Zavrieť

Porady

Uplatnenie nadmerného odpočtu

Už sa to preberalo. Kúpim tovar za 100 000, s daňou za 119 000. Zaplatím teda 119 000 dodávateľovi. Pridám si svoju hodnotu 10 000, ktorú prirátam k vstupu bez dane, teda 100 000 + 10 000 = 110 000, k tomu daň 19%, t.j. 110 000 + 20 900. Predávam teda za 110 000 bez dane a za 130 900 koncovému zákazníkovi. Daňovému úradu zaplatím rozdiel dane na výstupe u mňa a dane na vstupe u dodávateľa, teda 20 900 - 19 000 = 2 900. Čo je to vlastne nadmerný odpočet? Vráti mi v tomto prípade DÚ niečo alebo nie, keď zaplatím na vstupe 19 000 a potom ešte vlastnú daň 2 900, teda vlastne 20 900 a koncový zákazník zaplatí ešte raz 20 900, ak to nie je firma platiteľ DPH. Alebo tých 130 900 - 119 000 - 2 900 = 9 000 je môj zisk a DÚ mi už nič nevráti? Je nadmerný odpočet prevýšenie dane na vstupe, teda aj s nákladmi, napr. PHM nad daňou na výstupe u mňa alebo prevýšenie nad mojou vlastnou daňovou povinnosťou, teda tými 2 900 a môžem si uplatniť NO 19 000 - 2 900 = 16 100. Ospravedlňujem sa, začínam, nemohol som to nikde nejako zjednodušene nájsť. Ďakujem za praktické vysvetlenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    Zjednodušene: nadmerný odpočet je keď Ty zaplatíš vyššiu DPH ako zaplatia Tebe zákazníci, čiže DPH na vstupe (z nákupov) máš vyššiu ako DPH na výstupe (z Tvojich tržieb).

    blues je offline (nepripojený) blues

    blues
    Ďakujem Vám za odpovede. Pomohli ste mi. Tak to vyzerá, že budem musieť jednoducho robiť obrat.

    Uplatnenie nadmerného odpočtu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.