Zavrieť

Porady

Chcu mi nauctovat penale v SP

Ahojte, poradte mi prosim. Za 5 rokov podnikanie popri zamestnani sme neplatili odvody do SP. nepytajte sa ma preco, vzniklo to nedorozumenim a aj chybou SP, ktora nam poskytla nedostatocne informacie na zaciatku podnikania. To uz ale nie je teraz dolezite. Za 5 rokov mi neprisla ani jedna upomienka, takze som ani nemala dovod domnievat sa , ze nieco nie je v poriadku.Ved predsa kazda institucia upozornuje na nedoplatky. A este na moju pripomienku, ze keby som tam neprisla ako by sa to vyriesilo, tak mi povedali , ze o niekolko rokov by snad na to prisli. Cistou nahodou som sa dozvedela , ze platit sme mali, hned som danu sumu(ktora predstavovala 65 tis. ) zaplatila, a oni mi chcu na zaklade toho urobit vymer a vymahat odomna este penale. Tak za 5 rokov nie su schopni na to prist a potom , ked to clovek uhradi sam, tak oni az potom zacnu uradovat. Zda sa mi, ze je to vsetko proti logike. Maju na to pravo? Ako sa mam ohradit?

Prosim o radu, caute
Usporiadat
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

No podľa mňa bohužiaľ asi na to majú právo. Ale ty zase máš právo požiadať o odpustenie penálov.

Prípadne ti poviem, že aj mne prišlo penále za neskorú platbu a prišlo vo výške 5% z dlžnej čiastky.
Dala som žiadosť o zníženie penálov z 5 % na 0,5 % a vyhoveli mi.
A to je dosť veľký rozdiel.

Počkaj si kým ti nepríde niečo písomne a uvidíš. Potom požiadaš o zníženie %.
0 0
Rooibos Rooibos

Rooibos je offline (nepripojený) Rooibos

Zalezi na tom, kedy si stihol zaplatit dlznu sumu. Ak prisla SP do 31.12.04 na ucet mas moznost vyuzit generalny pardon a podat ziadost o odpustenie penale z dlznej sumy do 28.02.05. Tlacivo je k dispozicii na SP. Ak sa jedna o FO, musi byt dlzne poistne uhradene aj za zamestnancov ako aj za SZCO a ziadosti sa podavaju kazda samostatne.
Ak si to nestihol do konca roka skus sa spytat na prislusnej pobocke SP. Velke nadeje ti nedavam.
0 0
Danuska Danuska

Danuska je offline (nepripojený) Danuska

obyčajný človek- žena
A odvolaj sa na to, že aj pánovi Miklošovi odpustili
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Danuska
A odvolaj sa na to, že aj pánovi Miklošovi odpustili
Aj Mikloš sa v tom vezie. Alebo je to omyl a myslela si Kaníka?
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Neviem či to platí, že penále majú nárok si vymáhať iba za posledné 3 roky dozadu, staršie už nie. Asi si treba aj toto zistiť. Predsa by to bolo menej. To by vedel povedať Ervín.
Sociálna poisťovňa je jeden veľký, s prepáčením, bordel. Inak to neviem ani nazvať. Neochota a arogancia, a preháňanie ľudí, to je môj názor, ospravedlňujem sa výnimkám.

Danuška, okrem iných, odpustili penále Kaníkovi. Takých ako Kaník tam bolo oveľa viac, len o tých sa nepíše. To iba tí obyčajní zlíznu všetko zlé.
Naposledy upravil Zuzka : 14.02.05 at 12:28
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

a v SP nie je tak, že ak na to príde SZČO sama, tak si sama "hodí" penále 0,1% a ak oni tak je 0,2% ? či si to mýlim s inou inštitúciou?
0 0
adagergely adagergely

