Zavrieť

Porady

DOVOZ PIVA

pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Vie niekto poradit ake su podmienky , cla a dane na dovoz piva z krajiny EU?
Usporiadat
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Hádam bude najlepšie, keď si najprv preštuduješ zákon č. 107/2004 Z. z. o spotrebnej dani z piva v znení neskorších predpisov.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Už sa stalo.
a spotrebnu daň budem platit u nas ,alebo v krajine vyrobcu?
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
pivko Pozri príspevok
Už sa stalo.
a spotrebnu daň budem platit u nas ,alebo v krajine vyrobcu?
U nepriamych daní platí pravidlo, že tovar sa má zdaniť v tom štáte, v ktorom dôjde k jeho spotrebe. Spotrebnú daň bude teda potrebné zaplatiť na Slovensku.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Kto mi vypocita kolko zaplatim spotrebnu dan za 1pivo 0,5l ak ma obsah alkoholu 4,5%
dakujem.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
pivko Pozri príspevok
Kto mi vypocita kolko zaplatim spotrebnu dan za 1pivo 0,5l ak ma obsah alkoholu 4,5%
dakujem.
Ty sa pýtaš už na B, ale vôbec neuvádzaš A. Tak teda najprv uveď, či budeš pivo v inom členskom štáte nakupovať v pozastavení dane, na tento účel musíš byť na Slovensku zaregistrovaný buď ako prevádzkovateľ daňového skladu alebo oprávnený príjemca. Ak takúto registráciu nemáš, potom môžeš v inom členskom štáte nakupovať pivo iba v daňovom voľnom obehu, čiže zdanené. To nič nemení na veci, že ak toto pivo prepravíš na Slovensko na podnikateľské účely, teda na účely ďalšieho predaja, vznikne Ti z piva daňová povinnosť na Slovensku. Ak splníš podmienky ustanovené slovenským zákonom a zákonom členského štátu, v ktorom chceš pivo nakupovať, môže ti taký členský štát spotrebnú daň z piva nakúpeného v tomto štáte v daňovom voľnom obehu vrátiť. Či už budeš pivo prepravovať v režime pozastavenia dane alebo v daňovom voľnom obehu, z tohto piva Ti vždy na Slovensku vznikne daňová povinnosť a to buď podľa § 10 ods. 1 alebo podľa § 28 ods. 1. V oboch prípadoch si daňovým dlžníkom a daň musíš vypočítať sám, následne podať daňové priznanie a túto daň aj zaplatiť.
Preprava tovaru podliehajúceho spotrebnej dani, v tomto prípade piva medzi dvoma členskými štátmi sa musí vždy uskutočniť s použitím príslušného sprievodného dokumentu (pozri § 24 a § 29), takýto sprievodný dokument je povinný vyhotoviť vždy dodávateľ tovaru. Pokiaľ ide o pivo, v príslušnej kolónke toho ktorého sprievodného dokumentu uvedie aj obsah alkoholu, v prípade ak sa v krajine určenia, do ktorej sa pivo dodáva zdaňuje podľa hustoty, čo je aj prípad Slovenska, musí dodávateľ v sprievodnom dokumente uviesť aj hustotu piva v stupňoch Plato. Ak tak neurobí, neostáva Ti nič iné, len zobrať do ruky STN č. 56 0186 Metóda skúšania piva a obsah alkoholu v pive prepočítať podľa veľkého Ballingovho vzorca.
1 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
ďakujem za odpoveď ,ale aj tak som z toho ako sa hovori jeleň.bol som na colnici, tak ze idem sa zaregistrovat ako opravneny prijemca.co to znamena nakupovat v pozastaveni dane?ja mam cenovu ponuku bez dane.ako sa vypocita to plato? sadzba dane je u nas 50sk/stupeň Plato/hl
kolko je Plato ak ma pivo obsah alkoholu 4,5%? budem platit spotrebnu dan aj pri nakupe a potom pozadovat jej vratenie?skoda ze ste z BA a ja z KE.bolo by dobre sa stretnut.za dobu radu a pomoc som ochotny aj zaplatit.
zatial dakujem.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
pivko Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď ,ale aj tak som z toho ako sa hovori jeleň.bol som na colnici, tak ze idem sa zaregistrovat ako opravneny prijemca.co to znamena nakupovat v pozastaveni dane?ja mam cenovu ponuku bez dane.ako sa vypocita to plato? sadzba dane je u nas 50sk/stupeň Plato/hl
