Zavrieť

Porady

pôžička na kúpu automobilu a odpisy v JU

Prosím Vás neviem ako postupovať v prípade, ak si občan, ktorý je zároveň SZČO obstará automobil cez pôžičku z komerčnej banky(spotrebiteľ.úver) a chce ho využívať na podnikanie-môže ho v účtovníctve zaradiť a odpisovať ešte počas splácania tejto pôžičky alebo až po jeho celkovom splatení. Ďakujem všetkým, ktorí by mi mohli s tým nejako poradiť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Rozmýšľal som nad tým ešte viac, skúsme to trochu priťažiť. Podnikateľ účtujúci v sústave JÚ si kúpi na splátky PC cez Quatro v hodnote do 30.000,- Sk. Platí mesačné splátky 500,- Sk. Podľa zmluvy je jeho majetkom.
    Podľa môjho názoru by sa mala zaúčtovať pôžička (úver) a zároveň kúpa PC - priamo do nákladov. Splátky by som potom rozvrhol na splátku istiny - neovplyvňuje daň a úrok - daňová réžia.
    Tak poraďáci, je to správne? Viete mi to potvrdiť alebo vyvrátiť?

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    Ja si tiež myslím, že by sa Quatro malo účtovať ako úver a kúpa priamo do nákladov, ak je to do 30 000,-. Ale len u zmlúv, ktoré boli uzavreté v roku 2004, pretože pred tým sa Quatro zmluvy uzatvárali ako finančný leasing.

    Italka je offline (nepripojený) Italka

    Italka
    Dakujem, za názory. Čiže keď podľa zmluvy nie je vlastníkom auta banka, ale on, nemal by byť s odpismi žiadny problém, rozumiem tomu dobre? Čiže by som ho zaradila v cene faktúry od predajne a keďže pôžičku nedostal ako podnikateľ, ale len fyz.osoba, úroky z nej si asi nemôže uplatniť, alebo sa mýlim?

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Nebolo by lepšie, aby auto kúpil na úver ako občan, to bude jeho majitelom a za týždeň ho vloží do firmy. Mylím, že by to bol ideálny spôsob, a nemuselo by sa účtovať o úvere a splátkach a komplikovať si život. Auto by splácal ako radový občan.
    Pekný deň želám...

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    Italka
    Prosím Vás neviem ako postupovať v prípade, ak si občan, ktorý je zároveň SZČO obstará automobil cez pôžičku z komerčnej banky(spotrebiteľ.úver) a chce ho využívať na podnikanie-môže ho v účtovníctve zaradiť a odpisovať ešte počas splácania tejto pôžičky alebo až po jeho celkovom splatení. Ďakujem všetkým, ktorí by mi mohli s tým nejako poradiť.
    Moja rada :
    Za peniaze, ktoré dostanem z komerčnej banky kúpim auto, ktoré vložím do majetku firmy v obstarávacej cene /mám faktúru , alebo kúpno-predajnú zmluvu, / a uplatnujem odpisy, pretože HM mám zaradený v majetku firmy a využívam ho na podnikanie...
    Komerčnej banke splácam pôžičku ako občan - pôžička sa mi neobjavý v účtovníctve
    Ja by som postupovala asi takto...

    pôžička na kúpu automobilu a odpisy v JU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.