Zavrieť

Porady

RZZP nedoplatok poistného

Dobrý deň,

mám otázku
potrebovala by som poradiť ohľadne ročného zúčtovania zdravotného poistného.

Jeden zamestnanec má nedoplatok na poistnom za zamestnanca aj za zamestnávateľa. Za zamestnanca vyše 8 tis.Sk. Vo VšZP mi povedali, aby som mu len vystavila tlačivo Oznámenie zamestnávateľa zamestnancovi o preplatku/nedoplatku na poistnom a potom nech si to on sám rieši + dala mi číslo účtu a symboly. Toto by mi vyhovovalo.
Potom som ale pre istotu volala do SEPI, lebo mám chrobáka v hlave, ako sa to odrazí v Potvrdení o zdaniteľnej mzde za rok 2007 (RZZP mám urobené elektronicky na tlačive VšZP a nemám ho nahodené v mojej ohromnej ABre G2. Už sa s tým trápim pol dňa a nejde to, lebo G2 máme od 1.1.07 a samozrejme, tak mi automaticky údaje nepreklopí a ručne doplniť ma to nechce pustiť). V SEPI mi povedali, aby v každom prípade vyrovnal nedoplatok zamestnávateľ aj za zamestnanca a potom to stŕhal zamestnancovi postupne - z čistej mzdy zrážky (skúšala som aj to - len "nanečisto", samozrejme, že som na to neprišla, resp.nefunguje to).

Vopred ďakujem za rýchlu odpoveď
REVE
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ak RZZP za zamestnanca robil zamestnávateľ, aj nedoplatok zamestnanca do ZP uhrádza zamestnávateľ. Zamestnancovi zároveň vystaví tlačivo Oznámenie zamestnávateľa zamestnancovi o preplatku/nedoplatku na poistnom. Čiastku, ktorú zamestnávateľ odvádza do ZP zrazí zamestnancovi z výplaty. Nedoplatok sa ale nestŕha z čistej mzdy - odpočítava sa zo základu dane pri výpočte preddavkov na daň.

    Ak to máte riešiť vo vašom softvéri - na to sa informujte u dodávateľa.

    encian je offline (nepripojený) encian

    encian
    Ako je to s vyrovnaním nedoplatku na poistnom, ked u toho zamestnávateľa, ktorý podával moje RZZP, už nie som zamestnaný.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Platí to, čo som napísala predtým - nedoplatok hradí do ZP zamestnávateľ. Zároveň bývalý zamestnanec túto čiastku je povinný uhradiť zamestnávateľovi.

    encian je offline (nepripojený) encian

    encian
    Ďakujem za odpoveď. Je nejako termínovo ohraničené dokedy sa treba vyrovnať s bývalým zamestnávateľom? Je nejaký predpísaný spôsob zaplatenia peňazí, alebo mám použiť jeden zo štandartných spôsobov (poštovú poukážku, cez banku, priamo u zamesnávateľa cez PPD)?

    Netka je offline (nepripojený) Netka

    Netka
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Ak RZZP za zamestnanca robil zamestnávateľ, aj nedoplatok zamestnanca do ZP uhrádza zamestnávateľ. Zamestnancovi zároveň vystaví tlačivo Oznámenie zamestnávateľa zamestnancovi o preplatku/nedoplatku na poistnom. Čiastku, ktorú zamestnávateľ odvádza do ZP zrazí zamestnancovi z výplaty. Nedoplatok sa ale nestŕha z čistej mzdy - odpočítava sa zo základu dane pri výpočte preddavkov na daň.

    Ak to máte riešiť vo vašom softvéri - na to sa informujte u dodávateľa.
    Prosím ťa odkiaľ vieš, že sa nedoplatok odpočítava zozákladu dane? Kde to prosím nájdem v zákone?
    Ďakujem.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Netka Pozri príspevok
    Prosím ťa odkiaľ vieš, že sa nedoplatok odpočítava zozákladu dane? Kde to prosím nájdem v zákone?
    Ďakujem.
    ZDP_§5_ods.8.

    RZZP nedoplatok poistného

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.