Zavrieť

Porady

Konateľ a jeho cesta do práce

Chcem sa spýtať na Váš názor.
Konateľ - zároveň jediný spoločník v s.r.o. má auto v majetku firmy a na tomto aute zabezpečuje zásobovanie prevádzky, chodí s ním na stretnutie a pod. Skrátka ho využíva pre firmu. Do evidencie jázd si píše aj cestu z domu a späť, čo je denne 2x 40km. Dávame to všetko PHM do nákladov .
Držím sa zákona o cestovných náhradach § 2 ods.1 druhá veta :
Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v §1 ods.2 / aj konatelia/- na cestu na plnenie činnosti pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činnosti do skončenia tejto cesty.
Z toho mi vyplýva, že konateľ si môže účtovať aj cestu z domu na stretnutie, alebo z domu na nákup materiálu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Tweety Pozri príspevok
    Cesta z domu do práce a naopak nie je pracovná cesta.
    Podľa mňa u konateľov nie je dané pravidelné pracovisko v zmysle pracovnoprávnych predpisov. Preto som citovala aj §2 ods. 1 druhá veta.
    Teda ak ide priamo z domu na nákup materiálu a pod. tak by to mala byť pracovná cesta.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    To áno, ale ja som mala na mysli skôr čisto len cestu domov z práce a naopak.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    AdrianaA Pozri príspevok
    Podľa mňa u konateľov nie je dané pravidelné pracovisko v zmysle pracovnoprávnych predpisov. Preto som citovala aj §2 ods. 1 druhá veta.
    Teda ak ide priamo z domu na nákup materiálu a pod. tak by to mala byť pracovná cesta.
    V zmysle zákona o cestovných náhradách sa konateľ považuje za zamestnanca. Pracovná cesta je cesta z miesta pravidelného vykonávania činnosti a späť. A tak musí znieť aj cestovný príkaz. Veštko ostatné je plnenie naviac.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Danila Pozri príspevok
    V zmysle zákona o cestovných náhradách sa konateľ považuje za zamestnanca. Pracovná cesta je cesta z miesta pravidelného vykonávania činnosti a späť. A tak musí znieť aj cestovný príkaz. Veštko ostatné je plnenie naviac.
    Podľa môjho názoru sa konateľ v zmysle zákona o cestovných náhradach považuje za §1 ods.2 b ( t.j. osobu, ktorá je vymonovaná alebo zvolená do orgánov právnickej osoby ). Následne nato nadväzuje §2 ods. 1, ktorý som už citovala v zadaní otázky. Táto veta mi podľa môjho názoru dovoľuje, aby konateľ z miesta bydliska išiel nap. na rokovanie valného zhromaždenia a je to jeho služobná cesta.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    AdrianaA Pozri príspevok
    Podľa môjho názoru sa konateľ v zmysle zákona o cestovných náhradach považuje za §1 ods.2 b ( t.j. osobu, ktorá je vymonovaná alebo zvolená do orgánov právnickej osoby ). Následne nato nadväzuje §2 ods. 1, ktorý som už citovala v zadaní otázky. Táto veta mi podľa môjho názoru dovoľuje, aby konateľ z miesta bydliska išiel nap. na rokovanie valného zhromaždenia a je to jeho služobná cesta.
    http://www.porada.sk/t8080-konatel-a...rady+konate%B5

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Keď sa nad tým zamýšľam, tak treba rozlišovať o akú pracovnú cestu ide .
    Je tam jasne napísané : Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v§1ods.2 na cestu na plnenie činnosti pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činnosti do skončenia tejto cesty.
    Takže si treba uvedomiť aké sú činnosti vyplývajúce z osobitného postavenia konateľa. Môže to byť cesta na valné zhromaždenie, cesta na rôzne štátne inštitúcie, kde konateľ zastupuje firmu a pod.
    Po prečítaní rôznych príspevkov a literatúry upúšťam od názoru, že sem patrí aj cesta na nákup nap. materiálu a pod.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    AdrianaA Pozri príspevok
    Chcem sa spýtať na Váš názor.
    Konateľ - zároveň jediný spoločník v s.r.o. má auto v majetku firmy a na tomto aute zabezpečuje zásobovanie prevádzky, chodí s ním na stretnutie a pod. Skrátka ho využíva pre firmu. Do evidencie jázd si píše aj cestu z domu a späť, čo je denne 2x 40km. Dávame to všetko PHM do nákladov .
    Držím sa zákona o cestovných náhradach § 2 ods.1 druhá veta :
    Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v §1 ods.2 / aj konatelia/- na cestu na plnenie činnosti pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činnosti do skončenia tejto cesty.
    Z toho mi vyplýva, že konateľ si môže účtovať aj cestu z domu na stretnutie, alebo z domu na nákup materiálu.
    Všetko vychádza z toho, či je to pracovná cesta alebo nie. Jednoznačne cesta z domu na pracovisko a späť nie je považované za pracovnú cestu.

    Ak však ide o pracovnú cestu, musí byť určený jej začiatok, koniec, definované miesto určenia a účel pracovnej cesty. Ak toto je dané a vyplní sa cestovný príkaz, po skočení sa vykoná vyúčtovanie, tak si môže aj jazdu z domu zaúčtovať ako služobnú. Musí však v cestovnom príkaze byť určený začiatok služobnej cesty z miesta bydliska.

    Priklad:
    1. Konateľ pôjde z domu (KN) na pracovisko (BA). - nie je to služobná cesta.

    2. Konateľ pojde v uvedený deň z domu (KN) na rokovanie do BB a potom do sídla firmy (BA). - Ide o služobnú cestu, jej začiatok bude v KN, účelom bude rokovanie v BB a cesta skončí v BA. Cesta z BA do KN po skončení pracovného dňa znovu nebude služobnou cestou. Obdobne je to s tým nákupom materiálu. Ak to vykáže ako služobnp cestu s jasne určeným účelom SC - nákup materiálu v KE, tak je to služobná cesta.

    Konateľ a jeho cesta do práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.