Zavrieť

Porady

nízky dôchodok

dobry den,
snad neporusim nijaky kodex, ked sem pridavam novu temu, ale nikde som nenasla temu, ktora by sa venovala mojmu problemu.
prosim vas, kto sa vyznate v dochodkoch o radu. ide o toto:

Som starobný dôchodca narodený 24.3.1944. Do dôchodku som išiel po odpracovaní 60 rokov a 9 mesiacov, ktoré pripadli na 24.12. 2004. Žiadosť na dôchodok som si podal k 1.1. 2005, odkedy platí zákon, že dôchodkový koeficient sa počíta od roku 1984 t. j. za 20 rokov. To sa však nestalo a počítali mi dôchodkový koeficient od r. 1994 iba za 10 rokov podľa $ 65 zákona č. 461/2003 Z. z. o čom rozhodlo 7 dní.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Práve v období od r. 1994 som v dôsledku rozpadnutia podniku, kde som pracoval prišiel o prácu. Založil som si živnosť, čo sa prejavilo na nízkych príjmoch. Boli to roky s najnižšími príjmami mojej aktívnej práce. V rokoch 1984 až 1994 som pracoval vo vedúcej funkcií a môj dôchodkový koeficient by stúpol na 1,5-2 násobok oproti terajšiemu koeficientu Preto môj dôchodok nezodpovedá reálnym odvodom do sociálnej poisťovne počas vyše 40 rokov mojej práce, čo cítim ako nespravodlivé a neobjektívne. Nakoľko niektoré dôchodky sa v súčasnosti prepočítavajú, nedal by sa aj môj dôchodok prepočítať podľa mojich príjmov za posledných 20 rokov (nie iba 10)??

za radu a pomoc vám vopred dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    V dôchodkoch sa až tak nevyznám, ale k. 1.1.2005 sa pri výpočte dôchodku bral do úvahy OMB z 10 rokov dozadu. V prechodných ustanoviach som nenašla nič, tak predpokladám, že možnosť "prepočtu" asi nie je.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Tých 20 rokov je neskôr, myslím až od 1.7.2005, treba pozrieť znenie zákona ku dňu podania žiadosti. Ak raz podáte žiadosť, nedá sa už opraviť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.