Zavrieť

Porady

Platim v hotovosti - davam original alebo kopiu VPD?

Mili kolegovia,

uhradzam fakturu v hotovosti firme, ktora odo mna chce original mojho Vydavkoveho pokladnicneho dokladu. Myslite si, ze jej ho musim dat? A ak ano, zvykla som davat kopiu, teraz odo mna chcu original, je to spravne? Uz sa v tom uplne zamotavam. Doteraz som postupovala vzdy takto - kedze uctujem na zaklade originalov, tak som si nechavala original dokladu k operacii, ktora sa ma tykala - ak peniaze vyplacam, nechavam si original VPD, ak peniaze prijimam, nechavam si original PPD.

Odmota ma, prosim, niekto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    davidko je offline (nepripojený) davidko

    davidko
    Dakujem Oli,

    tak som si aj myslela, no je to statny podnik, tak ma to zneistelo...
    Pekny den

    Sabety je offline (nepripojený) Sabety

    Sabety
    Nesúhlasím, ten kto platí by mal mať originál dokladu o zaplatení. Aj v obchode keď nakupujete nedostanete kópiu dokladu z registračnej pokladne, ale originál.
    Faktúru taktiež dostanete originál. Ten kto preukazuje výdavok resp. náklad, by ho mal podložiť originálnym účtovným dokladom.

    OľgaH je offline (nepripojený) OľgaH

    OľgaH
    Keď mi niekto príde vyplatiť faktúru v hotovosti, vystavím PPD, ja si nechám originál, jemu dám kópiu. On si vyhotoví originál VPD ako protidoklad, ja si zvyknem od neho vypýtať kópiu jeho VPD.

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    Sabety Pozri príspevok
    Nesúhlasím, ten kto platí by mal mať originál dokladu o zaplatení. Aj v obchode keď nakupujete nedostanete kópiu dokladu z registračnej pokladne, ale originál.
    Faktúru taktiež dostanete originál. Ten kto preukazuje výdavok resp. náklad, by ho mal podložiť originálnym účtovným dokladom.

    Bude mať originál - faktúru.
    Z dokladu o prijatí úhrady (PPD) mi dodávateľ dá kópiu. K nej priložím originál VPD, kt. vystavujem ja.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    A ešte dodám k § 10
    „K § 10 Účtovný doklad
    Účtovný doklad je chápaný ako preukázateľný účtovný záznam s ustanovenými obsahovými náležitosťami. Dôležitou zmenou je, že účtovný doklad už nie je chápaný ako originálna listina. Je to z toho dôvodu, že zákon ustanovil formu účtovného záznamu v písomnej aj v technickej forme, pričom obidve formy považuje za rovnocenné.... „

    P.S. - vlastne je to aj v tom linku
    Naposledy upravil Muška : 29.06.07 at 09:35 Dôvod: doplnenie P.S.

    davidko je offline (nepripojený) davidko

    davidko
    Dakujem. Ak som to teda pochopila spravne, tak si zbytocne lamem hlavu komu original, komu kopiu, je to jedno.

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    Je mi to jedno či mám kópiu alebo originál. Ale vždy vyžadujem, aby kópia mala originál podpis príjemcu a nie kópiu podpisu.

    Platim v hotovosti - davam original alebo kopiu VPD?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.