Zavrieť

Porady

Min. VZ pri kratšom úväzku

Prosím Vás aký min. VZ uvediem v RZZP ak mal zamestnanec skrátený úväzok a mzdu len 6500,-
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Netka je offline (nepripojený) Netka

    Netka
    No ale ty máš iný prípad,
    toto nebol dôchodca normálny zamestnanec a VZ neviem aký mal byť keď mzda bola nižšia ako minimálny VZ v roku 2006, teda menej ako 6900,-

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Netka Pozri príspevok
    Prosím Vás aký min. VZ uvediem v RZZP ak mal zamestnanec skrátený úväzok a mzdu len 6500,-
    Ďakujem.
    §13 odsek 15 zákona o zdravotnom poistení:

    "... pojmom minimálny základ zamestnanca sa rozumie minimálna mzda zamestnanca podľa osobitného predpisu47) platná k 1. januáru kalendárneho roka
    ...
    47) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 90/1996 Z. z. v znení neskorších predpisov."

    P.S.
    Neuvádzaš dostatočné informácie, podľa ktorých by sa dala určiť presná suma minimálneho VZ v Tvojom prípade. Odporúčam preto, aby si preštudovala zákon o minimálnej mzde a podľa neho si sumu vypočítala sama alebo doplnila informácie, na základe ktorých sa bude dať vypočítať presná suma. Pri skrátenom úväzku však minimálny VZ na zdravotné poistenie v roku 2006 s dosť vysokou pravdepodobnosťou bol menší ako 6900 Sk / mesiac.
    Naposledy upravil endrju : 27.06.07 at 08:07

    simona28 je offline (nepripojený) simona28

    simona28
    Na infolinke VŠZP nám povedali, že minimálny základ sa kráti pri zamestnancoch, ktorý majú dohodnutý kratší pracovný čas.

    Netka je offline (nepripojený) Netka

    Netka
    Tak teraz som z toho "sprostá" podľa príspevku od endrjua som som si myslela, že tam má byť 6900,- a podľa informácie od simonky28 sa to má krátiť ... už neviem ...
    Naposledy upravil Netka : 27.06.07 at 08:29 Dôvod: Preklep nie suma 9600,- ale 6900,-

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Netka Pozri príspevok
    Tak teraz som z toho "sprostá" podľa príspevku od endrjua som som si myslela, že tam má byť 9600,- a podľa informácie od simonky28 sa to má krátiť ... už neviem ...
    Uviedol som azda, že to má byť 6900?
    Prečítaj si môj príspevok pozorne. A okrem toho odporúčam oboznámenie sa so zákonom o minimálnej mzde. Číslo 6900 je len jedno z viacerých možných čísiel.

    P.S.
    V Tvojom príspevku vidím číselný preklep.

    Netka je offline (nepripojený) Netka

    Netka
    endrju Pozri príspevok
    Uviedol som azda, že to má byť 6900?
    Prečítaj si môj príspevok pozorne. A okrem toho odporúčam oboznámenie sa so zákonom o minimálnej mzde. Číslo 6900 je len jedno z viacerých možných čísiel.

    P.S.
    V Tvojom príspevku vidím číselný preklep.
    Ďakujem za upozornenie.

    Priznám sa, že v tomto nie som ešte celkom doma ...

    Poradíte mi prosím ako to prepočítam ak mal zamestnanec 30 hod./týždeň?

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Netka Pozri príspevok
    Je pravda, že v tejto oblasti nie som celkom doma ....
    Poradíte mi teda ako to vypočítam?
    ZamC mal úväzok 30 hod./týždeň
    Na základe informácie z prvého príspevku ("mzdu mal 6500") predpokladám, že ide o pracovníka odmeňovaného mesačnou mzdou.

    V takom prípade sa minimálny mesačný VZ na ZP určuje podľa §2 odsek 3 zákona o minimálnej mzde podľa pravidla:
    "(3) Zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou, ktorý má dohodnutý kratší týždenný pracovný čas 2) alebo neodpracoval v
    mesiaci všetky pracovné dni, patrí minimálna mzda vo výške zodpovedajúcej odpracovanému času."
    Príklad:
    Mesačný fond pracovného času v nejakom mesiaci pri úväzku 40 hodín/týždeň bol 160 hodín. Pri úväzku 30 hodín/týždeň za tento mesiac odpracoval 120 hodín.
    Minimálny VZ bude 6900 / 160 * 120 = 5175

    Pre každý mesiac je nutné vypočítať podľa uvedeného príkladu skutočné sumy minimálnych VZ. Je dosť pravdepodobné, že to bude celkom pestrá zmes čísiel.
    O zaokrúhľovaní desatinných čísiel v tomto prípade zákon nič nehovorí. Desatinné čísla by som zaokrúhľoval na celé koruny nahor.

    Netka je offline (nepripojený) Netka

    Netka
    endrju Pozri príspevok
    Na základe informácie z prvého príspevku ("mzdu mal 6500") predpokladám, že ide o pracovníka odmeňovaného mesačnou mzdou.

    V takom prípade sa minimálny mesačný VZ na ZP určuje podľa §2 odsek 3 zákona o minimálnej mzde podľa pravidla:
    "(3) Zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou, ktorý má dohodnutý kratší týždenný pracovný čas 2) alebo neodpracoval v
    mesiaci všetky pracovné dni, patrí minimálna mzda vo výške zodpovedajúcej odpracovanému času."
    Príklad:
    Mesačný fond pracovného času v nejakom mesiaci pri úväzku 40 hodín/týždeň bol 160 hodín. Pri úväzku 30 hodín/týždeň za tento mesiac odpracoval 120 hodín.
    Minimálny VZ bude 6900 / 160 * 120 = 5175,-

    Pre každý mesiac je nutné vypočítať podľa uvedeného príkladu skutočné sumy minimálnych VZ. Je dosť pravdepodobné, že to bude celkom pestrá zmes čísiel.
    O zaokrúhľovaní desatinných čísiel v tomto prípade zákon nič nehovorí. Desatinné čísla by som zaokrúhľoval na celé koruny nahor.

    Môžem ešte jednu otázku?
    Stále mi to vychádza 5175,- (tú zmes čísel si asi myslel v prípade, že by mal zamestnanec PN.... však?)

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Netka Pozri príspevok
    Môžem ešte jednu otázku?
    Stále mi to vychádza 5175,- (tú zmes čísel si asi myslel v prípade, že by mal zamestnanec PN.... však?)
    Áno, aj.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.