Zavrieť

Porady

preradenie auta

dobry den, chcem preradit auto, ktore este nie je odpisane do osobneho uzivania a preto sa chcem opytat - ci tomu dobre rozumien :
- tuto skutocnost oznamim DU a poziadam o vratenie alikvotnej casti cestnej dane ku dnu vyradenia
- co so zakonnym poistenim, mozem ho odpisat v plnej vyske alebo tiez len alikvotnu cast?
auto chcem preradit resp. vyradit k 1.8.2007.
- co este treba?
dakujem za usmernenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    ipomoni Pozri príspevok
    dobry den, chcem preradit auto, ktore este nie je odpisane do osobneho uzivania a preto sa chcem opytat - ci tomu dobre rozumien :
    - tuto skutocnost oznamim DU a poziadam o vratenie alikvotnej casti cestnej dane ku dnu vyradenia
    - co so zakonnym poistenim, mozem ho odpisat v plnej vyske alebo tiez len alikvotnu cast?
    auto chcem preradit resp. vyradit k 1.8.2007.
    - co este treba?
    dakujem za usmernenie.
    Áno, treba túto skutočnosť oznámiť DU a požiadať o alikvótnu časť dane. Zákonné poistenie je možné si uplatniť len v alikvótnej časti - počas používania vozidla na podnikateľské účely. Ak nie je úplne odpísané, a vyradí sa v priebehu roka - nemožno si uplatniť žiadne odpisy v tomto roku, aj z dôvodu, že nebude v evidencii majetku firmy k 31.12.

    ipomoni je offline (nepripojený) ipomoni

    ipomoni
    dakujem pekne a este sa chcem opytat. Mozem si odpisat vydavky ktore suviseli s pouzivanim auta na podnikatelske ucely v tomto pripade do 30.7. tzn. napr. benzin a ine.

    007gituska je offline (nepripojený) 007gituska

    007gituska
    výdavky si môžete uplatniť.
    ďalej zostatkovú hodnotu musíte uviesť v príjme /to vtedy ak podnikateľ FO si ponechá auto ako občan/
    auto môžete aj predať - kúpnopredajná zmluva inej osobe. cena sa môže určiť dohodou, nemusí byť znalecký posudok a auto sa nemusí predať za zostatkovú cenu. v tomto prípade do príjmu pôjde kúpna cena a zostatková cena bude predstavovať jednorazový odpis. ak predajná cena bude nižšia ako zostatková cena, ste v strate /mám na mysli auto/

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    007gituska Pozri príspevok
    výdavky si môžete uplatniť.
    ďalej zostatkovú hodnotu musíte uviesť v príjme /to vtedy ak podnikateľ FO si ponechá auto ako občan/ toto nemá vplyv na ZD. Ak auto vyradím do osobného užívania, nedávam ZC do žiadneho príjmu. Ak som si auto kúpila, moj nákup som účtovala ako VNZD, a do dańových výdavkov si to dávam cez odpisy. Zlá úvaha..
    auto môžete aj predať - kúpnopredajná zmluva inej osobe. cena sa môže určiť dohodou, nemusí byť znalecký posudok a auto sa nemusí predať za zostatkovú cenu. v tomto prípade do príjmu pôjde kúpna cena a zostatková cena bude predstavovať jednorazový odpis. ak predajná cena bude nižšia ako zostatková cena, ste v strate /mám na mysli auto/ ak sa auto predá za nižšiu ZC, prihliada sa i na stratu z predaja podľa par. 19, ide o daňový výdavok
    ............................................

    ipomoni je offline (nepripojený) ipomoni

    ipomoni
    dakujem pekne za objasnenie, ale k tomuto este dodavam, ze auto si ponecham v osobnom uzivani, / nebudem ho predavat/ .
    tzn. ze prijem mi neovplyvni ZC auta - chapem to spravne? Viem ze pridem o odpis, ale zial nevyjde to...... vdaka.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Na základe vyrad. protokolu ho vyradíte do osob. užívania. Nič nepojde do POZD, nič nepôjde do VOZD, nič nepôjde do PD, vo výkaze o MaZ sa Vám zníži majetok vo výške ZC.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    ipomoni Pozri príspevok
    dakujem pekne za objasnenie, ale k tomuto este dodavam, ze auto si ponecham v osobnom uzivani, / nebudem ho predavat/ .
    tzn. ze prijem mi neovplyvni ZC auta - chapem to spravne? Viem ze pridem o odpis, ale zial nevyjde to...... vdaka.
    Benzín a prípadne opravy vykonané do dňa vyradenia sú daňovým nákladom. Ale treba spraviť prepočet spotreby PHM podľa TP - a len v takej výške možno PHM uznať do výdavkov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.