Zavrieť

Porady

Účtovanie vyplatenie zisku spoločníka

Poraďte mi prosím, spoločník chce vyplatiť zisk z pokladne za rok 2006. Nikdy som takýto prípad predtým nemala. Ako to mám zaúčtovať?
timejka200 kedy si môžu v s.r.o. vyplatiť spoločníkom podielu zo zisku za rok 2013 až v roku 2014? a ako je to s odvodmi? bude to ako jednorázový príjem, normálne sa z neho odvedie aj daŃ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Monita je offline (nepripojený) Monita

    žena Monita
    ďakujem,
    ďakujem,
    ďakujem,
    ďakujem,
    ďakujem,
    ďakujem,
    ďakujem,
    ďakujem,
    ďakujem,
    ďakujem,
    ďakujem,

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Postupy účtovania
    § 54
    Účtovanie záväzkov voči spoločníkom, členom družstiev a účastníkom združenia

    (2) Na účte 364 - Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku sa účtujú záväzky voči spoločníkom vrátane akcionárov v obchodných spoločnostiach alebo členom družstiev vo výške ich podielov na zisku spoločnosti alebo družstva, a to so súvzťažným zápisom na účte 596 - Prevod podielov na výsledku hospodárenia spoločníkom, ak ide o spoločníkov vo verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov v komanditnej spoločnosti a účte 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní, ak ide o spoločníkov v ostatných obchodných spoločnostiach, členov družstiev a komanditistov v komanditnej spoločnosti.


    Iba podotknem, že o rozdelení zisku sa neúčtuje na základe ústneho pokynu spoločníka, ale na základe uznesenia valného zhromaždenia .

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Prikláňam sa k účtovaniu ako Tweety.

    Príklad:

    Zisk po zdanení 100.000,-
    Rozhodnutie spoločníka (VZ) je nasledovné 50% vyplatiť a 50% nechať pre firmu na rozvoj. Účtovanie:

    50.000,- na 431/428
    50.000,- na 431/364
    50.000,- na 364/211 ako vyplatenie podielu zisku

    Hanka je offline (nepripojený) Hanka

    Hanka
    aby som to uviedla na spravnu mieru. Nakolko sme mali valne zhromazdenie po zdaneni, kde sa rozhodlo o tom, ze sa nic nebude rozdelovat 431/428, po novom valnom zhromazdeni kde sa rozhodli spolocnici, ze si nieco rozdelia bude uctovanie 428/364 a potom 364/211. Opat som sa tu nieco naucila.

    alenad je offline (nepripojený) alenad

    alenad
    Naša spoločnosť je akcionárom inej spoločnosti. Valné zhromaždenie rozhodlo, že našej spoločnosti bude vyplatená časť zisku. Fakt neviem zistiť, ako to naúčtovať. Zisk nám bol už aj v plnej výške vyplatený.
    Prosím, poraďte.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    alenad Pozri príspevok
    Naša spoločnosť je akcionárom inej spoločnosti. Valné zhromaždenie rozhodlo, že našej spoločnosti bude vyplatená časť zisku. Fakt neviem zistiť, ako to naúčtovať. Zisk nám bol už aj v plnej výške vyplatený.
    Prosím, poraďte.
    A kde si sa to pokúšala zistiť? Lebo tu na Porade sa o tom už pojednávalo.
    Napr. tu: http://www.porada.sk/t133730-podiel-...ina-s-r-o.html

    Evulinta je offline (nepripojený) Evulinta

    Evulinta
    Dobry den , potrebujem poradit, konatel ma na ucte 364 zauctovany zisk ale nechce ho tento rok vyplatit, ako sa to preuctuje nazad alebo moze to ostat na tom ucte a vo valnom zhromazdeni sa odsuhlasi nevyplatenie dividend? dakujem pekne za radu

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Evulinta Pozri príspevok
    Dobry den , potrebujem poradit, konatel ma na ucte 364 zauctovany zisk ale nechce ho tento rok vyplatit, ako sa to preuctuje nazad alebo moze to ostat na tom ucte a vo valnom zhromazdeni sa odsuhlasi nevyplatenie dividend? dakujem pekne za radu
    VZ rozhodlo o rozdelení zisku, preto je 364 správne. Vyplatenie bude neskôr - to sa dá zdôvodniť napr. nedostatkom finančných prostriedkov.
    Spätné účtovanie nemá opodstatnenie.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    KEJKA Pozri príspevok
    ...Spätné účtovanie nemá opodstatnenie.
    ... ako nemá opodstatnenie ani opätovné nastolenie uzavretého rozdelenia zisku na program VZ... ledaže by chceli anulovať pôvodné rozhodnutie - ale nevyplatenie, resp. omeškanie výplaty divident nie je na to dôvod.

    Monita je offline (nepripojený) Monita

    žena Monita
    Ďakujem, už som sa z toho vysomárila ) Díky za pomoc )))) Monita

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.