adagergely je offline (nepripojený) adagergely

dakujem vam za odkazy, ale aj tak mi nejde do hlavy, ze mi neposlali ziadnu upomienku.Oni nemaju oznamovaciu povinnost? je v tom bohovsky bordel. Caute
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Skus, ci by Ti ziadost o odpustenie penalov nenapisal p. Kanik, xi/xi/xi/xi. Ale vazne, nemusia Ta upozornovat, nemusia nic, iba vyrubovat penale. Potom v ich rozhodnuti bude urcite klauzula o moznosi odvolania, tak ho vyuzi dopodrobna. Kym Ti nejake rozhodnutie pride, prestuduj si poriadne ich zakon, aby si vedela pohotovejsie reagovat. Tu Ti poradime iba vseobecne, ale v ich rozhodnuti budu odvolavky na konkretne paragrafy a pod., tak sa toho chyt.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Janca
Skus, ci by Ti ziadost o odpustenie penalov nenapisal p. Kanik, xi/xi/xi/xi. Ale vazne, nemusia Ta upozornovat, nemusia nic, iba vyrubovat penale. Potom v ich rozhodnuti bude urcite klauzula o moznosi odvolania, tak ho vyuzi dopodrobna. Kym Ti nejake rozhodnutie pride, prestuduj si poriadne ich zakon, aby si vedela pohotovejsie reagovat. Tu Ti poradime iba vseobecne, ale v ich rozhodnuti budu odvolavky na konkretne paragrafy a pod.
Nechcem strašiť , ale keď v telke vyhlasovali generálny pardón , bolo povedané , že inštitút odpustenia penálov sa od roku 2005 ruší . Treba si to zistiť .
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Ved preto hovorim, ze prestudovat a zalezi od toho, co v tom rozhodnuti bude napisane. Nemoze sa pisat odpustenie alebo znizenie niecoho, co este nebolo urcene.
0 0
mirkastevekova mirkastevekova

mirkastevekova je offline (nepripojený) mirkastevekova

Ahoj. Ani ja nemám dobré skúsenosti so sociálnou poisťovňou. Keď som im po daňovom priznaní doniesla výpis a poprosila som ich, aby mi vypočítali, koľko by som mala platiť odmerane mi povedali, že to je moja povinnosť vypočítať si výšku fondov.
Teraz pre istotu vždy k 31.12. píšem žiadosť, aby mi poslali výpis za zdaňovací rok, či mám všetko dobre uhradené. Takto mám v ruke aspon niečo, čím sa budem obhánať, keby mi povedali, že tam mám najaké nedoplatky. Musím si poklepať, zatiaľ to tak funguje. Skús to aj Ty. Pá
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Heni
a v SP nie je tak, že ak na to príde SZČO sama, tak si sama "hodí" penále 0,1% a ak oni tak je 0,2% ? či si to mýlim s inou inštitúciou?
Heni, tak si mohla vypočítať penále podľa starého zákona. Platilo to pre z&dr. poisť., úrad práce a soc. poisťovňu.
0 0
Bionke Bionke

Bionke je offline (nepripojený) Bionke

Dobrý deň prajem,
vytiahnem SP znovu na povrch diania...
Mám takýto problém, SP nám poslala Exekučný príkaz... Sumu ktorú sme nemali vyplatenú sme uhradili a máme splnené aj všetky platby do konca mája... takže sme takpovediac čistý... ale máme tam ešte penále z omeškania z roku 2003 a z roku 2004 vo výške 141.851,- Sk. Žiadosť o odpustenie penál je do € 3.000,- nad € 3.000,- je potrebné urobiť projekt na odpustenie a poslať ho do Bruselu. Tá druhá možnosť mi vôbec nevyhovuje. Chcela by som sa informovať či už tu niekto má skúsenosti s odpustením týchto penál, alebo aspon so znížením, ako ste napísali odvôvodnenie, v akom znení??? Prosím ak viete pomôžte mi Ďakujem.
Pekný deň prajem.
Katka
0 0
via via

