Zavrieť

Porady

Jednorázová živnosť popri zamestnaní

kto mi vie poradiť či sa opaltí založiť si živnosť popri zamestnaní, ktorá so vobec netýka toho co v zamestaní robím. Potrebujem nejakym sposobom vystavit spolocnosti jednorazovu fakturu za cinnost ktoru pre nich urobim a potom uz živnost pravdepodobne potrebovat nebudem. Je aj ina moznost ako vystavit fakturu ak nemam zivnost?
Ako je to s odvodmi?

dakujem Rudolf
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rudolf25 je offline (nepripojený) rudolf25

    rudolf25
    ermon Pozri príspevok
    Slovné spojenie : Jednorázová živnosť neexistuje. Asi si si ho vymyslel, že?
    To slovne spojenie bolo vymyslene, nevedel som ako inac to nazvat.

    rudolf25 je offline (nepripojený) rudolf25

    rudolf25
    janka.janka Pozri príspevok
    alebo zmluvu o dielo skus, to je este jednoduchsie ako dohoda


    Ak by to bolo na zmluvu alebo na dohodu ako by si ta firma potom zapracovala peniaze do učtovníctva, ktore by mi vyplatila? Su to otazky na kt. neviem odpoved lebo som sa nikdy nad tym nezamyslal.

    Dik za odpoved

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    rudolf25 Pozri príspevok
    Ak by to bolo na zmluvu alebo na dohodu ako by si ta firma potom zapracovala peniaze do učtovníctva, ktore by mi vyplatila? Su to otazky na kt. neviem odpoved lebo som sa nikdy nad tym nezamyslal.

    Dik za odpoved
    Opäť jeden originálny pojem: "zapracovanie peňazí do účtovníctva"

    "Zapracovanie" vyplatených peňazí do účtovníctva je predovšetkým "problémom" tej firmy, ktorá peniaze vyplatí.
    Príjemcu to nemusí až tak veľmi zaujímať, ak k tým peniazom má právne nespochybniteľné doklady svedčiace o legálnom pôvode príjmu.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak by Rudolf prezradil, o akú činnosť sa jedná, možno by sa lepšie vyberal typ zmluvy na príležitostný príjem, príp. by sme sa zhodli, že živnosť je nevyhnutná.... Evidente mu však záleží na tom, aby sa pre jeho zamestnávateľa jednalo o možnosť daňového výdavku , takže asi bude potrebné zosúladiť viac "požiadaviek" .

    janka.janka je offline (nepripojený) janka.janka

    janka.janka
    rudolf25 Pozri príspevok
    Ak by to bolo na zmluvu alebo na dohodu ako by si ta firma potom zapracovala peniaze do učtovníctva, ktore by mi vyplatila? Su to otazky na kt. neviem odpoved lebo som sa nikdy nad tym nezamyslal.

    Dik za odpoved
    no, neviem presne ako si to myslel, ja nie som uctovnicka, ale viem, ze mojmu uctovnikovi staci, ked mu dam ako doklad zmluvu, ktora je potom sucastou uctovnych podkladov. Jednoducho namiesto faktury je zmluva.

    rudolf25 je offline (nepripojený) rudolf25

    rudolf25
    endrju Pozri príspevok
    Opäť jeden originálny pojem: "zapracovanie peňazí do účtovníctva"

    "Zapracovanie" vyplatených peňazí do účtovníctva je predovšetkým "problémom" tej firmy, ktorá peniaze vyplatí.
    Príjemcu to nemusí až tak veľmi zaujímať, ak k tým peniazom má právne nespochybniteľné doklady svedčiace o legálnom pôvode príjmu.

    No problem je asi v tom ze dana spolocnost chce odo mna aby som vystavil fakturu za tu pracu, kedze nie som zivnostnik musim ich presvedcit ze je na to aj iny sposob. Ak mi teda oni vyplatia peniaze v hrubom tak ako by to bolo v dohode tak ako ja z toho odvediem dan a ako to urobia oni.


    Rudo

    janka.janka je offline (nepripojený) janka.janka

    janka.janka
    rudolf25 Pozri príspevok
    No problem je asi v tom ze dana spolocnost chce odo mna aby som vystavil fakturu za tu pracu, kedze nie som zivnostnik musim ich presvedcit ze je na to aj iny sposob. Ak mi teda oni vyplatia peniaze v hrubom tak ako by to bolo v dohode tak ako ja z toho odvediem dan a ako to urobia oni.


    Rudo
    Rudo, nemusis ich o nicom presviedcat - kedze nemas zalozenu zivnost tak nemas ako vystavovat fakturu predsa! A pokial ide naozaj o jednorazovu cinnost, tak sa Ti kvoli tom otvarat zivnost neoplati. Takze v Tvojom pripade prichadza do uvahy ta zmluva o dielo alebo dohoda o vykonani prace.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Mám dojem, že práca už "beží" a spätné (načas) prihlásenie na sociálku z titulu DOVP nie je pre príjemcu služby prijateľné....ale môžem sa aj mýliť.

    unidat je offline (nepripojený) unidat

    unidat
    Mám podobný problém, urobil som pre nemenovanú s.r.o. zakázku (nebude sa opakovať), živnosť zatiaľ nezakladám, je to cca 10.000.-Sk.
    Dôležitá poznámka: momentálne som na podpore, nechcem aby som o to prišiel. Takže dohoda o vykonaní práce? Zmluva o dielo? Zákazník mi to kvôli účtovníctvu nemôže vyplatiť do vrecka. Alebo môže napr. jednu moju neuhradenú faktúru uhradiť za mňa?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.