Zavrieť

Porady

odpisy a leasing

Prosim, poradte.
Mame vo firme 5 nakladnych aut, z toho su 3 na leasing (od r. 2005 ). V maji v r. 2007 sme kupili monitorovacie zariadenia na tieto auta na leasing. Odpisy uctujem mesacne.
Ako mam teraz pocitat odpisy?

OC auta 1 658 0000,-, OC zariadenia 50 000,-.

Dva monitorovacie zariadenia (kde nie su auta na leasing) normalne rozpocitat OC na 36 splatok?
1. odpis za maj 2007 = 1389, 2. odpis za jun 2007 = 1389, 36. odpis za april 2010 = 1385.

A co s troma zariadeniami (kde auta su na leasing), odpisy do aprila mam pocitane z OC aut, ale co od maja?
1. odpis za januar 2007 = 46056, 2. odpis za feb 2007 = 46056, za marec = 46056, za april = 46056 a teraz za maj?? ako vypocitam odpis za maj, nakolko mi zariadenie navysilo OC? zratat OC auta a zariadenia?? od maja pocitat odpis z 1 708 000,-???
povodne mali koncit odpisy tychto aut v auguste 2008, predlzi sa teraz doba odpisovania kvoli zariadeniam do aprila 2010??

prosim poradte mi.. dakujem..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    K celej problematike len toľko. Každú leasingovú zmluvu by som evidoval a účtoval osobitne. A použil by som k tomu túto tabulku www.porada.sk/494584-post110.html
    Máme auto na leasing 36 splátok doklad Leasingová zmluva

    nadobúdacia cena je 1.200.000,-
    Základ zdan.plenie 1.008.403,40
    DPH 19% 191.596,60
    ---------------------------------
    poplatok za prevod 100,-
    DPH 19% 19,-
    -----------------------------------
    leasingová cena 1.306.651,20
    Základ zdan.plnenia 1.098.026,50
    DPH 19% 208.624,70

    Doklad zálohová faktúra

    záloha za zmluvný poplatok 658.887,50
    ---------------------------------------
    Splátky leasingu

    75.687.50
    Poprosila by som niekoho ako zaúčtovať tieto platby nemám skúsenosť

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    Zadala si túto otázku do jednoduchého aj podvojného účtovníctva. Málo informácií : Účtuješ JÚ, PÚ? Si platiteľ DPH? Auto je osobné, nákladné? Leasing tu bol mnohokrát preberaný. Skús kliknúť na [SEARCH]účtovanie leasingu[/SEARCH] a vyber si tému. Určite nájdeš všetko čo potrebuješ.

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    Tak potom tu si
    Pozri ešte TP či je auto osobné, alebo nákladné (dôležité pre DPH).

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    Pozri Zákon o DPH:
    § 49
    Odpočítanie dane platiteľom

    (7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

    a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
    b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
    c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
    d) kúpe vratných fliaš s výnimkou vratných fliaš, ktoré predá z tuzemska do iného členského štátu alebo vyvezie na územie tretieho štátu (§ 47),
    e) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.
    A ako sa potom uplatňuje DPH pri leasingu osobného automobilu až pri splátkách?
    Pri akontácii teda istine tiež sa neuplatňuje DPH?
    tam bolo v hotovosti uhradených 658.000,-

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    marcelaStanakova Pozri príspevok
    A ako sa potom uplatňuje DPH pri leasingu osobného automobilu až pri splátkách?
    Pri akontácii teda istine tiež sa neuplatňuje DPH?
    tam bolo v hotovosti uhradených 658.000,-
    V príspevku vyššie máš citáciu zo Zákona o DPH. V citovanom ustanovení je v prvej vete uvedené, že pri nákupe a nájme os.asutomobilov nie je nárok na odpočet dane. Leasing je finančný prenájom, takže ani pri os.automobiloch obstarávaných formou finančného prenájmu nie je nárok na odpočet DPH.
    V zmysle § 19 ods.3 písm.k/ Zákona o dani z príjmov je DPH, na odpočítanie ktorej nemá platiteľ DPH nárok, daňovým výdavkom. Tzn., že aj DPH z akontácie je daňovým výdavkom.

    Pozn. akontácia nie je istina ...
    Pozorne si preštuduj témy týkajúce sa leasingu, pretože z Tvojho zadania je zrejmé, že nemáš jasno v základných pojmoch týkajúcich sa finančného prenájmu, ktorého účtovanie nie je jenoduché.
    Na správne zaúčtovanie leasingu potrebuješ splátkový kalendár, sumárne údaje opísané zo zmluvy nie sú postačujúce - napr. chýbajú údaje o výške finančných úrokov ...

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    marcelaStanakova Pozri príspevok
    A ako sa potom uplatňuje DPH pri leasingu osobného automobilu až pri splátkách?
    Pri akontácii teda istine tiež sa neuplatňuje DPH?
    tam bolo v hotovosti uhradených 658.000,-
    Pri leasingu osobného automobilu sa DPH neuplatňuje. Účtuje sa do nákladov účet 548. Prvá zvýšená splátka, či akontácia - účtuješ celú DPH na 548, a potom postupne výšku DPH každej mesačnej splátky na 548.

    Účtovanie leassingu môžeš pozrieť napr. aj tu
    http://www.porada.sk/t56987-leasing-...acia-cena.html
    Je to pravda už to mám celkom popletené!
    Mám zálohovú faktúru/zálohová platba na 1.zvýšenú splátku na sumu 658.887,50 a neviem či je to akontácia.

    a mám Leasingovu zmluvu

    nadobúdacia cena je 1.200.000,-
    Základ zdan.plenie 1.008.403,40
    DPH 19% 191.596,60
    ---------------------------------
    poplatok za prevod 100,-
    DPH 19% 19,-
    -----------------------------------
    leasingová cena 1.306.651,20
    Základ zdan.plnenia 1.098.026,50
    DPH 19% 208.624,70

    Doklad zálohová faktúra

    záloha za zmluvný poplatok 658.887,50
    ---------------------------------------
    Splátky leasingu

    75.687.50
    Poprosila by som niekoho ako zaúčtovať tieto platby nemám skúsenosť

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Účtuj podľa príkladu uvedeného ako aj ďalších na Porade podľa splátkového kalendára:

    istina /obstarávacia cena = prvá zvýšená splátka plus mesačné splátky/ v celej sume bez DPH 042/474
    spracovateľský poplatok bez DPH 042/474
    kúpna cena po skončení lízingu ak je určená 042/474

    zaradenie 022/042
    DPH z prvej zvýšenej splátky a každej mesačnej 548/474
    finančný úrok 562/474
    poistenie 568/474
    úhrada splátky 474/221
    mesačný odpis 551/082

    kvieta je offline (nepripojený) kvieta

    kvieta
    Ako by si osobitne evidoval kazdu zmluvu? nerozumiem, ja potrebujem vediet, ci tie monitorovacie zariadenia navysuju OC, ak ano, ako dalej pocitat odpisy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.