Zavrieť

Porady

závet

Dobrý deň, môžete mi prosím Vás poradiť, či môžem kúpiť nehnuteľnosť za peniaze, ktoré som zdedila, hoci som vydatá. Manžel mi nechce podpísať prehlásenie, že peniaze pochádzajú z dedičstva a nechce byť ani na kúpnej zmluve. Momentálne máme partnerské problémy a vôbec neviem, ako to skončí - možno rozvodom. Preto by som chcela kúpiť nehnuteľnosť sama s tým, že chcem, aby túto nehnuteľnosť zdedili po mne moje dve deti. Uvažovala som aj s takým riešením, že by tú nehnuteľnosť kúpil syn a potom by sa vysporiadal so sestrou, ale začína to byť komplikované, lebo bude sa musieť zobrať úver a budú tam peniaze jednak moje a jednak synove a neviem, ako by sa to dalo zrealizovať, čo možno najspravodlivejšie. Za odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    Zdravím Vás. Najrozumnejšie riešenie je požiadať o pomoc právnika. Bude Vás to čosi stáť, ale v takomto prípade nejde o fazuľky. Riešili sme všelijaké rodinné prevody nehnuteľností, ale máme istotu, že je to v poriadku.

    caj je offline (nepripojený) caj

    caj
    Ak nie sú také vzťahy medzi deťmi ako medzi rodičmi,
    tak nech to kúpia napoly a vysporiadajú sa neskôr (napr. darom)
    Ak tam má byť pôžička - možno to spísať aj so záložným pravom....
    Najlepšie - zábezpeka zmenkou bez protestu ...

    Možno by chcelo viac informácii o tých vzťahoch atd...
    ďakujem vám za aspoň načrtnuté riešenie.... medzi súrodencami sú zatiaľ dobré vzťahy - syn je slobodný a dcéra je nastávajúca slobodná mamička, žijúca vo FR. Nehnuteľnosť je starší RD, ktorý treba rekonštruovať - na túto kúpu mám peniaze z dedičstva a ešte mám nejaké peniaze na časť rekonštrukcie a na zbytok by musel zobrať úver. Syn súhlasil aj s tým, že bude figurovať na kúpnej zmluve ako kupujúci, ale problém vidím (čo keď v budúcnosti sa situácia zmení-hoci to nepredpokladám-ale stať sa to môže, že by sa dal niekym ovplyvniť a zrazu by sme boli ja a dcéra mimo hry). Bolo by možné spísať nejakú dohodu, ktorá by nebola napadnuteľná s tým, že by bolo jasne povedané, že ja mám doživotné právo užívania nehnuteľnosti a syn, ak by chcel vlastniť túto nehnuteľnosť, by musel vyplatiť sestru, alebo by užívali nehnuteľnosť spoločne. Neviem vyriešiť aj to, že ja budem mať povedzme 80% vklad a syn možno 20%. Obidvaja nemajú také finančné prostriedky, ktorými by mohli zaplatiť nehnuteľnosť.
    Chcem sa podeliť o vedomosti ohľadne môjho problému. Možno niekomu niečo pomôže. Na katastrálnom úrade mi povedali, že nemusím mať súhlas manžela ku kúpe nehnuteľnosti, pokiaľ viem dokázať, že peniaze pochádzajú z dedičstva (kúpna zmluva). Ďakujem vám za vaše príspevky poraďáci.

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    No, nejaká možnosť by bola - ak kúpiš nehnuteľnosť sama (predpokladám, že máš doklady o tom, že tie peniaze sú len Tvoje, pochádzajúce z dedičstva), bude to len Tvoj majetok. Preto nemusí byť kupujúcim Tvoj syn. Ak by do rekonštrukcie vložil aj on svoje prostriedky, riešila by som to asi zmluvou o pôžičke medzi matkou a synom. Ak by bol kupujúcim Tvoj syn, zase by som doporučovala uzavrieť zmluvu o pôžičke - tentoraz opačne, že Ty požičiavaš synovi peniaze na kúpu nehnuteľnosti. Ale aj keby sa hneď touto zmluvou o pôžičke zriadilo na dom vecné bremeno - teda, že Ty, máš právo dožiť v tom dome, dcéra by bola asi mimo.
    Navrhujem Ti, aby si dom kúpila sama. Ak sa na rekonštrukcii bude podieľať aj syn, tú zmluvu o tom, že Ti požičiava peniaze na rekonštrukciu. V prípade dedenia by potom dom dedili obidve deti, ale synova časť by bola väčšia o to, čo do rekonštrukcie vložil. A pre istotu spraviť závet, ktorým deti spravodlivo podelíš.
    Ale v každom prípade skús vyhľadať právnika, aby Ti tieto zmluvy spísal odborne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.