via je offline (nepripojený) via

neda mi nepovedat este jednu skusenost so socialnou poistovnou, tykalo sa to jedneho nasho zamestnanca. v roku 1992-1995 mal zivnost, davat nieco statu nepokladal za spravne, tak neplatil absolutne nic. v roku 2003 mu prisiel exekucny prikaz na nedoplatok na odvodoch, penale a pravdaze odmena exekutorovi. musim povedat, ze to celkom vo mne vzbudilo zaujem,tak som tam sla s nim ci by sa nedalo nieco poriesit. dostali sme sa az hore k nejakemu mudremu ujovi, ktory nam povedal len tolko, ze uz sa s tym neda robit nic, a celkom sa cudoval, preco od neho vymahaju penale, ze na prikaze od socialnej poistovne exekutorovi nic takeho nebolo ..... tak uz fakt neviem, kde sa zacina a ci niekde konci bordel v instituciach nam nadriadenych ????? a este jedno, nepomohol ani pravnik.
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Práve kamarátovi prišlo zo SP /na základe žiadosti /odpustenie penálov v sume asi 2 300,- Sk za chybu v roku 2000. Účtuje v JU. V rozhodnutí píšu, že podľa zákona 231/1999 o štátnej pomoci sa tým poskytuje žiadateľovi minimálna pomoc v uvedenej výške /vyčíslili dokonca aj v EUR/a upozornili, že treba pomoc nahlásiť do 30 dní od skončenia štvrťroku od poskytnutia pomoci na MF. Platobný výmer zaevidoval do ostatných záväzkov /do vybavenia žiadosti nehradil/ a čo teraz. Je tá pomoc jeho NP príjem a má ho zaúčtovať do príjmov ovplyvňujúcich ZD?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Beba
Práve kamarátovi prišlo zo SP /na základe žiadosti /odpustenie penálov v sume asi 2 300,- Sk za chybu v roku 2000. Účtuje v JU. V rozhodnutí píšu, že podľa zákona 231/1999 o štátnej pomoci sa tým poskytuje žiadateľovi minimálna pomoc v uvedenej výške /vyčíslili dokonca aj v EUR/a upozornili, že treba pomoc nahlásiť do 30 dní od skončenia štvrťroku od poskytnutia pomoci na MF. Platobný výmer zaevidoval do ostatných záväzkov /do vybavenia žiadosti nehradil/ a čo teraz. Je tá pomoc jeho NP príjem a má ho zaúčtovať do príjmov ovplyvňujúcich ZD?

Štátnu pomoc v medziach výšky odpusteného penále vstupuje do ZD . Ak sa mýlim prosím opravte ma . Ale , takto som to pochopila ja , keď sa o tom v médiách debatovalo .
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Vďaka.Aj ja som mu hovorila, že mi to logicky vychádza ako jeho nepeňažný príjem. Takže dá to do ostatných príjmov ID v rámci uzávierkových operácií a záväzok spáruje s ID, aby mu neostal v knihe, ako neuhradený. Táto informácia v médiách mi ušla, ešteže som to nepotrebovala pre seba -tfuj,tfuj pre šťastie...
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

via
..... tak uz fakt neviem, kde sa zacina a ci niekde konci bordel v instituciach nam nadriadenych ????? a este jedno, nepomohol ani pravnik.
Tak to tam skúste ešte pokropiť svätenou vodou
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

adagergely
dakujem vam za odkazy, ale aj tak mi nejde do hlavy, ze mi neposlali ziadnu upomienku.Oni nemaju oznamovaciu povinnost? je v tom bohovsky bordel. Caute
Zaujímalo by ma, prečo poisťovňa nemá zo zákona povinnosť vykoníávať na konci roka inventarizáciu pohľadávok a záväzkov. Jej sa zákon o účtovníctve netýka? Ak majú špeciálny zákon o účtovníctve poisťovní, ako to majú o inventarizácii tam, nevie niekto?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

JanaSys
Zaujímalo by ma, prečo poisťovňa nemá zo zákona povinnosť vykoníávať na konci roka inventarizáciu pohľadávok a záväzkov. Jej sa zákon o účtovníctve netýka? Ak majú špeciálny zákon o účtovníctve poisťovní, ako to majú o inventarizácii tam, nevie niekto?
Súhlasím a po mnohých zlých skúsenostiach práve so SP - niekedy sa zdá akoby úmyselne vyčkávali - by som odporúčala vždy na konci roka napísať žiadosť o potvrdenie o vyrovnaní záväzkov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať