Zavrieť

Porady

Vklad do ZI

Ahoj poraďáci, chcela by som vás poprosiť o pomoc. Zakladáme novú sro a ideme majetok z jednej sro vložiť do ZI tej novej sro. Chcem sa spýtať ak vložíme majetok do ZI tento majetok sa bude v novej sro odpisovať z ceny zo znaleckého posudku alebo ako to je? Odpisuje sa vôbec?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    V účtovníctve bude nepeňažný vklad ocenený (obstarávacia cena) sumou, v akej bol zapísaný ako vklad do ZI. Pre daňové odpisy bude vstupná cena stanovená podľa § 25 Zákona o dani z príjmov - vstupnou cenou bude daňová zostatková cena majetku zistená u vkladateľa.

    § 25

    (1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je
    ...

    f) zostatková cena majetku zistená u vkladateľa alebo darcu pri vyradení v dôsledku jeho vkladu do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo darovania okrem majetku vylúčeného z odpisovania,
    g) obstarávacia cena majetku vylúčeného z odpisovania u vkladateľa alebo darcu pri vyradení v dôsledku jeho vkladu do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo darovania.


    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Ešte sme neni ani na pol ceste... Išlo mi o to či sa takto vložený majetok odpisuje. Väčšina majetku je už odpísaná a poradili nám že ho máme dať oceniť znaleckým posudkom...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Znaleckým posudkom musí byť ocenený každý nepeňažný vklad do ZI, vyžaduje to Obchodný zákonník. Ak vložíte do ZI majetok, ktorý je u vkladateľa odpísaný,tzn. že daňovú ZC má nulovú, daňové odpisy v novej s.r.o. budú nulové. Nie je to pre účtovníka vďačná situácia - rozdielne účtovné a daňové odpisy - úprava účtovného výsledku hospodárenia, odložená daň ...

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Takže sa bude evidovať v majetku v cene podľa znaleckého posudku odpisovať sa bude účtovne ale nie daňovo?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Áno, ak pôjde o majetok, ktorého daňová ZC u vkladateľa je nula.
    Ak niektorý z nepeňažných vkladov má určitú daňovú zostatkovú cenu, daňovo sa bude odpisovať z tejto zostatkovej ceny.

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Aha tak to je aké čudné... to som fakt netušila, myslela som že znalecký posudok mi dá cenu, vložím do ZI, z tejto ceny uplatním odpisy a hotovo... Jaj musím sa ešte véééľa učiť...

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Dobrá rada nad zlato . A musí byť znaleckým posudkom ocenený každý majetok zvlášť alebo sa môže oceniť znal. posudkom celok v prípade, že ide o dosť vecí aj drobných (počítače, nábytok, kuch. linky, poháre...).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.