Zavrieť

Porady

Hruba vs. cista mzda

Chcela by som radu od Vas, nemam skusenosti so zamestnanim a s roznymi odvodmi zo mzdy... Mohli by ste mi povedat, kolko sa stahuje z hrubej mzdy??? Proste chcem si prepocitat napr. ked budem zarabat 18 000 Sk v hrubom, kolko je to vlastne v cistom..

Dakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    zalm Pozri príspevok
    Chcela by som radu od Vas, nemam skusenosti so zamestnanim a s roznymi odvodmi zo mzdy... Mohli by ste mi povedat, kolko sa stahuje z hrubej mzdy??? Proste chcem si prepocitat napr. ked budem zarabat 18 000 Sk v hrubom, kolko je to vlastne v cistom..

    Dakujem za radu
    Z hrubej mzdy 18000,-- Sk budeš mať 14141,-- Sk.

    Výpočet:
    HM 18000,- /= základ pre odvod do soc.poist a zdrav.poist./
    - 1692,-- /odvod do soc.poist. 9,4%/
    - 720,-- /odvod do zdrav.poist. 4%/
    ________________________________-
    15588,--
    - 7968,-- /nezdaniteľná čiastka na daňovníka za mesiac/
    ________________________________
    7620,-- /základ dane /
    - 1447,-- /19% daň zaokrúhlená dole/
    _________________________________
    14141,-- /čistá mzda/

    Červené položky sa ti odrátavajú z hrubej mzdy.
    Je to výpočet za predpokladu, že nie si invalidný dôchodca a nemáš deti.

    Luci M je offline (nepripojený) Luci M

    Luci M
    Prosim poradte.
    Manzel zacina pracovat v jednej firme. dohodli sa, ze bude pracovat na zivnost a dohodli sa, ze bude dostavat 18 000 v cistom. Poradite prosim, ako si ma vypocitat, kolko ma fakturovat zamestnavatelovi, aby sa dostal na dohodnutu vysku cisteho prijmu?
    dakujem.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Luci M Pozri príspevok
    Prosim poradte.
    Manzel zacina pracovat v jednej firme. dohodli sa, ze bude pracovat na zivnost a dohodli sa, ze bude dostavat 18 000 v cistom. Poradite prosim, ako si ma vypocitat, kolko ma fakturovat zamestnavatelovi, aby sa dostal na dohodnutu vysku cisteho prijmu?
    dakujem.
    Živnostníkovi nie sú zrážané žiadne zrážky, jeho príjem je vždy v čistom. Musí si však sám platiť zdravotné poistenie, socialne poistenie - ak jeho príjem za predch.rok presiahne 12-násobok min. mzdy a po podaní daňového priznania - do 31.3. nasl. roku zaplatiť daň.

    ----------
    Veronika

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Luci M Pozri príspevok
    Prosim poradte.
    Manzel zacina pracovat v jednej firme. dohodli sa, ze bude pracovat na zivnost a dohodli sa, ze bude dostavat 18 000 v cistom. Poradite prosim, ako si ma vypocitat, kolko ma fakturovat zamestnavatelovi, aby sa dostal na dohodnutu vysku cisteho prijmu?
    dakujem.
    V tomto prípade je fakturovaná suma rovnaká ako "čistý príjem". Prípadne ak je muž platiteľ DPH, túto by som prirátala, takže fakturoval by 18 tis. + DPH. Alebo má ešte iné vedľajšie výdavky spojené s konkrétnou prácou pre danú firmu, ktorú si vie vypočítať presne?
    Poskytla si málo informácií.

    Luci M je offline (nepripojený) Luci M

    Luci M
    veronika, dakujem za rychlu odpoved. ale kolko navyse si ma vypytat, aby po zaplateni odvodov a dane zostal na cistom prijme 18 000? Dik.

    Luci M je offline (nepripojený) Luci M

    Luci M
    prepacte, konkretnejsie:
    manzel sa prave chysta na zivnostensky urad zalozit zivnost.
    nie je platitelom DPH a momentalne ma dohodu so zamestnavatelom ze mu preplaca benzin a prispieva na mobil. mal by potom dostat aj sluzobne auto. jedna sa o pracu obchodneho zastupcu a cinnosti popri tom.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Luci M Pozri príspevok
    veronika, dakujem za rychlu odpoved. ale kolko navyse si ma vypytat, aby po zaplateni odvodov a dane zostal na cistom prijme 18 000? Dik.
    Ak teraz začína na živnosť, do 8 dní sa musí prihlásiť do zdr. poisťovne. Min. preddavky na zdr.poistenie do 31.12.07 sú 1064,-sk. Odvody do soc.poisťovne do 30,6.08 platiť nemusí, výška dane závisí aj od jeho príjmov doteraz. Z príjmov z podnikania si môže uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 % alebo až 60% ak sa jedná o remeselnú živnosť. + zaplatené odvody na zdravotné poistenie

    Neviem v akej oblasti podniká, takže ťažko radiť, koľko si má za prácu pýtať. Z môjho pohľadu 18 tis. v čistom na živnosť je málo, keď beriem do úvahy že nebude mať žiadny nárok na dovolenku, príp. náhradu za PN, stravné lístky a pod.
    Terajšie jeho pravidelné výdavky budú 1064,- mesačne zdr.poistenie.
    Na určenie výšky dane je málo informácii.

    --------
    Veronika
    Naposledy upravil veronikasad : 30.08.07 at 07:46

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Luci M Pozri príspevok
    prepacte, konkretnejsie:
    manzel sa prave chysta na zivnostensky urad zalozit zivnost.
    nie je platitelom DPH a momentalne ma dohodu so zamestnavatelom ze mu preplaca benzin a prispieva na mobil. mal by potom dostat aj sluzobne auto. jedna sa o pracu obchodneho zastupcu a cinnosti popri tom.
    Prepláca benzín a prispieva na mobil v akej forme? Ak je to v rámci zmluvy, tak nech si to priráta k fakturovanej sume.
    Okrem toho podľa mňa by sa mal rozlišovať čistý príjem, (fakturovaná suma) a príjem "na ruku". Tam by som ešte pripočítala výdavky podľa veroniky.

    Luci M je offline (nepripojený) Luci M

    Luci M
    Dohoda so zamestnavatelom je 18000 na ruku... nie ako ekonomicky pojem, tu je prave ten problem, vsetky naklady spojene s autom, telefonom a vykonom cinnosti (inak sa jedna o sprostredkovanie predaja) znasa zamestnavatel. treba k tomu priratat este dan? ako?
    prepacte, ale sme v tom fakt laici.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Luci M Pozri príspevok
    prepacte, konkretnejsie:
    manzel sa prave chysta na zivnostensky urad zalozit zivnost.
    nie je platitelom DPH a momentalne ma dohodu so zamestnavatelom ze mu preplaca benzin a prispieva na mobil. mal by potom dostat aj sluzobne auto. jedna sa o pracu obchodneho zastupcu a cinnosti popri tom.
    Ako živnostník nemôže dostať od zamestnávateľa služobné auto. Treba to ošetriť zmluvou o prenájme, s dohodnutou cenou nájmu, ktorá bude jeho výdavkom. Telefón nech si prepíše na firmu.
    Teda aj s výdavkami za benzín, nájomné, telefón treba rátať pri dohodovaní odmeny.

    ---------
    Veronika

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Luci M Pozri príspevok
    Dohoda so zamestnavatelom je 18000 na ruku... nie ako ekonomicky pojem, tu je prave ten problem, vsetky naklady spojene s autom, telefonom a vykonom cinnosti (inak sa jedna o sprostredkovanie predaja) znasa zamestnavatel. treba k tomu priratat este dan? ako?
    prepacte, ale sme v tom fakt laici.
    Luci, živnostník nie je v pozíci zamestnanca - nemá zamestnávateľa.
    Čo sa týka dane, ak bol doteraz zamestnancom, pripočíta sa mu k doterajšiemu príjmu od zamestnávateľa príjem zo živnosti, napr.
    príjem od zamestnávateľa - základ dane 120 000
    príjem zo živnosti 100 000
    --------------------------------------------------
    príjem spolu 220 000
    paušál 40 % zo 100 000 - 40 000
    zapl.zdr.poist. 1064x3 - 3 192
    -------------------------------------------------
    základ dane 176 808
    odpoč. položka - 95 616
    --------------------------------------------------
    zdaní sa 81 192
    daň 19 % 15 426

    zo sumy dane sa odpočíta daň zaplatená u zamestnávateľa, rozdiel doplatí do 31.3.08.
    To je naozaj len taký "školský prípad". Na výšku dane môže mať vplyv daňový bonus - ak máte deti, zaplatené životné poistenie do výšky 12 tis. sk, príp. odpočet na manželku, ak nemá vlastný príjem do 95 616 sk.

    ----------
    Veronika

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.