Zavrieť

Porady

Živnosť a odvody.

Ahojte. Prosim o radu, chcem si vybavit živnosť ale ešte pred tym by som rád vedel ako je to s odvodmi. Co musim mesacne zaplatit ZP,SP, dochodok a tak. Pocul som ze do prveho DP nemusim platit nic okrem ZP co ciniasi 1060,-Sk mesačne. Prosim je to pravda? Za rady dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    bigmac Pozri príspevok
    Ahojte. Prosim o radu, chcem si vybavit živnosť ale ešte pred tym by som rád vedel ako je to s odvodmi. Co musim mesacne zaplatit ZP,SP, dochodok a tak. Pocul som ze do prveho DP nemusim platit nic okrem ZP co ciniasi 1060,-Sk mesačne. Prosim je to pravda? Za rady dakujem
    ÁNo je to pravda. V roku kedy vybavíš ŽL nie si povinný platiť odvody do SP. TO budeš skúmať až na ďalší rok, podľa daňového priznania či prekročíš hranicu povinnosti registrovať sa. Do ZP budeš musieť sa registrovať od dátumu vybavenia živnosti. Platiť budeš minimálné poistné vo výške 1.064,- Sk.

    helas je offline (nepripojený) helas

    helas
    Dobrý deň
    chcem sa opýtať: ak si vybaví živnosť platí odvody do ZP, ale po čase (2 mesiace/ má možnosť odísť do zahraničia, živnosť nechcezrušiť ani pozastaviť, chce ju mať otvorenú, čo s odvodmi.Zdravotné postený bude v zahraničí, tu sa dajú nejako tie odvody prerušiť na ten čas čo bude preč povedzme rok?Živnosť nechce prerušiť, lebo aj cez internet môže niečo podnikať. Dá sa to alebo je to len špekulácia?
    Ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak budeš v zahraničí zamestnaný na pracovnú zmluvu a pošleš potvrdenie, že zamestnávateľ za teba platí zdravotné poistenie, môžeš požiadať o zníženie vymeriavacieho základu na 0 a preddavky platiť nebudeš. Príp. nedoplatok vysporiadaš v ročnom zúčtovaní ZP.

    ----------
    Veronika

    p360t je offline (nepripojený) p360t

    p360t
    Ahojte,

    ja by som sa chcel spytat, ci existuje nejaky zakonom stanoveny casovy limit, do ktoreho treba v Soc. poistovni oznamit zaciatok podnikania (od datumu vystavenia z. l., alebo tak podobne).

    maartin je offline (nepripojený) maartin

    maartin
    dobry,
    ja by som sa tiez chcel spytat ako je to s garancnym fondom. kolko je potrebne do neho odvadzat? dakujem

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    p360t Pozri príspevok
    Ahojte,

    ja by som sa chcel spytat, ci existuje nejaky zakonom stanoveny casovy limit, do ktoreho treba v Soc. poistovni oznamit zaciatok podnikania (od datumu vystavenia z. l., alebo tak podobne).
    Povinnosti

    Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná:
    prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku.

    Teda ak chceš dobrovoľne platiť odvody v prvom roku, musíš sa prihlásiť do 8 dní od začatia podnikania.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    maartin Pozri príspevok
    dobry,
    ja by som sa tiez chcel spytat ako je to s garancnym fondom. kolko je potrebne do neho odvadzat? dakujem

    SZČO neodvádza poistné do garančného fondu, iba ak by mal zamestnancov.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ZuzanaP Pozri príspevok
    Povinnosti

    Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná:
    prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku.

    Teda ak chceš dobrovoľne platiť odvody v prvom roku, musíš sa prihlásiť do 8 dní od začatia podnikania.
    Na dobrovolné poistenie sa môže SZČO prihlásiť od akéhokoľvek dátumu, nedá sa spätne.
    Termín 8 kal. dní platí v prípade, ak SZČO presiahne v kal. roku príjem 12-násobku min.mzdy, vtedy sa musí do 8.7. nasl.roku prihlásiť ako povinný platiteľ.
    Ak bol predtým dobrovoľný a nechce v tom ďalej pokračovať, v tom istom termíne sa musí odhlásiť.

    ----------
    Veronika

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    veronikasad Pozri príspevok
    Na dobrovolné poistenie sa môže SZČO prihlásiť od akéhokoľvek dátumu, nedá sa spätne.
    Termín 8 kal. dní platí v prípade, ak SZČO presiahne v kal. roku príjem 12-násobku min.mzdy, vtedy sa musí do 8.7. nasl.roku prihlásiť ako povinný platiteľ.
    Ak bol predtým dobrovoľný a nechce v tom ďalej pokračovať, v tom istom termíne sa musí odhlásiť.

    ----------
    Veronika
    Myslela som tým, keby chcel platiť odvody hneď od začiatku podnikania. To bolo skôr odporúčanie.

    p360t je offline (nepripojený) p360t

    p360t
    ZuzanaP Pozri príspevok
    Povinnosti

    Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná:
    prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku.

    Teda ak chceš dobrovoľne platiť odvody v prvom roku, musíš sa prihlásiť do 8 dní od začatia podnikania.
    Takže keď nechcem dobrovoľne platiť odvody, tak nemusím na Soc. ani prísť, dobre tomu rozumiem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.