Zavrieť

Porady

vklad SZČO - reakcia

ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Reagujem na túto tému takto, nakoľko pôvodná je zamknutá : www.porada.sk/t33223-osobny-vklad-szeo.html
Sledoval som ju od začiatku a pokladal som za úplne zbytočné sa do nej zapojiť, nakoľko by to bolo zbytočné. Bod "oceňujem" som dal pre APO, pretože som súhlasil z názorom, že vklad do podnikania sa prejaví v záväzkoch a musím povedať, že takto robím aj ja. Toto som dal na vedomie APO aj cez ss. Bolo by dobré, keby si všetci prispievatelia do tejto témy pozorne prečítali odpoveď z UDR. Samozrejme aj tí, ktorí v hojnom počte udelovali súhlas /asi by ho mali odobrať/. Zdeni, keď si dostala odpoveď z UDR , tak ho prosím pripni. Tu je odpoveď z UDR:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu uvádza nasledovné:

Osobný vklad je potrebné účtovať ako príjem neovplyvňujúci základ dane Tento vklad je potrebné evidovať v pomocnej evidencii ako záväzok.

Váš dopyt:

Dobrý deň. Podnikateľ, FO účtujúca v JU vloží do podnikania peňažné prostriedky / napr. na nákup tovaru.../ Vklad je účtovaný ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Je potrebné "vklad" evidovať ako záväzok? Ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Veľmi pekne ďakujem za podporu. Už so myslel, že mnou presadzovaná zásada podobnosti JÚ a PÚ nenajde podporu medzi poraďákmi.

Medzi nami, taký vklad je veľmi dobrý nato, keď potrebujeme opraviť účtovníctvo a vklad nahradím faktúrou, ktorú som zabudol dať do evidencie. Vklady pre tých čo rozumejú účtovníctvu sú niekedy dobrými zadnými dvierkami.

Prajem veľa úspechov.

apo
0 0
ivo1 ivo1

ivo1 je offline (nepripojený) ivo1

apo
Veľmi pekne ďakujem za podporu. Už so myslel, že mnou presadzovaná zásada podobnosti JÚ a PÚ nenajde podporu medzi poraďákmi.

Medzi nami, taký vklad je veľmi dobrý nato, keď potrebujeme opraviť účtovníctvo a vklad nahradím faktúrou, ktorú som zabudol dať do evidencie. Vklady pre tých čo rozumejú účtovníctvu sú niekedy dobrými zadnými dvierkami.

Prajem veľa úspechov.

apo
S tou faktúrou je to iba v prípade, že nie si platiteľ DPH ako aj dodávateľ. Vklad je nedaňový príjem a DFA daňový výdaj, ak ide o záväzok. Odpoveď na:" medzi nami": Aj keď rozumieš účtovníctvu nie je to také jednoduché a tvrdiť o dobrých zadných dvierkach zrovna na tomto príklade?
Naposledy upravil ivo1 : 18.10.06 at 08:15
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Takže ak tomu dobre rozumiem, tak výber peňazí podnikateľa, FO z firmy na osobnú spotrebu, bude výdaj neovplyvňujúci základ dane a v pomocnej evidencii to bude figurovať ako pohľadávka ?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Keď má čo vybrať, už to nebude figurovať ako pohľadávka - je to zdanené a s tými peniazmi môže robiť čo chce. Len ak má evidovaný záväzok ako vklad - tak ten si zníži.
0 0
ivo1 ivo1

ivo1 je offline (nepripojený) ivo1

Jozef I
Takže ak tomu dobre rozumiem, tak výber peňazí podnikateľa, FO z firmy na osobnú spotrebu, bude výdaj neovplyvňujúci základ dane a v pomocnej evidencii to bude figurovať ako pohľadávka ?
Súhlasím s Jozefom, to je to, čo súvisí s vkladom!
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jozef I
Takže ak tomu dobre rozumiem, tak výber peňazí podnikateľa, FO z firmy na osobnú spotrebu, bude výdaj neovplyvňujúci základ dane a v pomocnej evidencii to bude figurovať ako pohľadávka ?
Určite nie, osobná spotreba je niečo iné.....Tu ide o vzťah medzi vkladom peňazí do účtovníctva v prípade nedostatku finančných prostriedkov-ten nevyrovnávaš osobnou spotrebou...
0 0
ivo1 ivo1

