Zavrieť

Porady

Znalci, advokáti, notári, poisťováci...od 1.1.2008 nemajú platiť odvody do SP

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Možno ste už na Porade alebo v DRAKovi zachytili info, že Ministerstvo práce v najnovšej verzií novely zákona o sociálnom poistení navrhuje v zákone č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení zrušiť § 5 písm. c).

Znamenalo by to, že od 1.1.2008 by bez ohľadu na výšku svojho príjmu povinnosť platiť odvody do SP nemali napríklad znalci, tlmočníci, prekladatelia, advokáti, súkromní lekári, poisťovací agenti, notári, daňoví poradcovia, auditori atď.

Živnostníci či SAHOR-áci môžu len závidieť.

Detaily s odkazom na aktuálnu verziu novely nájdete tu:

http://mihal.blog.sme.sk/c/107660/Od-buka-do-buka.html
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Okrem iných nezmyselností tejto úpravy terajšia vláda asi predpokladá, že Táto skupina ľudí už bude taká bohatá, že ušetria na ich dôchodkoch v roku pána....
0 0
učtovníčka učtovníčka

učtovníčka je offline (nepripojený) učtovníčka

Alebo všetci menovaní budú pre tých ostatných "postihnutých" odvodmi robiť bezplatne. Aby im to kompenzovali.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

učtovníčka Pozri príspevok
Alebo všetci menovaní budú pre tých ostatných "postihnutých" odvodmi robiť bezplatne. Aby im to kompenzovali.
Len aby to nebolo tak že budú chcieť aj vysoké dôchodky aj budú mať vysoké ceny za svoje služby
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

to sú presne tí sociálne slabší, ktorí to potrebujú...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Škoda, že nie je 1.apríl, možno by som sa aj zasmiala ...To čo je za výmysel , VYVOLENÍ ????
0 0
bobotova bobotova

bobotova je offline (nepripojený) bobotova

No čo sa čudujete veď máme ,,sociálnu vládu", a my ostatní to nejako poplatíme tie ich predvolebné sľuby!!!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Do škandalózneho návrhu sa už obúvajú aj novinári, napr:

http://www.sme.sk/c/3439893/Tomanova...abajucich.html

alebo

http://ekonomika.etrend.sk/108523/sl...-privilegovani
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Bohatí budú bohatší, chudobní chudobnejší. Zaujímavé chápanie solidárnosti.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
...nezaťahujme sem politiku, niekto by sa mohol uraziť (40% obyvateľstva SR plne podporuje aktuálnu vládu...)
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Premýšľam na aké povolanie sa pretransformujem. Budem audítor, tlmočník alebo sukromný lekár ???
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Katka, keď sa to vezme v celom kontexte, tak odvody do Sociálky už dnes legálne neplatí zo svojich príjmov kopa ľudí (napríklad ja) - podiely na zisku, príjem z prenájmu, príjem z kapitálu, príjem z autorských práv...

...odmeny pri životných jubileách, náhrady pri prac.pohotovosti, plnenia po skončení pracovného pomeru, dohody...

Keď sa to tak vezme, o jednu dieru v zákone o SP viac alebo menej - veď je to jedno.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Jozef Mihál Pozri príspevok
...nezaťahujme sem politiku, niekto by sa mohol uraziť (40% obyvateľstva SR plne podporuje aktuálnu vládu...)

Už som ticho. Ale za tie "skúsenosti z aplikačnej praxe" by pani ministerka odo mňa dostala .
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Skúseností "z aplikačnej praxe" ako neplatiť odvody má určite dosť - bola predsa "manažérkou" v istom zariadení pre chudobných, ktoré to s platením daní a odvodov tiež nepreháňalo.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Jozef Mihál Pozri príspevok
Katka, keď sa to vezme v celom kontexte, tak odvody do Sociálky už dnes legálne neplatí zo svojich príjmov kopa ľudí (napríklad ja) - podiely na zisku, príjem z prenájmu, príjem z kapitálu, príjem z autorských práv...

...odmeny pri životných jubileách, náhrady pri prac.pohotovosti, plnenia po skončení pracovného pomeru, dohody...

Keď sa to tak vezme, o jednu dieru v zákone o SP viac alebo menej - veď je to jedno.
No keď sa na to pozriem, táto zmena urobí poriadnu "dieru", než bola doteraz. Som pobúrená niektorými rozhodnutiami vlády, niekedy sa je škoda vyjadrovať. Cením si prácu audítorov, daň,poradcov, znalcov atď., ja tiež sa snažím získať pozíciu daňového poradcu a audítora, ale ostatní sa tiež nadrú, aby zarobili na život, a je to menej než oni? Kde je potom tá solidarita? A naviac, dôjde k nenávistiam medzi ľuďmi, ktorí pracujú vo vybraných "brandžiach".
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Jozef Mihál Pozri príspevok
Katka, keď sa to vezme v celom kontexte, tak odvody do Sociálky už dnes legálne neplatí zo svojich príjmov kopa ľudí (napríklad ja) - podiely na zisku, príjem z prenájmu, príjem z kapitálu, príjem z autorských práv...

...odmeny pri životných jubileách, náhrady pri prac.pohotovosti, plnenia po skončení pracovného pomeru, dohody...

Keď sa to tak vezme, o jednu dieru v zákone o SP viac alebo menej - veď je to jedno.

Veď viem, ale jeden rok sa snažia aby platili všetci a zo všetkého a na ďaľší rok nemusí platiť nikto z ničoho. Chaos ako vyšitý.

A ešte by som rada vedela čo bude s tými peniazmi ktoré už títo audítori, tlmočníci......zaplatili na odvodoch do SP. Za pár rokov im niekto povie že z toho nemajú nárok na žiadne dávky
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tak, a už je to inak. Znalci, tlmočníci, notári atď. budú aj naďalej zaradení medzi SZČO avšak nemá sa ich týkať povinnosť platiť poistné z minimálneho základu - ak svoju činnosť budú vykonávať popri zamestnaní.

Príklad:

Znalec za rok 2007 zarobí 124000 Sk, čím mu od 1.7.2008 vznikne povinnosť platiť odvody do SP. Jeho základy boli 100000 Sk, základ dane 24000 Sk.
Vymeriavací základ je základ dane / 24, čiže 1000 Sk. Odvody bude platiť z VZ 1000 Sk - a nie z povinného minima vo výške minimálnej mzdy - dnes 7600 Sk, od 1.10.2007 8100 Sk.

Je to fajn, ale otázka znie, prečo sa táto logická zmena, toto spravodlivé riešenie odvodov do SP, ak niekto podniká popri zamestnaní, netýka všetkých SZČO? Prečo sa to netýka napríklad tých, ktorí podnikajú popri zamestnaní na živnosť? A ako sa bude postupovať v prípade tých, ktorí sú súčasne znalci a súčasne majú i živnosť?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ja navrhujem, aby prestali platiť všetci a platili len SZČOl alebo žeby
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Jozef Mihál Pozri príspevok
Je to fajn, ale otázka znie, prečo sa táto logická zmena, toto spravodlivé riešenie odvodov do SP, ak niekto podniká popri zamestnaní, netýka všetkých SZČO?
Zrejme má navrhovateľ (ka) zákona viacej známych medzi znalcami a notármi ako medzi podnikateľmi, ktorí ešte popri podnikaní musia pracovať aj v zamestnaní, aby prežili a mali z čoho platiť odvody z podnikania. Ale jednoznačne musela véééľmi dlho rozmýšľať, pri počúvaní správ, že novela je novelizovaná ešte skôr, ako bola novelizovaná, som si ihneď spomenula: našli moji rádcové??? a odvolávam, čo som odvolal a sľubujem, čo som sľúbil... skrátka správna osoba na správnom mieste.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Johanka Pozri príspevok
Škoda, že nie je 1.apríl, možno by som sa aj zasmiala ...To čo je za výmysel , VYVOLENÍ ????
Johanka, VYVOLENÍ II. nebude.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jeden článoček k tomu na blogu SME:

http://mihal.blog.sme.sk/c/108227/Sp...egovanych.html

Zajtra sa pravdepodobne na túto tému objaví niečo aj v "printe" - teda v papierovom SME.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať