Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    erzet Pozri príspevok
    Prosím. Ak je spísaná závet tajne, aby o tom nevedeli dedičia. Platí sa o notára alebo kde bude závet uložená? Ako sa notár dozvie že dotyčná osoba zomrela aby vytiahol závet? Dajú sa v záveti zmeniť predchádzajúce rozhodnutia napr. že byt ktorý je darovaný jednej, rozhodne sa deliť pre dve osoby?
    1. Tajne spísať závet, aby o tom nevedeli (prípadne sa náhodou nedozvedeli) dediči, je najlepšie bez ďalších svedkov, t.j. :
    - u notára formou notárskej zápisnice (zároveň notár zaregistruje závet v Notárskom centrálnom registri závetov, ktorý je prepojený v rámci celej SR), alebo
    - vlastnoručne (treba si dať pozor na formálne i obsahové náležitosti závetu). Vlastnoručne spísaný závet je možné tiež uschovať u notára, ktorý aj takýto závet zaregistruje v registri závetov.

    2. Tvoju otázku "Platí sa u notára alebo kde bude závet uložená?" som celkom nepochopila. Či už bude závet spísaný a/alebo uložený u notára, platí sa u notára podľa vyhlášky MS SR č. 31/1993 Z.z. o odmenách a náhradách notárov.

    3. V konaní o dedičstve najprv daná matrika oznámi úmrtie dotyčnej osoby súdu, príslušnému na prejednanie dedičstva. Potom notár, ktorý bude poverený ako súdny komisár prejednávať dedičstvo, bude zisťovať v registri závetov, či poručiteľ zanechal závet. Ak áno, tento notár sa cez register dozvie, u ktorého notára je závet uložený a tak bude závet zabezpečený pre dedičské konanie.

    4. V prípade zmeny rozhodnutia pôvodný závet je možné zrušiť/odvolať/zničiť, a to bez "náhrady" (bez spísania nového závetu), alebo je možné spísať nový závet.
    Podľa ust. § 480 Občianskeho zákonníka:
    (1) Závet sa zrušuje neskorším platným závetom, pokiaľ popri ňom nemôže obstáť, alebo odvolaním závetu; odvolanie musí mať formu, aká je potrebná pre závet.
    (2) Poručiteľ zruší závet aj tým, že zničí listinu, na ktorej bol napísaný.

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    Závet odovzdaný notárovi do úschovy sa uloží na súde. Notár,ktorý bude prejednávať dedičstvo sa informuje, či je na daného poručiteľa uložený závet. Nie je dôležité, či notár napíše závet, alebo si ho napíše človek sám. Ak ho odovzdá notárovi do úschovy, bude uložený na súde. V prípade dedičského konania si ho notár, ktorý bude poverený urobiť dedičské konanie vyžiada.

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    Odporucal by som nechat zavet spisat u notara vo forme notarskej zapisnice (verejna listina s vysokou dokaznou silou, vyssou ako ine listiny). Notar po spisani je povinny zavet zoskenovat do registra a zaevidovat. V pripade smrti vyskoci prejednavajucemu notarovi, ze je zavet, takze sa nemoze stratit.
    .
    V pripade uschovy zavetu u notara plati takmer to iste (az na to, ze zavet spisany vlastnorucne moze mat formalne a obsahove chyby a bude neplatny, s cim uz po smrti vela nenarobis a nebude verejnou listinou).

    EFA je offline (nepripojený) EFA

    EFA
    Rozmýšľala som o bankovej schránke, ale do nej sa dediči dostanú až po dedičskom konaní. Vo filmoch to má v úschove rodinný právnik.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Závet napísaný vlastnou rukou, ak obsahuje všetky podstatné náležitosti je takisto právoplatný. Okrem notára - tak ako bolo uvedené - ho môžu vlastniť v 1 exemplári všetci potenciálni dedičia, samozrejme, každý by mal mať identický dokument - je to najlacnejšie riešenie, a pritom účel splní.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    BRUSNO
    Prosím o radu kde uschovať záveť. Ďakujem


    podľa mňa je to najlepšie u notára.
    - nemôže sa stratiť
    - dostaneš potvrdenie o uložení


    Po úmrtí dotyčnej osoby je počítačom pridelený notár ktorý vám bude robiť dedičstvo "Osvedčenie o dedičstve". Vy si ho nevyberete (notára).
    Stejne bude prehľadávať aj register, či tam niečo nie je. A je jedno či to tam dá (do registra) náhodou on, alebo niektorý iný notár.

    erzet je offline (nepripojený) erzet

    Dôchodca erzet
    Prosím. Ak je spísaná závet tajne, aby o tom nevedeli dedičia. Platí sa o notára alebo kde bude závet uložená? Ako sa notár dozvie že dotyčná osoba zomrela aby vytiahol závet? Dajú sa v záveti zmeniť predchádzajúce rozhodnutia napr. že byt ktorý je darovaný jednej, rozhodne sa deliť pre dve osoby?

    Adrika37 je offline (nepripojený) Adrika37

    Adrika37
    Ja mám tento prípad.Mama napísala závet v dvoch vyhotoveniach pre mňa a môjho brata (sme jej synovia).Závet je napísaný vlastnoručne podľa predlohy ktorú jej dala právnička,podpis je overený na matrike.Je takýto závet platný ak nebola u notára?Mama má obe vyhotovenia uschované u seba doma.Chcel by som aby boli obe vyhotovenia uschované na bezpečnom mieste (bankový trezor,notár...) a nie doma v šuplíku.Ako mám riešiť toto uschovanie ak nebola u notára ale podpisy overovala na matrike.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Súčasná právna úprava rozlišuje tri formy závetu. Závet písaný, podpísaný a datovaný vlastnou rukou, takzvaný holografný závet. Aby bol závet platný, musí obsahovať deň, mesiac a rok, keď bol napísaný, a vlastnoručný podpis. Potom závet, ktorý je spísaný inak ako vlastnoručne (napr. na stroji, počítači), za prítomnosti dvoch svedkov a s vlastnoručným podpisom, takzvaný alografný závet, a spísaný u notára.
    Notárovi do úschovy možno dať aj doma napísaný závet. Poplatok za túto, ako aj ostatné služby notára stanovuje vyhláška ministerstva spravodlivosti. Závet odovzdaný do úschovy notár rovnako ako závet spísaný do zápisnice zaeviduje v centrálnom registri.


    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.