Zavrieť

Porady

paušalne výdavky

Chcem sa opýtať či daňovník FO môže použiť pri zdanení príjmov z podnikania,živnosť zámočníctvo 60% paušálnych výdavkov, ak počas roka 2004 mal aj príjmy zo závislej činnosti/ mesiace 02,03,04/

Pekne ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Italka je offline (nepripojený) Italka

    Italka
    Veľmi dobrá otázka, práve riešim niečo podobné-tiež mám živnostníka, ktorý vykonáva "zámočníctvo", a mám trochu dilemu, že či musí byť v živnostenskom liste uvedené konkrétne, že ide o remeselnú živnosť (slovo remeselná), lebo on má uvedené, že ide o ohlasovaciu živnosť, na ktorú musel preukazovať odbornú spôsobilosť(myslím, že prax viac ako 3 roky). Čo sa týka toho, že ak mal zároveň aj príjmy zo závisl.činnosti podľa §5 nie je v zákone o dani z príjmov ustanovené, že sa nemôžu v tomto prípade uplatniť paušálne výdavky vo výške 60% z príjmov z remeselných živností. Čiže nie je tam problém uplatniť tých 60%-citujem S.Faiglovú Poradca1/2005 str.138-146. Ešte by ma zaujímalo, či nie je problém, že popri ohlasovacích živnostiach má v živ.liste uvedené aj nejaké voľné živnosti-z ktorých ale nedosahoval žiadny príjem. Myslím,že by to nemalo prekážať uplatneniu 60%, len by som si to chcela overiť. Ďakujem.Nice day.

    heluška je offline (nepripojený) heluška

    heluška
    a este jedna otázočka ohľadom paušálnych výdavkov, ako je to s tou úpravou základu dane za rok predchádzajúci, ak daňovník v roku 2003 platil paušalnu daň, ostali mu z r.2003 pohľadávky vo výške 20000,00 Sk a v roku 2004 bude uplatňovať paušálne výdavky a tieto pohľadávky z r.2003 boli zaplatené v roku 2004. Vlastne aký ZD má upravovať,keď on vlastne v roku 2003 základ dane nemal len príjmy brutto.Ja si myslím, že keď si tieto príjmy dá do roku 2004 malo by to byť v poriadku.Prosím vyjadrite sa k tomu niekto.
    Vďaka
    heluška
    a este jedna otázočka ohľadom paušálnych výdavkov, ako je to s tou úpravou základu dane za rok predchádzajúci, ak daňovník v roku 2003 platil paušalnu daň, ostali mu z r.2003 pohľadávky vo výške 20000,00 Sk a v roku 2004 bude uplatňovať paušálne výdavky a tieto pohľadávky z r.2003 boli zaplatené v roku 2004. Vlastne aký ZD má upravovať,keď on vlastne v roku 2003 základ dane nemal len príjmy brutto.Ja si myslím, že keď si tieto príjmy dá do roku 2004 malo by to byť v poriadku.Prosím vyjadrite sa k tomu niekto.
    Vďaka
    Ja mám presne ten istý problém. Mám jednu pohľadávkovú faktúru z r.2003 a neviem, čo stým, keďže idem z paušálnej dane na paušálne výdavky. Myslím si, že by to malo byť v poriadku, veď je to obdobné forma zdaňovania.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    heluška
    a este jedna otázočka ohľadom paušálnych výdavkov, ako je to s tou úpravou základu dane za rok predchádzajúci, ak daňovník v roku 2003 platil paušalnu daň, ostali mu z r.2003 pohľadávky vo výške 20000,00 Sk a v roku 2004 bude uplatňovať paušálne výdavky a tieto pohľadávky z r.2003 boli zaplatené v roku 2004. Vlastne aký ZD má upravovať,keď on vlastne v roku 2003 základ dane nemal len príjmy brutto.Ja si myslím, že keď si tieto príjmy dá do roku 2004 malo by to byť v poriadku.Prosím vyjadrite sa k tomu niekto.
    Vďaka
    Heluška.
    Úprava základu dane sa týka iba v prípade:
    1. ak prechádzaš z účtovníctva na paušálne výdavky /nie paušálnu daň/ a opačne
    2. ak končíš s podnikaním
    Ak si mala paušálnu daň a ideš na paušálne výdavky, alebo účtovníctvo, tak neupravuje základ dane za predchádzajúce obdobie.

    TATI je offline (nepripojený) TATI

    TATI
    Ešte raz k paušálnym výdavkom. Môžem, či nemôžem si ich uplatniť, keď som sa v priebehu roka 2004 stal platcom DPH? Na stránke www.drsr.sk je odpoveď na otázku: Kedy si môže daňovník uplatniť výdavky percentom z príjmov vo výške 60%? Odpoveď: Ak daňovník, kt.nie je platcom DPH, alebo daňovník, kt. je platcom DPH len časť zdaň.obdobia neuplatní preuk.daň.výdavky, môže v súlade s ustanovením §6 ods.10 zák.č.595/2003 účinného od 1.1.2004 uplatniť výdavky vo výške 25% ....... Tak čo? Platí to aj pre rok 2004, či až pre rok 2005?

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    TATI
    Ešte raz k paušálnym výdavkom. Môžem, či nemôžem si ich uplatniť, keď som sa v priebehu roka 2004 stal platcom DPH? Na stránke www.drsr.sk je odpoveď na otázku: Kedy si môže daňovník uplatniť výdavky percentom z príjmov vo výške 60%? Odpoveď: Ak daňovník, kt.nie je platcom DPH, alebo daňovník, kt. je platcom DPH len časť zdaň.obdobia neuplatní preuk.daň.výdavky, môže v súlade s ustanovením §6 ods.10 zák.č.595/2003 účinného od 1.1.2004 uplatniť výdavky vo výške 25% ....... Tak čo? Platí to aj pre rok 2004, či až pre rok 2005?
    Nemozes si uplatnit pausal, pokial si v zdanovacom obdobi platcom DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.