kolko je Plato ak ma pivo obsah alkoholu 4,5%? budem platit spotrebnu dan aj pri nakupe a potom pozadovat jej vratenie?skoda ze ste z BA a ja z KE.bolo by dobre sa stretnut.za dobu radu a pomoc som ochotny aj zaplatit.
zatial dakujem.
Obávam sa, že bez elementárnej znalosti zákona a základných princípov intrakomunitárneho nadobúdania a prepravy tovarov podliehajúcich spotrebným daniam sa nepohneme z miesta. V prvom rade je treba vedieť, či poľský dodávateľ je prevádzkovateľom daňového skladu, aby vôbec mohol dodať tovar v pozastavení dane a pre odber tovaru v pozastavení dane je taktiež potrebná registrácia, minimálne ako oprávnený príjemca. Treba si skutočne detailne prečítať zákon a osvojiť si pojmy, inak si nebudeme rozumieť, v § 2 sú upravené základné pojmy na účely zákona.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Ano dodavateľ je prevadzkovateľom daňoveho skladu a ja idem podať žiadosť o registraciu ako opravneny prijemca.
Naposledy upravil pivko : 27.09.07 at 16:49
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
pivko Pozri príspevok
Ano poľsky dodavateľ je prevadzkovateľom daňoveho skladu a ja idem podať žiadosť o registraciu ako opravneny prijemca.
No hneď je jasnejšie vo veci. Ak je teda poľský dodávateľ prevádzkovateľom daňového skladu, má v držbe pivo v režime pozastavenia dane, čiže ešte nezdanené. Ak podáš žiadosť o registráciu ako oprávnený príjemca, budeš postupovať podľa ustanovenia § 22. V žiadosti je potrebné uviesť náležitosti podľa ods. 1 uvedeného paragrafu a žiadosť doplniť prílohami podľa ods. 2. Po vydaní rozhodnutia o registrácii je možné nakupovať pivo v pozastavení dane, čiže v daňových skladoch v ktoromkoľvek členskom štáte EÚ. Pri objednávaní tovaru v takomto daňovom režime je potrebné dodávateľovi vždy uviesť registračné číslo pre spotrebnú daň, toto číslo bude uvedené v rozhodnutí colného úradu o registrácii. Pre prepravu piva potom platí ustanovenie § 21, pri preprave piva z iného členského štátu je treba bezpodmienečne dodržať najmä ustanovenie ods. 5 a okrem toho sa s dodávateľom treba dohodnúť, kto zloží zábezpeku na prepravu podľa ods. 6 uvedeného paragrafu, ono je to závislé najmä od toho, kto vykoná prepravu, môže to byť aj dopravca, ktorý vôbec nie je vlastníkom tovaru. Principiálne má byť zábezpeka na prepravu zložená v tom členskom štáte, v ktorom sa zaháji preprava tovaru, čiže v tomto prípade v Poľsku, zároveň platí pravidlo, že zábezpeka zložená v jednom členskom štáte je platná pre celé územie EÚ.
Podľa ustanovenia § 10 ods. 1 písm. c) vzniká daňová povinnosť oprávnenému príjemcovi dňom prevzatia piva, pričom daňovým dlžníkom je podľa ustanovenia § 11 ods. 1 písm. c). Pre podanie daňového priznania a splatnosť dane platí pre oprávneného príjemcu ustanovenie § 12 ods. 2.
Pokiaľ ide o kód kombinovanej nomenklatúry (kód KN) v prípade piva, ten je uvedený v ustanovení § 4 ods. 2 písm. a), v písm. b) je uvedený kód KN takého tovaru, ktorý je zmesou piva a nealkoholického nápoja, aj u nás sa postupne vžíva pre takýto druh nápoja podľa vzoru nemecky hovoriacich krajín názov Radler.
Pokiaľ ide o stupne Plato, aj v Poľsku sa zdaňuje pivo týmto spôsobom (sadzba dane je 6,86 zł/hl/°Plato), to znamená, že poľský dodávateľ musí poznať stupne Plato piva, ktorého je dodávateľom. Ak odosiela pivo v pozastavení dane do iného členského štátu, v kolónke 18a sprievodného dokumentu musí uviesť túto stupňovitosť piva.
Zatiaľ toľko, najprv treba úspešne vybaviť registráciu, potom sa môžeme pobaviť o záludnostiach prepravy tovaru podliehajúceho spotrebnej dani v režime pozastavenia dane, nezrovnalostiach zistených pri preprave, prevzatia tovaru, reklamačných problémoch a o spätnej preprave reklamovaného tovaru.
Nakoniec zopár pojmov v poľštine:

podatek akcyzowy – spotrebná daň
skład podatkowy – daňový sklad
procedurą zawieszenia poboru akcyzy – pozastavenie dane
administracyjny dokument towarzyszący – sprievodný dokument
zarejestrowany handlowiec – oprávnený príjemca
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Ďakujem za radu ,po zaregistrovani za opravneneho prijemcu sa ozvem.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
poslal som vam sukromnu spravu.
prosim o odpoved.
dakujem
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
pivko Pozri príspevok
poslal som vam sukromnu spravu.
prosim o odpoved.
dakujem
Poľský partner oznamuje nasledovné:

Pivo Freeq má 10 % Plato.
Je prevádzkovateľom daňového skladu so sídlom v Zywci. Len zo Zywca (PSČ 34-300) môže odosielať pivo.
Súčasne vystaví sprievodný dokument.
Cena neobsahuje spotrebnú daň a o túto daň je nižšia pri predpoklade, že im odošlete späť potvrdený tretí diel sprievodného dokumentu.

PS

Ak môžem poprosiť, dodržiavajme etiketu Porady a nebavme sa cez súkromné správy, Porada patrí všetkým.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Dakujem a ak vas este mozem poprosit kolko bude u nas vlastne ta spotrebna dan ak sazdba je 50/stupen Plato/hl a stupen Platoje 10% ?
kolko to bude v sk na jedno 0,5l pivo?aby som si uz konecne vedel kolko ma bude stat jedno pivo konecna cena.
este raz dakujem za ochotu.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
pivko Pozri príspevok
Dakujem a ak vas este mozem poprosit kolko bude u nas vlastne ta spotrebna dan ak sazdba je 50/stupen Plato/hl a stupen Platoje 10% ?
kolko to bude v sk na jedno 0,5l pivo?aby som si uz konecne vedel kolko ma bude stat jedno pivo konecna cena.
este raz dakujem za ochotu.
V prvom rade podľa ustanovenia § 4 ods. 4 písm. a) stupňom Plato je obsah extraktu pôvodnej mladiny vypočítaný podľa veľkého Ballingovho vzorca uvedeného v príslušnej Slovenskej technickej norme, vyjadrený v hmotnostných percentách. To znamená, že ak dodávateľ uvádza stupňovitosť piva 10 %, potom tieto číselne vyjadrené percentá na daňové účely predstavujú počet stupňov Plato.
Keďže je sadzba dane je 50 Sk/stupeň Plato/hl, pri desaťstupňovom pive to predstavuje spotrebnú daň 500 Sk z jedného hektolitra piva, v prípade jednej pollitrovej fľaše takéhoto piva je spotrebná daň 2,50 Sk.
Treba sa ešte poľského dodávateľa opýtať, či pivo náhodou nepochádza z tzv. malého nezávislého pivovaru, potom by sa na pivo mohla uplatniť znížená sadzba dane
v zmysle ustanovenia § 7 ods. 3.
1 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Dakujem za skoru odpoved.
je to velky pivovar snad najvacsi v polsku tak ze ta sazdba bude ako ste vypocital.
este by ma zaujimalo ci neviete ci pri ziadosti o registraciu podla § 22 mi staci cestne vyhlasenie ,alebo musim dolozit podla § 18 potvrdenia z DU, soc. a zdrav. poistovne ze nemam voci nim pozdlznosti?
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
DPH? sa plati z ceny bez spotrebnej dane ,alebo z ceny so spotrebnou danou?
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
kto mi da k tomuto pivu prislusny kod kombinovanej nomenklatury?
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
uz som to asi nasiel - je to podla§2 2/b 2206?
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Ustanovenie § 22 ods. 2 písm. b) jednoznačne ukladá predložiť ako jednu z príloh žiadosti podľa ods. 1 čestné vyhlásenie žiadateľa, že spĺňa podmienky uvedené v § 18 ods. 4. Ustanovenie ods. 3 potom ukladá colnému úradu preveriť skutočnosti a údaje uvedené v žiadosti a v prílohách, a ak sú tieto skutočnosti a údaje pravdivé a žiadateľ spĺňa podmienky uvedené v § 18 ods. 4, colný úrad mu pridelí registračné číslo, vydá osvedčenie o registrácii a povolenie prijímať pivo z iného členského štátu v pozastavení dane do 60 dní odo dňa podania žiadosti. Colný úrad teda nesmie vyžadovať od žiadateľa potvrdenia od úradov uvedených § 18 ods. 4, zákon mu na to nedáva nijakú právomoc, musí si to zistiť sám, veď má na to šesťdesiatdňovú lehotu!
Spotrebná daň vždy vstupuje do základu pre výpočet DPH, a to podľa ustanovenia § 23 zákona o dani z pridanej hodnoty, v prípade oprávneného príjemcu už pri samozdanení, keďže daňová povinnosť v prípade spotrebnej dane oprávnenému príjemcovi vzniká dňom prijatia tovaru [§ 10 ods. 1 písm. c) zákona o spotrebnej dani z piva].
V prípade piva Freeg je správne kód KN 2006, nie však podľa § 2 ods. 2 písm. b) ale podľa § 4 ods. 2 písm. b). Je to pivo s višňovo-malinovou príchuťou a tiež limetkovou príchuťou.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Excise Duty Pozri príspevok
Ustanovenie § 22 ods. 2 písm. b) jednoznačne ukladá predložiť ako jednu z príloh žiadosti podľa ods. 1 čestné vyhlásenie žiadateľa, že spĺňa podmienky uvedené v § 18 ods. 4. Ustanovenie ods. 3 potom ukladá colnému úradu preveriť skutočnosti a údaje uvedené v žiadosti a v prílohách, a ak sú tieto skutočnosti a údaje pravdivé a žiadateľ spĺňa podmienky uvedené v § 18 ods. 4, colný úrad mu pridelí registračné číslo, vydá osvedčenie o registrácii a povolenie prijímať pivo z iného členského štátu v pozastavení dane do 60 dní odo dňa podania žiadosti. Colný úrad teda nesmie vyžadovať od žiadateľa potvrdenia od úradov uvedených § 18 ods. 4, zákon mu na to nedáva nijakú právomoc, musí si to zistiť sám, veď má na to šesťdesiatdňovú lehotu!
Spotrebná daň vždy vstupuje do základu pre výpočet DPH, a to podľa ustanovenia § 23 zákona o dani z pridanej hodnoty, v prípade oprávneného príjemcu už pri samozdanení, keďže daňová povinnosť v prípade spotrebnej dane oprávnenému príjemcovi vzniká dňom prijatia tovaru [§ 10 ods. 1 písm. c) zákona o spotrebnej dani z piva].
V prípade piva Freeg je správne kód KN 2006, nie však podľa § 2 ods. 2 písm. b) ale podľa § 4 ods. 2 písm. b). Je to pivo s višňovo-malinovou príchuťou a tiež limetkovou príchuťou.
Zravím. colnici odo mňa chcú kod nomenklatury -vraj to ma byť 8 miestne číslo.neviem to tej Poľke nijako vysvetliť že čo vlastne chcem.viete pomócť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať