Zavrieť

Porady

SZČO a dobrovoľné/povinné DP

Vie mi niekto poradiť, či je možné niečo urobiť v prípade, že SZČO platila namiesto povinného dôchodkového poistenia dobrovoľné dôchodkové poistenie? Bolo to 2 roky za sebou a účtovník na to neupozornil, teraz to musí SZČO splácať- je to dosť veľa peňazí, finančnú situáciu nemá ružovú. V sociálnej poistovni povedali, že nie je možné preúčtovať z dobrovoľného na povinné(čím by sa všetko vyriešilo). Dá sa s tým ešte niečo robiť? Vznikol jej tak dlh cca. 40 tis. na sociálnej poisťovni - bohužiaľ nevedomosťou. Je mi to dosť ľúto, lebo peňazí majú naozaj malo:-(((
Usporiadat
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Bohužiaľ, toto je jeden z najčastejších prípadov, a neurobíš s tým nič, maximálne dohodneš splátkový kalendár a splácaš.
0 0
kalku kalku

kalku je offline (nepripojený) kalku

Od akeho prijmu sa plati povinne doch. poistenie?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Urobiť by sa tým nedalo nič, nakoľko náš zákon o SP je natoľko geniálny, že SZČO považuje za zločinca, ktorý odvody neplatil - napriek tomu že ich platil ale v inom režime.

Povinné poistenie sa platí vtedy, ak SZČO za uplynulý rok mal hrubý príjem vyšší ako 12-násobok minimálnej mzdy.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

kalku Pozri príspevok
SZČO platila namiesto povinného dôchodkového poistenia dobrovoľné dôchodkové poistenie? Bolo to 2 roky za sebou a účtovník na to neupozornil

Nič v zlom, ale - je pekné od účtovníka, ak upozorní klienta, no nemyslím, že je to jeho povinnosť
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Na pobočke SP v PD, pokiaľ živnostník odovzdáva výpis z DP priamo v kanc. SZČO, každému skontrolujú platby a vypočítajú platby na nasledujúce obdobie /pravda, ak náhodou nemajú "poruchu", čo tiež býva dosť často/ - aj keď to nie je ich povinnosť. Vtedy k takejto situácii nemôže dôjsť.

-----------
Veronika
0 0
kalku kalku

kalku je offline (nepripojený) kalku

Ešte by som rada vedela, či dobre chapem povinne platenie dochodkoveho poistenia: Ak som za rok 2006 prijala do pokladne 100tis. sk a moje naklady boli povedzme 70tis. znamena, ze som prekrocila hruby prijem 91200skk???? a som povinna platit povinne dochodkove poistenie?
Dakujem
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

kalku Pozri príspevok
Ešte by som rada vedela, či dobre chapem povinne platenie dochodkoveho poistenia: Ak som za rok 2006 prijala do pokladne 100tis. sk a moje naklady boli povedzme 70tis. znamena, ze som prekrocila hruby prijem 91200skk???? a som povinna platit povinne dochodkove poistenie?
Dakujem

Áno, si povinná pri takomto hrubom príjme (bez ohľadu na to, či si ich prijala do pokladne alebo na účet) platiť odvody - ak ide o príjem súvisiaci s Tvojou podnik. činnosťou - živnosťou. Náklady z podnik. činnosti na vznik tejto povinnosti nemajú vplyv.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

No s tým nič nenarobíš, manželovi sa stalo to isté, jemu vznikol dlh vyše 100000, tak sme požiadali o splátkový kalendár, ktorý nám zaslali. Teraz sa mu stalo to, že dve splátky zaplatil s oneskorením jedného týždňa a došiel dopis od soc.p., že mu zrušili splátkový kalendár, že dlh musí vyrovnať. Tak som znova požiadala o nový splátkový kalendár, lebo ked som videla dlžníkov čo sú dlžní jedenásť milionov a tým sa nič nestane a od nich to nevymáhajú tak ma to strašne nasralo, lebo on to chce zaplatiť-len ked ani jemu neplatia faktúry včas, to bolo to oneskorenie. Aj máš záujem to vyrovnať aj tak je zle a tí čo nemajú záujem to vyrovnať tých to ani nese......s prepáčením, ale fakto som nahnevaná.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ja som nedávno videl dlžníka, ktorý dlží SP 17 miliónov.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

No a určite nemá snahu to ani zaplatiť, ešte manželovi nedošlo nič, či mu obnovia splátkový kalendár alebo nie-dúfam, že áno, tak to zaplatil aj tento mesiac, no uvidíme.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Ahojte, chcem sa opýtať, či treba rozúčtovať pri platení dlžného poistného na základe splátkového kalendára=poistné a úrok, neviem, či úrok môžem rátať do poistného alebo ho dať do réžie, môžete mi poradiť? ďakujem
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Môže mi niekto poradiť, či ten úrok môžem nechať ako súčasť poistného alebo ho treba zaúčtovať do réžie, čo by som musela vlastne opraviť celý minulý rok. ďakujem
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Úrok by nemal byť súčasť odvodov, malo by to ísť do prevádzkovej réžie.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

takže to môžem ísť rozúčtovať od začiatku roka, ďakujem, aj som si myslela.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Môžeš to vyriešiť aj interným dokladom a máš o robotu menej.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Aj nato som myslela, ale v mojom softe v JU nemám možnosť v ID zaúčtovania. Už to opravujem, nie je toho tak veľa, z pokladne mám len dva, ktoré treba vytlačiť, to už mám a v banke doklady netlačím....díky moc
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

ahojte,
chcem sa opytat. Znama zacala podnikat ako SZCO 01.03.2007. Musí platiť do sociálky povinné poistenie? Prihlásila sa do SP 07. 03.2007 ako DPO a plati si mesacne PvN 2% zo ZD. Je tento postup spravny? Ak ano, kedy ma zacat platit povinne poistenie? Ak je to nespravne, co s tym? Dakujem
Naposledy upravil xena77 : 18.02.08 at 12:01
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Povinnosť platiť jej vznikne od 1.7.2008 v závislosti od hrubého príjmu podľa DP za rok 2007.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

xena77 Pozri príspevok
ahojte,
chcem sa opytat. Znama zacala podnikat ako SZCO 01.03.2007. Musí platiť do sociálky povinné poistenie? Prihlásila sa do SP 07. 03.2007 ako DPO a plati si mesacne PvN 2% zo ZD. Je tento postup spravny? Ak ano, kedy ma zacat platit povinne poistenie? Ak je to nespravne, co s tym? Dakujem
Postup je správny. Dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti si môže platiť a povinne dude platiť od 1.7.2008 v závislosti na obrate za rok 2007.
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede. Z nich mi však vyplýva aj ďalšia otázka. Koľko bude platiť povinné poistenie od 01.07.2008, ked jeho fakturácia za r.2007 je od (01.03.07-31.12.07) vo výške 98.290,-?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať