Zavrieť

Porady

kedy začať účtovať??

prosim vas poradte mi niekto..kamaratka ma zivnostensky list od polovice juna..v nom ma uvedeny den zacatia zivnosti = den zacatia vedenia uctovnictva?? doteraz nezacala viest uctovnictvo . ma uz dokonca aj fakturu z juna..da sa to teraz este zauctovat??
potrebujem to vediet velmi surne..
vopred dakujem
Naposledy upravil suvaha : 04.09.07 at 13:05
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Účtovať začneš dňom kedy nastane prvý účtovný prípad od začatia živnosti.
    Fa.zúčtuješ s dátumom dodania alebo vystavenia do záväzkov alebo pohľadávok a zároveň úhradu tým dňom kedy bola zaplatená.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Zákon o účtovníctve
    § 16
    (3) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, otvorí účtovné knihy vždy

    a) ku dňu začatia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
    b) k prvému dňu účtovného obdobia,
    c) ku dňu účinnosti vyhlásenia konkurzu alebo vyrovnania.

    suvaha je offline (nepripojený) suvaha

    všetko sa len učím.. suvaha
    mozem teda tu fakturu zauctovat teraz v septembri? este sme nezacali uctovat a ja som o tejto fakture doteraz nevedela..

    suvaha je offline (nepripojený) suvaha

    všetko sa len učím.. suvaha
    je to dosla faktura..nakupila totiz nejaky tovar uz v tom spominanom juni..

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Tak potom na základe čoho si účtovala úhradu?Fa.treba zapísať do knihy záväzkov a dňom úhrady zapísať úhradu v knihe záväzkov.

    suvaha je offline (nepripojený) suvaha

    všetko sa len učím.. suvaha
    doteraz sme neotvorili uctovne knihy..
    mozno hlupa otazka ale den zacatia podnikania=den otvorenia uctovnych knih ??

    manus je offline (nepripojený) manus

    Som kto som :-) manus
    suvaha Pozri príspevok
    mozem teda tu fakturu zauctovat teraz v septembri? este sme nezacali uctovat a ja som o tejto fakture doteraz nevedela..
    Účtovníctvo musíš viesť chronologicky, aby ti dátumy šli porade. Ak si ešte nezačala účtovať, tak si zoraď všetky doklady podľa dátumu a pekne začni . Najvyšší čas. Problém to nie je, veď máme aj "igelitkárov", ktorý nám donesú všetky doklady v januári (ešte ten lepší prípad)-februári-marci (to je ten horší prípad), ale to nemá žiadna účtovníčka rada.
    Ale nič si z toho nerob, pokiaľ si ešte nezačala účtovať vôbec nič sa nedeje. Horšie by bolo, keby si mala odovzdané DP a v apríli našla doklad z predchádzajúceho roka, to by bol problém! Ale v rámci jedného roka sa to urobiť dá. - ovšem okrem prípradu, keď ste platiteľom DPH a odovzdávate mesačné výkazy DPH ???

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    suvaha Pozri príspevok
    mozem teda tu fakturu zauctovat teraz v septembri? este sme nezacali uctovat a ja som o tejto fakture doteraz nevedela..
    Faktúru je vhodné zaevidovať do knihy DF v mesiaci keď prišla , resp. podľa dátumu dodania, vystavenia (záleží od sw. koľko dátumov ponúkne).
    Úhrada DF sa účtuje do DP na deň keď úhrada fyzicky prebehne, a zároveň sa vyznačí úhrada v knihe DF.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    suvaha Pozri príspevok
    doteraz sme neotvorili uctovne knihy..
    mozno hlupa otazka ale den zacatia podnikania=den otvorenia uctovnych knih ??
    Áno,tak ako píšeš.

    suvaha je offline (nepripojený) suvaha

    všetko sa len učím.. suvaha
    dakujem moc za radu...ja som cakala na prve faktury...o tejto nebolo ani slovo.takze si mam normalne otvorit penazny dennik, knihu zavazkov, pohladavok ? je to jedno k akemu datumu, nemusi to byt prvy den v mesiaci?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Johanka Pozri príspevok
    Zákon o účtovníctve
    § 16
    (3) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, otvorí účtovné knihy vždy

    a) ku dňu začatia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
    b) k prvému dňu účtovného obdobia,
    c) ku dňu účinnosti vyhlásenia konkurzu alebo vyrovnania.
    Musím odcitovať sama seba a znova znenie príslušného ustanovenia Zákona o účtovníctve. Zákony sú pri našej práci dôležité a treba ich čítať pozorne .
    Ak je deň začatia podnikania napr. 15.12. otvoríš účtovné knihy 15.12.

    suvaha je offline (nepripojený) suvaha

    všetko sa len učím.. suvaha
    este mam otazku..ako zauctovat prispevok z uradu na zacatie podnikania? len ako vklad do pokladne a z neho kupa notebooku ktoreho OC je VOZD a dan VNZD?
    taktiez naklady ktore su este pred zacatim podnikania ako kolky, cestovne vydavky ak nepresiahli 50.000 mozem ich dat na prevadzkovu reziu?

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Dotácia z ÚP ako POZD-príjmy otatné,nákup notebooku do 30 000,-s DPH ako VOZD,ak si platca DPH,DPH na odpočítaš na vstupe,ak nie tak celú sumu.Ak suma notebooku je vyššia ako 30 000,-zaradiť do majetku a odpisovať 4 roky.
    Zriaďovacie výdavky ako prev.réžiu.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    suvaha Pozri príspevok
    este mam otazku..ako zauctovat prispevok z uradu na zacatie podnikania? len ako vklad do pokladne a z neho kupa notebooku ktoreho OC je VOZD a dan VNZD?
    taktiez naklady ktore su este pred zacatim podnikania ako kolky, cestovne vydavky ak nepresiahli 50.000 mozem ich dat na prevadzkovu reziu?
    O účtovaní dotácie som nedávno písal tu http://www.porada.sk/511079-post5.html

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    vikinka Pozri príspevok
    Dotácia z ÚP ako POZD-príjmy otatné,nákup notebooku do 30 000,-s DPH ako VOZD,ak si platca DPH,DPH na odpočítaš na vstupe,ak nie tak celú sumu.Ak suma notebooku je vyššia ako 30 000,-zaradiť do majetku a odpisovať 4 roky.
    Zriaďovacie výdavky ako prev.réžiu.
    ... treba prihliadnuť na § 17 ods.3 písm.h/ , najmä pri OC > ako 30 tis. Sk. Aj pri sume nižšej dotácia nemusí byť vo výške sumy zaplatenej za notebook ....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.