Zavrieť

Porady

bezodplatne prijatý krátkodobý majetok

Chcela by som sa opýtať keď sro prijme bezodplatne krátkodobý majetok kde to mám zúčtovať. Ide o krátkodobý majetok do 30.tis. Sk.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JankaV je offline (nepripojený) JankaV

    JankaV
    Dobré ráno, v tejto súvislosti mám takúto otázku:
    Musím mať majetok, ktorý používam pri podnikaní v majetku firmy? Napr. konateľ má kanceláriu a nábytok, počítače ani nič nie je v účtovníctve. Tiež má rýchloobčerstvenie a tiež ani len varič nie je v účtovníctve. Môže to tak byť?

    koalko je offline (nepripojený) koalko

    koalko
    áno prijali sme ako dar. Dám to na 648 do výnosov a do nákladov to nedám?
    našla som niečo že to sa účtuje 11,12, 13/648 všetko na sklad a to spotreby to nedám? A čo na konci roka keď to zaúčtujem 112/648 stále to bude na sklade? Nerozumiem

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    JankaV Pozri príspevok
    Dobré ráno, v tejto súvislosti mám takúto otázku:
    Musím mať majetok, ktorý používam pri podnikaní v majetku firmy? Napr. konateľ má kanceláriu a nábytok, počítače ani nič nie je v účtovníctve. Tiež má rýchloobčerstvenie a tiež ani len varič nie je v účtovníctve. Môže to tak byť?
    Nemusí to mať v majetku.
    Ak to nie je v majetku a stane sa prípad, že sa mi pokazí počítač, tak si nemôžem dať ako daňový výdavok jeho opravu, pokiaľ nemám tento počítač v evidencii majetku.

    To, že nemáme v majetku znamená:
    - z pohľadu DPH: - pri nákupe sme si neodpočítali DPH z tohto majetku (naša chyba, DU to len vyhovuje)
    - z pohľadu ZDP- neuplatňujem si ako daňový výdavok odpisy, teda neznižujem si ZD (výsledok hodpodárenia)
    - z pohľadu DU: ak si k majetku, kt. nemám v evidencii uplatnim ako daňové výdavky napr. opravy a údržbu tohto majetku, veľmi radi to pri kontrole vyšupný z daňových výdavkov, a dajú pokutu. Nemali sme nárok na tieto náklady, pretože nie sú v majetku.

    Vo Vašom prípade ide o nevýhodu, ak ste nakúpili tento majetok nový.
    Ak išlo o starý majetok, kr. by už nemaal žiadnu ZC, nemá to nejaký vplyv, až na to, keď chcete uskutočniť v tejto súvislosti spomínané opravy....

    irma1 je offline (nepripojený) irma1

    irma1
    koalko Pozri príspevok
    áno prijali sme ako dar. Dám to na 648 do výnosov a do nákladov to nedám?
    našla som niečo že to sa účtuje 11,12, 13/648 všetko na sklad a to spotreby to nedám? A čo na konci roka keď to zaúčtujem 112/648 stále to bude na sklade? Nerozumiem
    Ak to nebudeš mať na sklade, tak to vydáš do spotreby. Predpokladám, že účtuješ zásoby spôsobom B. Na konci roka zaúčtuješ inventúru k 31.12. Keď sa to pri inventarizácii nenájde, tak to na 112 neostane.
    Ak účtuješ spôsobom A, vydáš to do spotreby, keď to opustí sklad. Tiež to na 112 neostane.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    koalko Pozri príspevok
    áno prijali sme ako dar. Dám to na 648 do výnosov a do nákladov to nedám?
    našla som niečo že to sa účtuje 11,12, 13/648 všetko na sklad a to spotreby to nedám? A čo na konci roka keď to zaúčtujem 112/648 stále to bude na sklade? Nerozumiem
    Raz to budeš mať aj v majetku ak budeš robiť dobre fyzickú inventarizáciu. Ako novozistený. A budeš si viesť evidenciu DHM.A potom si aj uplatníš výdavky, ktoré ti vzniknú používaním takéhoto majetku na dosiahnutie príjmov.

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    s.r.o. na základe darovacej zmluvy prijala bezodplatne majetok do 30000. V zmluve nie je uvedená hodnota majetku. Prosím Vás na základe čoho to zaúčtujem? Stačí ak to zapíšem do Knihy krátkodobého majetku s nulovou hodnotou na základe tejto zmluvy? Ak by tam suma bola uvedená, tak to bez problémov zaúčtujem. Ale takto? Veľmi pekne ďakujem.

    chanell je offline (nepripojený) chanell

    chanell
    Musíš to oceniť reprod. OC a všetko preúčtovať, na príslušné účty, ktorých sa to týka. Nezabudni, ale aj na účet 648.

    bezodplatne prijatý krátkodobý majetok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.