Zavrieť

Porady

záväzky voči dodávateľovi

Ahojte,
ako pozerám tak pozerám, nejako neviem nájsť odpoved na svoj problém.
Sme S.r.o účtujúca v PU a máme záväzky voči dodávateľovi z roku 2006 okolo 116.000,-
Daný dodavateľ sa dostal do konkurzu a jeho pohľadávky prevzala iná firma. Avšak tá si od nás nebude nárokovať splatenie záväzkov (na základe predchádzajúcich zmluv atď...).
Teraz ma zaujíma ako si v účtovníctve vysporiadam tieto záväzky (akými účtami), aby mi nefigurovali jednak v saldokonte a jednak ako neuhradené záväzky po lehote splatnosti.
Dúfam že mi bude vedieť niekto poradiť.
Tak vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Enie je offline (nepripojený) Enie

    Enie
    Ďakujem pekne
    predpokladám že cez ID.
    Potrebujem k tomu nejaké písomné vyjadrenie od firmy ktorá prevzala záväzky(alebo ich právnika)?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Enie Pozri príspevok
    Ďakujem pekne
    predpokladám že cez ID.
    Potrebujem k tomu nejaké písomné vyjadrenie od firmy ktorá prevzala záväzky(alebo ich právnika)?
    Áno, je vhodné mať doklad aj od firmy.

    Enie je offline (nepripojený) Enie

    Enie
    Ďakujem,
    ešte ma napadla jedna otázka a to ako s DPH? Na 648 dávam sumu bez DPH?
    Čisto teoreticky si myslím že by to malo byť asi
    321/648 bez dph
    343 DPH
    je to tak?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Myslím, že v tomto prípade už netreba montovať do účtovného prípadu 343. Celá suma je 648. Mimochodom, mohol by sa k tejto problematike vyjadriť aj niekto iný, či som postup uviedol správne.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    ekopo Pozri príspevok
    Myslím, že v tomto prípade už netreba montovať do účtovného prípadu 343. Celá suma je 648. Mimochodom, mohol by sa k tejto problematike vyjadriť aj niekto iný, či som postup uviedol správne.
    Ja by som súhlasila, ale zaúčtovala by som výnos na 688.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Danila Pozri príspevok
    Ja by som súhlasila, ale zaúčtovala by som výnos na 688.
    Tiež by som sa priklonila skôr z dôvodu odpisu záväzkov pri konkurze a vyrovnaní 321/688, postup 321/648 by som použila skôr pri odpise záväzkov pri premlčaní no a samozrejme včítane DPH.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    ekopo Pozri príspevok
    Celá suma je 648. Mimochodom, mohol by sa k tejto problematike vyjadriť aj niekto iný, či som postup uviedol správne.
    Podľa môjho názoru je Tebou naznačené účtovanie správne, jedná sa vlastne o odpis záväzku, ku ktorému ako podklad slúži doklad o upustení od vymáhania pohľadávky zo strany veriteľa.
    O účtovaní pri konkurze a vyrovnaní sa tu podľa mňa tiež nedá hovoriť.
    Ďalej som sa v súvislosti so spomenutou možnosťou použiť účet 688 oprela o Postupy účtovania, vhodnejší je teda podľa mňa účet 648. Citujem:

    "§ 82
    Účtová skupina 68 - Mimoriadne výnosy
    (1) Na účtoch tejto účtovej skupiny sa účtujú účtovné prípady neobvyklého charakteru vzhľadom k bežnej činnosti účtovnej jednotky, ako aj mimoriadne udalosti vyskytnuté sa náhodne.
    ...
    (3) V prospech účtu 688 – Ostatné mimoriadne výnosy sa účtujú najmä výnosy z dôvodu postúpenia alebo ukončenia hospodárskej činnosti, alebo zložky hospodárskej činnosti účtovnej jednotky so súvzťažným zápisom na ťarchu účtov účtovej skupiny 69 – Prevodové účty. Na tomto účte sa účtuje v účtovníctve predávajúceho pri predaji podniku alebo jeho časti podľa § 27."

    Enie je offline (nepripojený) Enie

    Enie
    Ďakujem za toľké názory
    Takže ak som správne pochopila, je potrebné mať doklad o upustení záväzku od veriteľa, účtovať to na 648 + dph.

    Iveta2505 je offline (nepripojený) Iveta2505

    Iveta2505
    A co v pripade, ked DPH nebola uplatnena z dovodu nezaplatenia a stale je evidovana na 343? Odpisem 321 celu sumu do vynosov 648 a dalej?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.