 ods. 8, poslednej vety Postupov účtovania: "Pri rezervách sa uplatňuje zásada správneho vyčíslenia konečného zostatku súvahového účtu rezerv a k tomu prislúchajúcich konečných stavov nákladov. “

    zrušenie vytvorenej rezervy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.