ivo1 je offline (nepripojený) ivo1

evina
Určite nie, osobná spotreba je niečo iné.....Tu ide o vzťah medzi vkladom peňazí do účtovníctva v prípade nedostatku finančných prostriedkov-ten nevyrovnávaš osobnou spotrebou...
Ale čiastku v pokladni /vysoký zostatok/ vyrovnávaš osobnou spotrebou.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ivo1
Ale čiastku v pokladni /vysoký zostatok/ vyrovnávaš osobnou spotrebou.

Ako kedy, ak má SZČO veľký vklad v pokladni z predchádzajúcich období vyrovnávam ja osobne najprv ten. Ale nechoďme prosím do absurdností, aby sme osobnú spotrebu podnikateľa považovali za pohľadávku...
0 0
ivo1 ivo1

ivo1 je offline (nepripojený) ivo1

evina
Ako kedy, ak má SZČO veľký vklad v pokladni z predchádzajúcich období vyrovnávam ja osobne najprv ten. Ale nechoďme prosím do absurdností, aby sme osobnú spotrebu podnikateľa považovali za pohľadávku...
To určite nieeeee! Ani v zlom sne. Ale JU skutočne nie je také jednoduché.
Mojim príspevkom som myslel úplne niečo iné, ale nevadí.
Naposledy upravil ivo1 : 18.10.06 at 08:59
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Jozef I
Takže ak tomu dobre rozumiem, tak výber peňazí podnikateľa, FO z firmy na osobnú spotrebu, bude výdaj neovplyvňujúci základ dane a v pomocnej evidencii to bude figurovať ako pohľadávka ?
Ozaj nie. Musíme rozlišovať čo je vklad podnikateľa, čoje výber vkladu podnikateľa a čo je osobná spotreba.

Ak podnikateľ začína od nuly tak musí nejaké prachy dať do firmy aby mohol kúpiť tovar. Tento vklad je tým vkladom ktorý sa zapíše do evidencie záväzkov.

Ak podnikateľ v priebehu podnikania vybral všetku hotovosť na osobnú spotrebu je to OK nikde to zvlášť neviduje lebo je to zaznamenané v znížení hodnoty majetku.

Ak následne ide kúpiť investíciu na ktorú nemá hotovosť tak musí vklad zapísať do knihy záväzkov.

Pri výbere na osobnú spotrebu sa môže účtovník rozhodnúť či výber bude osobná spotreba, alebo zníženie záväzku teda výber vkladu.

Ja počas roka vklady nezapisujem do evidencie záväzkov, až tak aktívny niesom, ale pri ročnej uzávierke urobím poriadok v tom, že rozdiel medzi vkladmi a výbermi, ktoré nie sú osobnou spotrebou premietnem do evidencie záväzkov ako zníženie, alebo zvýšenie vkladu.

Kto chce byť úplne korektný k vedeniu účtovníctva tak to robí priebežne.

apo
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ivo1
To určite nieeeee!
Teraz neviem, čo nie ten spôsob vyrovnávania, alebo tá absurdnosť?
0 0
ivo1 ivo1

ivo1 je offline (nepripojený) ivo1

evina
Teraz neviem, čo nie ten spôsob vyrovnávania, alebo tá absurdnosť?
Jedno aj druhé aj tretie ako pohľadávku.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Viem o čom tu hovoríte a viem aj to, čo povedal DU. Ale nezdá sa vám to absurdné? Veď tak ako bol prvotný vklad do podnikania, ked zacala FO podnikať, tak ste to evidovali ako záväzok? Veď živnostník ručí celým svojím majetkom. Ak mu budú chýbať v podnikaní peniaze a dajú na neho exekútora tak sa môže ísť so svojim záväzkom vypchať. Aj tak prídu k nemu domov a zoberú mu ladničku. A môže argumentovať že on požičal firme 100000 a ona mu ich nevrátila. Nedáva mi to zmysel. Veď všetko to čo má vo firme je jeho majetok tak aký záväzok. Sám voči sebe ?
Beriem to na vedomie aký je z toho výsledok, a aké vyjadrenie je tam pripnuté, ale logicky mi absolútne nesedí.
A ešte mám pripomienku. Ekopo mal príspevok vraj výber na osobnú spotrebu je už zdanený. Vybrať si na osobnú spotrebu môžem aj keď firma bude v strate a nedosiahne žiaden zisk. Tak aké zdanenie? Alebo to myslel v tom, že je to nedaňový náklad. Ale to je aj vklad podnikateľa. Teraz nejde o dane, ale o to či to je záväzok a pohladávka. Ak výber nie je pohladávka, preco je vklad záväzok, tak to teda neviem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ivo1
Jedno aj druhé aj tretie ako pohľadávku.
Bohužiaľ ja nemôžem zas súhlasiť s Tebou, nemôžeme tu pliesť vklady podnikateľa a osobnú spotrebu.
0 0
ivo1 ivo1

ivo1 je offline (nepripojený) ivo1

apo
Ozaj nie. Musíme rozlišovať čo je vklad podnikateľa, čoje výber vkladu podnikateľa a čo je osobná spotreba.

Ak podnikateľ začína od nuly tak musí nejaké prachy dať do firmy aby mohol kúpiť tovar. Tento vklad je tým vkladom ktorý sa zapíše do evidencie záväzkov.

Ak podnikateľ v priebehu podnikania vybral všetku hotovosť na osobnú spotrebu je to OK nikde to zvlášť neviduje lebo je to zaznamenané v znížení hodnoty majetku.

Ak následne ide kúpiť investíciu na ktorú nemá hotovosť tak musí vklad zapísať do knihy záväzkov.

Pri výbere na osobnú spotrebu sa môže účtovník rozhodnúť či výber bude osobná spotreba, alebo zníženie záväzku teda výber vkladu.

Ja počas roka vklady nezapisujem do evidencie záväzkov, až tak aktívny niesom, ale pri ročnej uzávierke urobím poriadok v tom, že rozdiel medzi vkladmi a výbermi, ktoré nie sú osobnou spotrebou premietnem do evidencie záväzkov ako zníženie, alebo zvýšenie vkladu.

Kto chce byť úplne korektný k vedeniu účtovníctva tak to robí priebežne.

apo
Môj posledný príspevok k tejto téme:
apo v prvom príspevku píšeš trošku odlišne ako v hore uvedenom.
Ja nepoznám korektné vedenie účtovníctva, aj keď nie som poradca, ale trvám na vedení účtovníctva podľa platnej legislatívy a čo nie je zakázané je povolené.

Pekný deň prajem a hor sa do účtovania
0 0
ivo1 ivo1

ivo1 je offline (nepripojený) ivo1

evina
Bohužiaľ ja nemôžem zas súhlasiť s Tebou, nemôžeme tu pliesť vklady podnikateľa a osobnú spotrebu.
Evina to som ani netvrdil. Tvrdím, že myslieť ako pohľadávku ani v zlom sne....a záväzok....
V mojich príspevkoch išlo o niečo iné.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ivo1
Evina to som ani netvrdil. Tvrdím, že myslieť ako pohľadávku ani v zlom sne.
V mojich príspevkoch išlo o niečo iné.
O.k., čítala som dopísanie do Tvojho príspevku, a len matne chápem, o čo Ti ide.
Ja som len reagovala "na to vyrovnávanie vkladu" osobnou spotrebou a osobnú spotrebu ako pohľadávku..... Nevyjadrovala som sa a /a zámerne/ a ani sa nevyjadrím už k tomu záväzku vo vzťahu ku vkladu podnikateľa - je to asi na každom z nás ako to budeme robiť , argumentov pre a proti zaznelo dosť
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

ivo1
Môj posledný príspevok k tejto téme:
apo v prvom príspevku píšeš trošku odlišne ako v hore uvedenom.
Ja nepoznám korektné vedenie účtovníctva, aj keď nie som poradca, ale trvám na vedení účtovníctva podľa platnej legislatívy a čo nie je zakázané je povolené.

