Zavrieť

Porady

zúčtovanie pohľadávok v JÚ

Dobrý deň.
Prosím o radu ako v závierke roka presne zapísať do PD JÚ vzájomné vyrovnanie pohľadávok (je uzavretá zmluva), a s akými dokladmi u:
- živnostníka, ktorý poskytol služby neziskovej organizácii v istej hodnote
- neziskovej organizácii, ktorá poskytla krátkod. majetok. v takej istej hodnote.
Ďakujem Vám. Prajem príjemný deň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Majetok bol poskytnutý ako protihodnota - ako kus, alebo ako protihodnota -len zapožičaný ?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Nemám skúsenosť s takýmto zápočtom. Urobila by som asi takto:

    1.Živnostník vystaví organizácii faktúru za služby
    2. Spoločne urobia kúpno-predajnú zmluvu na majetok
    3.Vymenia si príjmové poklad.doklady

    Hádam niekto bude mať aj iný nápad.

    fluffy je offline (nepripojený) fluffy

    živnostníčka fluffy
    Paula, včera som sa nedostala k počítaču, tak pokračujem dnes. Ďakujem za radu. Veci sa majú takto:
    1. Fa za služby bola vystavená.
    2. Kúpna zmluva o prevode vlastníctva k hnuteľným veciam bola uzavretá.
    3. Dohoda o vzájomnom započítaní pohľadávok bola uzavretá.

    Teraz - k Tvojej odpovedi k bodu Vymenia sa príjm.pokl.doklady.
    Otázky: Do ktorých stĺpcov je zápis v PD , s akým dátumom?
    Keď som sa informovala u iných účtovníčok, bolo mi povedané to, že vzájomné zápočty pohľadávok sú evidované iba v uzávierkových operáciach, len v stĺpcoch druhového členenia a na to mi stačia interné doklady, pretože skutočné finančné platby neprebehli. Tak ja neviem. Kto vie?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Poviem ti pravdu, že som taký prípad v praxi v JÚ ešte nemala. Takže som uviedla príklad, ako by som to urobila . To, že platby v skutočnosti neprebehli, nikto nikomu nikdy nedokáže, vieš? Mám prípady v PÚ, keď sa to rieši oboma spôsobmi (interný zápočet alebo príjmové doklady) - podľa dohody medzi zainteresovanými stranami.

    marion je offline (nepripojený) marion

    szčo účtovníčka marion
    V programe Pohoda sa to riesi cez interne doklady - novy interny doklad, likvidacia doslej faktury, likvidacia ostatnej pohladavky (zmluva) a je to vyriesene. Ked nie je takato moznost (doteraz v JU Pohoda neboli interne doklady), tak sa to riesilo cez pokladnu prijmovymi dokladmi.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Ja by som to urobila interným dokladom cez uzavierkové operácie. Nakoľko je už spísaná dohoda o vzájomnom vysporiadaní pohľadávok a záväzkov neriešila by som to cez pokladničné doklady. Formou pokladničných dokladov by už zmluvu o vzájomnom .... statila zmysel.

    dom je offline (nepripojený) dom

    dom
    Nie je to niekedy neskoro až cez uzávierkové operácie? Veď takýto zápočet môže byť aj v priebehu roka. Ja robím JÚ v MRP a robím to ID cez nepeňažné operácie. Tiež si myslím, buď zmluva o zápočte alebo PD. Výmena PD je niekedy jednoduchšia na spracovanie.

    fluffy je offline (nepripojený) fluffy

    živnostníčka fluffy
    Ďakujem. Je to pre mňa logické a prijateľné. Jedná sa o vzájomný zápočet zo začiatku decembra m.r.
    Vzhľadom k tomu, že som ešte nemala takýto prípad mám ešte 2 otázky: do ktorých stĺpcov v PD JU to zapísať a ktorými ID (v programe mám príj. ID a výd. ID) a aký text (stačí len vzáj. vyr. pohľ. zo dňa..., alebo špecifikovať detailne?
    Ďakujem.

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Ja som mala minulý rok taký problém. Riešila som to tak, že som zapísala do peňažného denníka tieto fa ako nepeňažnú operáciu a dala som tam poznámku zápočet s dátumom, kedy sme sa na zápočte dohodli (doklad o zápočte má jedna aj druhá strana). Niekde som čítala, že zápočet nemôže prebehnúť skôr ako je uvedený dátum úhrady faktúry.

    fluffy je offline (nepripojený) fluffy

    živnostníčka fluffy
    Ďakujem Mickya.
    Dohoda o zápočte bola z 21.12.2004 a ja som to dala (bolo to navzájom nepeňažné vyrovnanie) internými dokladmi (príj.ID a výd.ID) do uzávierkových operácii 31.12.2004 s poznámkou, že vzáj.zápoč.pohľ. bol vykonaný 21.12.2004.
    S týmto dátumom (21.12.2004) som označila ako uhradené príslušné faktúry pohľadávok.
    Mohlo by to tak byť?

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Podľa mňa áno. Ale tiež som mala s tým problémy, takže by som bola radšej, kebyže iné múdrejšie hlavičky poradia a potvrdia.

    fluffy je offline (nepripojený) fluffy

    živnostníčka fluffy
    O.K. Mickya. Ďakujem.
    Má ešte niekto skúsenosti so vzájomným zápočtom pohľadávok v JÚ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.