Zavrieť

Porady

kúpa a predaj DHM

Rada by som sa spýtala, ako mám zaúčtovať nasledovný prípad.
Firma kúpila dve nové tlačiarne, jedna v hodnote nad 50 000,-,
druhá v hodnote nad 100 000,-, k tomu príslušný software. Zároveň sme dodavateľovi "predali" nášu starú tlačiareň, v cene 11 000,-.
Dodavateľ nám poslal Fa, v ktorej to je všetko naraz, pričom to odkúpenie starej tlačiarne je zapísané mínusom. DPH vypočítali z výslednej sumy.
Neviem si s tým rady, aj keď to asi je jendoduché...
Neviem ako zaúčtovať v tomto prípade daň, či tých z tých 11 000,- mám dať daň do výstupu a ako si poradiť s vyradením tej starej tlačiarne....

Prosím, pomôžte mi....

Ďakujem velmi pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Áno treba o tom účtovať ako o odpredaji tlačiarne a zároveň rozlíšiť daň na vstupe a výstupe, len si nie som istá, či to vyjde narovnako z pohľadu zaokrúhľovania, ako keby to boli rozlíšili samostatne.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Nebolo by správnejšie, keby ste im vy vyfakturovali starú tlačiareň, pretože vy ste ich dodavateľ-išlo by o daňovú povinnosť-dodanie tovaru.
    Oni by Vám vyfakturovali predaj nových tlačiarní, čím by Vám vznikol nárok na odpočítanie DPH.
    V jednej FA je v tom trošku chaos, a nehovoriac o vstupoch a výstupoch.

    Tento prpad by som určite neriešila mínusovou položkou. Ved ide o vzťahy odberateľ a dodavateľ.

    Pri vystavení 2 FA, teda jednej dodavateľom nových tlačiarní a jednej dodavateľom (Vami) starej tlačiarne by som urobila úhrady FA, klasickým spôsobom, a ak sa dodavateľ bojí, že by úhrada neprebehla, nech Vám uhradí rozdiel a ostatok vyriešite zápočtom. Mali by ste to aspoň všetko čisté a nemali hlavu v smútku, ako to budete premietať do DP

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    zmat2007 Pozri príspevok
    Rada by som sa spýtala, ako mám zaúčtovať nasledovný prípad.
    Firma kúpila dve nové tlačiarne, jedna v hodnote nad 50 000,-,
    druhá v hodnote nad 100 000,-, k tomu príslušný software. Zároveň sme dodavateľovi "predali" nášu starú tlačiareň, v cene 11 000,-.
    Dodavateľ nám poslal Fa, v ktorej to je všetko naraz, pričom to odkúpenie starej tlačiarne je zapísané mínusom. DPH vypočítali z výslednej sumy.
    Neviem si s tým rady, aj keď to asi je jendoduché...
    Neviem ako zaúčtovať v tomto prípade daň, či tých z tých 11 000,- mám dať daň do výstupu a ako si poradiť s vyradením tej starej tlačiarne....

    Prosím, pomôžte mi....

    Ďakujem velmi pekne
    Asi by som to riešil nasledovne:

    Fa od dodávateľa na nové stroje:

    042/321 150.000,-
    343/321 28.500,-

    Prefotil by som tú dodávateľskú faktúru, kde je uvedený odpočet za starú tlačiareň a cez interný doklad nasledovne:

    315,378/641 11.000,-
    315,378/343 2.090,-

    A mám to na výstupe aj na vstupe.

    zmat2007 je offline (nepripojený) zmat2007

    niekto, kto stále pochybuje zmat2007
    ďakujem pekne....
    ...asi som hlúpa, ale napadlo ma pozrieť si odpisy a zistila som, že tá tlačiareň je už 4 roky odpísaná....takže sa problém vyriešil....

    ALE AJ TASK VÁM ĎAKUJEM...

    zmat2007 je offline (nepripojený) zmat2007

    niekto, kto stále pochybuje zmat2007
    Takto: Ono síce tá tlačiareň bola už odpísaná, takže ju nemusíme "predať".
    Vzniká mi tým pádom iný problém:
    Na faktúre je
    Tlačiareň za 56 000 bez DPH
    Software za 10 000 bez DPH
    Tlačiareň za 120 000 bez DPH
    z toho by som mala platiť Fa 186 000 + DPH 35 340
    oni však odrátali 10 000 za našu starú tlačiareň, takže
    DPH je potom zo 176 000, teda 33 440

    Je to OK?

    Navyše, ak mám skutočnú obstarávaciu cenu zníženú o tých 10 000, ako mám zaradiť do DHM resp. softwaru položky z Fa? Nebude mi to tam potom niekde "vyskakovať"???

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    zmat2007 Pozri príspevok
    Takto: Ono síce tá tlačiareň bola už odpísaná, takže ju nemusíme "predať".
    V tom prípade musíš mať hodnoverný dôkaz o tom, že tlačiareň bola vyradená z používania, a nejakým spôsobom "likvidovaná". To, že odpíšeš DHM ešte neznamená, že ho nemáš v majetku. Po úplnom odpísaní majetku síce máš na účtoch 02x a 08x rovnaké sumy, ale až po vyhotovení vyraďovacieho protokolu môžeš vyradiť z majetku účtovným zápisom 08x/02x

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.