Pekný deň prajem a hor sa do účtovania
Ivo1,

Jedným z hlavných princípov vedenia účtovníctva je jeho preukaznosť a v pôvodnej téme som citoval pargraf zo zákona o účtovnícve kde je napísané, že účtovníctvo musí byť vedené tak, aby bolo možné správne pri účtovnej závierke vykázať stav majetku a záväzkov. Tento princíp je spoločný pre JÚ aj PÚ.

Ako sa účtovník dostane k tomuto cielu je viac možností. Korektný spôsob je počas roka priebežne a obhájiteľný v JÚ je na konci roka.

Ťakžko sa niekto bude obhajovať tým, ťe v zákone nie je napísané, že je nutné vklady zahrnúť do evidencie závazkov, keď porušil ustanovenie zákona o účtovníctve ktoré dáva za povinnosť viesť účtovnictvo tak aby ... ako som už uviedol predtým.

apo
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Jozef I
Viem o čom tu hovoríte a viem aj to, čo povedal DU. Ale nezdá sa vám to absurdné? Veď tak ako bol prvotný vklad do podnikania, ked zacala FO podnikať, tak ste to evidovali ako záväzok? Veď živnostník ručí celým svojím majetkom. Ak mu budú chýbať v podnikaní peniaze a dajú na neho exekútora tak sa môže ísť so svojim záväzkom vypchať. Aj tak prídu k nemu domov a zoberú mu ladničku. A môže argumentovať že on požičal firme 100000 a ona mu ich nevrátila. Nedáva mi to zmysel. Veď všetko to čo má vo firme je jeho majetok tak aký záväzok. Sám voči sebe ?
Beriem to na vedomie aký je z toho výsledok, a aké vyjadrenie je tam pripnuté, ale logicky mi absolútne nesedí.
A ešte mám pripomienku. Ekopo mal príspevok vraj výber na osobnú spotrebu je už zdanený. Vybrať si na osobnú spotrebu môžem aj keď firma bude v strate a nedosiahne žiaden zisk. Tak aké zdanenie? Alebo to myslel v tom, že je to nedaňový náklad. Ale to je aj vklad podnikateľa. Teraz nejde o dane, ale o to či to je záväzok a pohladávka. Ak výber nie je pohladávka, preco je vklad záväzok, tak to teda neviem.
Poznáš dobre podstatu JU? Asi veľmi nie.Môže sa stať že podnikateľ je v danom období v strate, ale má pokladňu plusovú /napr. dostal späť preddavky na daň z príjmu, preplatok DPH, zobral úver -previedol ho do pokladne následne nepreinvestoval, dostal zálohu na budúcu službu alebo tovar....../Toto všetko platí pri korektnosti účtovania a podnikania. Čo sa týka zdanenia, veď tie peniaze nemusia byť zdanené presne v tom období, keď sa vyberajú! A mimochodom podnikateľ môže byť aj v zisku a peniaze mu pôjdu do mínusu - má v tomto roku veľké preddavky na daň. Podľa mňa to všetko logicky sedí, nemiešajme jablká z hruškami.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

evina
O.k., čítala som dopísanie do Tvojho príspevku, a len matne chápem, o čo Ti ide.
Ja som len reagovala "na to vyrovnávanie vkladu" osobnou spotrebou a osobnú spotrebu ako pohľadávku..... Nevyjadrovala som sa a /a zámerne/ a ani sa nevyjadrím už k tomu záväzku vo vzťahu ku vkladu podnikateľa - je to asi na každom z nás ako to budeme robiť , argumentov pre a proti zaznelo dosť
V pôvodne téme aj teraz stále sa točíte okolo osobnej spotreby ako pohľadávky. Táto súvislosť sa vytiahla iba ako protiargument na povinnosť vklad písať do evidenie záväzkov. Osobná spotreba sa nikde neprejavuje, nemá prečo, veď podnikateľ si vyberá prachy ktoré má navyše. Nemôže si vybrať peniaze ktoré nemá.

Minulá téma aj táto opäť otvorená je o vkladoch a výberoch vkladov. No a je na účtovníkovi čí vyber bude účtovať ako znženie záväzku z vkladu alebo ako osobnú spotrebu.

apo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať