Zavrieť

Porady

preradenie auta z osobneho vlastnictva do podnikania

Ahojte, mám takú otázku....SZČO chce preradiť auto z osobného vlastníctva do podnikania a urobí tak na základe zaraďovacieho protokolu, keďže sám sebe ho predať nemôže (JÚ). Môže si uplatňovať výdavky súvisiace s jeho používaním, ale ako je to s odpismi? Preradenie auta znamená vloženie do podnikania a neodpisuje ho? Resp. ako sa da zaradiť, aby si mohol uplatniť odpisy?

Za vase odpovede dakujem
Jana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Aké staré je to auto ?
    Zaradením auta do podnikania sa ho dá odpisovať, ale musíš zohľadniť aj dobu pred zaradením. V podstate ho odpisuješ od jeho zakúpenia ( rovnomerný odpis). Zaradením do podnikania si odpis môžeš začať uplatňovať vo výdajoch.

    Takže ak je auto obstarané ( kúpené ) pred viac ako 4 rokmi, z odpisov si už nič neuplatníš.

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    Myslím, že odpisovať sa dá iba do 4 rokov od nadobudnutia. Čiže ako ho kúpil do 3 rokov mohol by si ešte uplatniť jeden rok odpis z ceny za akú auto kúpil. Ak by ho kúpil pred 2 rokmi tak ešte 2 roky odpisov, presne tak ako keby bol v treťom roku odpisovania. Ak je staršie tak si odpisy uplatniť nemôže. Iba v prípade že by si auto obstaral kúpou od niekoho iného. Potom by ho normálne zaradil a odpisoval 4 roky.
    To je môj názor a dúfam že správny.

    jane26 je offline (nepripojený) jane26

    jane26
    Auto obstaral kupou v oktobri 2005, SZCO sa stal v juli 2006. Auto chce zaradit 10/2006. Ak som to spravne pochopila, narok ma na odpis ako v druhom roku odpisovania.

    jane26 je offline (nepripojený) jane26

    jane26
    Este jedna vec....hodnota pre zaradenie bude kupna cena minus odpis v prvom roku aj ked ho ako nepodnikatel neodpisoval?

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    jane26
    Este jedna vec....hodnota pre zaradenie bude kupna cena minus odpis v prvom roku aj ked ho ako nepodnikatel neodpisoval?
    Auto zaradíš v cene za čo ho obstaral. Určite má nejakú faktúru alebo kúpnu zmluvu, kde je cena uvedená. V tejto cene ho zaradíš na kartu DIM, spočítaš odisy za r. 2005 tie budú len evidenčne a za r.2006 už budeš pokračovať tak, že cez UUO formou ID si ich uplatníš do nákladov. Je na tebe aký odpis si zvolíš, či zrýchlený alebo rovnomerný. Pekný deň...

    Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

    Lucia7
    Ja sa ešte k tomuto opýtam takúto vec. Ide o to isté, len nadobudnutie je november 2005 a zaradenie do podnikania marec 2006. Problém je však v tom, že auto bolo získané bezodplatne tzn. neexistuje žiadna kúpna zmluva ani nič podobné. V akej cene ho potom mám zaradiť? Auto je už aj u policajtov prepísané na IČO, len stále neviem, v akej cene ho mám dať do podnikania.

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    Lucia7
    Ja sa ešte k tomuto opýtam takúto vec. Ide o to isté, len nadobudnutie je november 2005 a zaradenie do podnikania marec 2006. Problém je však v tom, že auto bolo získané bezodplatne tzn. neexistuje žiadna kúpna zmluva ani nič podobné. V akej cene ho potom mám zaradiť? Auto je už aj u policajtov prepísané na IČO, len stále neviem, v akej cene ho mám dať do podnikania.
    V prípade, že bolo obstarané bezodplatne t.j. obstarávacia cena je nulová, auto by som zaradil iba evidenčne a neodpisoval by som ho. Nakoľko sa nevynaložili žiadne náklady na obstaranie.

    preradenie auta z osobneho vlastnictva do podnikania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.