Zavrieť

Porady

nárok na dovolenku

Zamestnankyňa nastúpila do zamestnania k 1.8.2007, aký má nárok na dovolenku, koľko dní?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Rozdhodujúci pri tom je jej skutočný ročný nárok,(podľa opracov. rokov) 5 alebo 4 týždňov, a to nie je uvedené, ale ináč 25,alebo 20/12*5.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    monenko Pozri príspevok
    ..je to jej prvé zamestnanie..ďakujem
    Nezáleží na tom, či pracovala predtým niekoľko rokov, dovolenka sa vždy posudzuje zvlášť v každom kalendárnom roku.

    monenko je offline (nepripojený) monenko

    monenko
    to som nepochopila, podľa čoho závisí či má nárok na dovolenku 5 al. 4 týždne? .. čiže ak stihne odpracovať 60 dní tak ma plný nárok tých 25 dní?

    Katka29 je offline (nepripojený) Katka29

    Katka29
    Pozri si §103, ods.1 a 2 ZP.
    Nemá nárok na celú dovolenku, keď do práce nastúpila až 1.8.2007.
    Vypočítaj len al.časť, t.j. počet dní-nároku na celý kalendárny rok : 12 x 5 (to je počet mesiacov, ktoré odpracuje do konca kalendárneho roka) = z výsledku sa dozvieš, na koľko dní má nárok

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zvýšený nárok na 5 týždňov D za KR je pri odpracovaní najmenej 15 rokov po 18.roku veku života, v uvedenom prípade jej základný nárok na D za KR sú 4 týždne. Pri nástupe od 1.8., za predpokladu, že odpracuje aspoň 60 dní to bude PČ D za KR teda 20/12*5=8,5 dňa.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Len doplním, že nárok na dovolenku výpočtom napr. 20/12*5 = 8,5 dňa je za predpokladu, že u dotyčného zamestnávateľa zotrvá až do konca roka.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    monenko Pozri príspevok
    to som nepochopila, podľa čoho závisí či má nárok na dovolenku 5 al. 4 týždne? .. čiže ak stihne odpracovať 60 dní tak ma plný nárok tých 25 dní?
    Reagovala si na moju poznámku, tak tu je vysvetlenie:
    Nárok na dovolenku 4 alebo 5 týždňov vysvetlila Tweety.
    Myslela som nárok na dovolenku v tom-ktorom kalendárnom roku. Posudzuje sa vždy za kalendárny rok - od 1.1. do 31.12. (odpracované dni, krátenie za neodpracované dni a pod.).

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Zita4 Pozri príspevok
    Reagovala si na moju poznámku, tak tu je vysvetlenie:
    Nárok na dovolenku 4 alebo 5 týždňov vysvetlila Tweety.
    Myslela som nárok na dovolenku v tom-ktorom kalendárnom roku. Posudzuje sa vždy za kalendárny rok - od 1.1. do 31.12. (odpracované dni, krátenie za neodpracované dni a pod.).
    Ak pracovník neodpracuje 60 pracovných dní (napr. odpracuje len 55 dní z dôvodu PNky) a pracovný pomer trvá napr. 6 mesiacov, tak nárok na dovolenku nie je 20 (25)/12 *6, ale sa potom počíta za každých odpracovaných 22 dní jedna dvanástina? V tomto prípade teda 20(25)/12*2? Správne som si to vysvetlila?

    Airamz je offline (nepripojený) Airamz

    Airamz
    Len doplním - novelou ZP od 1.9.2007 sa § 105 "dovolenka za odpracované dni" mení - bude to jedna dvanástina za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.

    efka23 je offline (nepripojený) efka23

    žena efka23
    Ako posudzujete nárok keď bude pracovať napr. do 26.8.2007, kedy ukončí
    pracovný pomer. Má nárok na 1/12 za 8 mesiac?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.