Zavrieť

Porady

Zálohové faktúry

Ahojte
Chcela by som Vás poprosiť o radu. V zmluve s odberateľom máme stanovené, že mám vystaviť zálohovú faktúru vo výške 30% z ceny služby.Moja otázka je, či 30% mám počítať z ceny bez DPH alebo z celkovej ceny aj z DPH. Napr:
cena bez DPH 10.000,- Sk 30% 3.000,- Sk alebo
cena s DPH 11.900,- Sk 30% 3.570,- Sk. Alebo je to jedno?
Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    nika1 je offline (nepripojený) nika1

    nika1
    Takže som urobila dobre, keď som vystavila ZF na 30% z ceny bez DPH.
    Ďakujem za odpoveď

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ... no my sme platcovia DPH a zálohové faktúry robím z ceny s DPH

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Keď tak nad tým rozmýšľam, keď Ti zaplatia tú zálohu, tak z nej budeš musieť odrátať a odviesť DPH, tak by možno bolo ozaj bolo lepšie počítať tých 30 % z ceny aj s DPH.

    nika1 je offline (nepripojený) nika1

    nika1
    Ešte som sa chcela opýtať. Potom ako príde úhrada vystavím doklad pre účely DPH, kde rozpíšem základ dane a DPH z prijatej úhrady. Daňová povinnosť vznikne dňom prijatia platby. Môže to tak byť?

    nika1 je offline (nepripojený) nika1

    nika1
    Takže čo je správne?
    Veď pri konečnom vyúčtovaní bude aj tak DPH z ceny celej služby a odpočítané bude DPH zo zálohovej faktúry. Takže daňová povinnosť bude rozdiel medzi celkovou DPH a
    DPH zo zálohovej faktúry.

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Ak chceš, aby Ti ostala záloha vo výške 30% z celkovej ceny služby, tak by som do tej zálohovej fa. pripočítala aj DPH z tých 30 %, pretože tú budeš musieť odviesť na DÚ.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    vladan
    ... no my sme platcovia DPH a zálohové faktúry robím z ceny s DPH
    ja robím taktiež z ceny s dph, v zmluvách to tak máme aj uvedené, napr. že zaplatí 30% z celkovej ceny vrátane DPH do termínu ...

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    nika1
    Ešte som sa chcela opýtať. Potom ako príde úhrada vystavím doklad pre účely DPH, kde rozpíšem základ dane a DPH z prijatej úhrady. Daňová povinnosť vznikne dňom prijatia platby. Môže to tak byť?
    nie že môže, ale musí a nakoniec to tak aj je!

    Janette je offline (nepripojený) Janette

    veselá, priateľská.. Janette
    Prosím o utvrdenie či to robím správne:

    montujem plastové okná, dajme tomu v objednávke sa napíše cena 100.000,- + 19% DPH 19.000,- spolu 119.000,-
    Hneď po vystavení objednávky zaplatí zákazník polovicu tj. 50.000,- a + DPH 9.500,- vystavím ZALOHOVU FA a rozpíšem aj DPH.

    po skončení montáže zaplatí zákazník druhú časť, tiež vystavím FA. 50.000,- a 9.500,- spolu 59.500,-.

    Jednoducho DPH odvediem v daň. období kedy bola vystavená FA /prvá/, a potom DPH odvediem, keď sa dokončí práca, niekedy mi to prechádza do ďalšieho mesiaca. Som mesačný plátca DPH. Vediem JU.

    ÚČTUJEM TO SPRÁVNE?? vlastne vystavujem dve FA, a samostatne odvádzam DPH.
    mám strach, či nemám odviesť DPH hneď na začiatku celú, pri prvej FA spolu 19.000,-.

    PROSÍM PORADTE!!!

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Nie nemáš odviesť DPH hneď na začiatku celú, odvedieš ako píšeš 9 500 na základe zálohovej faktúry, po skončení prác vystavíš konečnú faktúru, kde je uvedená celá DPH znížená o časť DPH zo zálohovej a odvedieš rozdiel, t.j. tých druhých 9500,- SK. Ak je skončenie prác v danom mesiaci nemusíš vypisovať zálohovú faktúru s DPH ale len konečnú a odvedieš vtedy celú DPH. Ak prejde skončenie prác do druhého mesiaca vtedy vystavuješ zálohovú faktúru a v druhom konečnú, kde je uvedený rozdiel medzi konečnou DPH a už zaplatenou. Dúfam, že som v túto nočnú hodinu nebola veľmi komplikovaná.

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Janette, prvýkrát odvádzaš DPH iba z prijatej platby, čiže 59 500,- Sk a vystavíš na základe tejto platby zálohovú faktúru s vyčíslením DPH. Keď sa dokončí práca, tak vystavíš konečnú faktúru na celú zákazku, čiže 100 000 + 19 000, spolu 119 000,-
    a zároveň na tejto faktúre odpočítaš zálohovú faktúru, čiže -50 000 + -9500, spolu -59 500 a DPH odvedieš z rozdielu.
    Nie neodvádzaš DPH hneď celú pri prvej zálohovej faktúre, pretože Ti zaplatil iba zálohu.

    Janette je offline (nepripojený) Janette

    veselá, priateľská.. Janette
    Ďaaaakujemmmmm Vám, takto to aj robím. Takže správne. Som rada, že Vás mám. Pekný dníček všetkým.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.