Zavrieť

Porady

zmena firmy

Neviem, či som zaradila tému správne, ale hádam mi to prepáčite.
Už som tu o nás písala takže v skratke.
Sme dve samostatné firmy s jedným majiteľom a rovnakým sídlom, jedna výrobná, druhá distribučná. Aby sme obmedzili neustále prefaktúrovávánie všetkého chceme distribučnú utlmiť, a distribuovať cez výrobnú. Už som to tu pred časom konzultovala, takže základné veci ako prehodenie reg. pokladne a skladu sme zvládli.
Ale nie je mi celkom jasné, čo s autami. Máme osobné, úžitkové - PickUp, a nákladné nad 3,5 tony.
Musíme volať úradného odhadcu (všetky autá sú viac ako 10r. staré a odpísane) či stačí, keď si stanovíme len nejakú symbolickú cenu (veď jedna firma DPH bude platiť a druhá zároveň uplatňovať). A čo kúpno predajná zmluva? Bude tam podpísaná tá istá osoba, len razítko bude iné. Nie je mi to celkom jasné a nechcem, aby nás niekto v budúcnosti obvinil, že nie je to tak ako to malo byť, tak prosím o radu. Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Bibika22 Pozri príspevok
    Neviem, či som zaradila tému správne, ale hádam mi to prepáčite.
    Už som tu o nás písala takže v skratke.
    Sme dve samostatné firmy s jedným majiteľom a rovnakým sídlom, jedna výrobná, druhá distribučná. Aby sme obmedzili neustále prefaktúrovávánie všetkého chceme distribučnú utlmiť, a distribuovať cez výrobnú. Už som to tu pred časom konzultovala, takže základné veci ako prehodenie reg. pokladne a skladu sme zvládli.
    Ale nie je mi celkom jasné, čo s autami. Máme osobné, úžitkové - PickUp, a nákladné nad 3,5 tony.
    Musíme volať úradného odhadcu (všetky autá sú viac ako 10r. staré a odpísane) či stačí, keď si stanovíme len nejakú symbolickú cenu (veď jedna firma DPH bude platiť a druhá zároveň uplatňovať). A čo kúpno predajná zmluva? Bude tam podpísaná tá istá osoba, len razítko bude iné. Nie je mi to celkom jasné a nechcem, aby nás niekto v budúcnosti obvinil, že nie je to tak ako to malo byť, tak prosím o radu. Vďaka
    Nemusíš na vozidlá volať odhadcu. Daňové odpisy neuplatníš, a autá predáš za cenu primeranú.

    Bibika22 je offline (nepripojený) Bibika22

    Bibika22
    Ďakujem.

    A ešte ma napadlo. Čo cestná daň? Musím z jednej odhlásiť a potom zasa nahlásiť na druhú firmu. Alebo sa to týka len auta, ak je zaplatená na celý rok a nejde auto do iného okresu tak netreba nič robiť?
    Dik

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Daňovníkom dane z MV je ten, kto MV používa na podnikanie, takže odhlásiť a prihlásiť .

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Tiež sme predávali autá z jednej firmy do druhej spriaznenej (či ako sa to volá). Kúpili sme Avízo a našli sme ponuky áut rovnakej značky a roku výroby a cenu sme stanovili podla toho. Ku kúpno-predajnej zmluve, kvôli daniarom sme odložili aj tie inzeráty aj s dátumom vydania novín, aby bolo vidieť, že to bola cena v čase predaja.
    A cestnú daň treba určite odhlásiť a prihlásiť. Je to predsa náklad inej firmy.
    Ešte ma napadlo, ako to bude s DPH u osobných áut u predávajúceho. Kupujúci osobného auta si DPH na vstupe neuplatní. A keď potom auto predáva, asi neodvedie? Už dlho nerobím s DPH, takže snád sa k tomu niekto vyjadrí. (Robili sme to ešte cca v r.2003)
    Naposledy upravil brčko : 10.09.07 at 17:34

    Bibika22 je offline (nepripojený) Bibika22

    Bibika22
    Ďakujem.
    To s tými novinami sa mi celkom pozdáva. Skúsme to tak.
    Prosím vyjadrite sa niekto k tomu DPH.
    Dik

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    brčko Pozri príspevok
    Ešte ma napadlo, ako to bude s DPH u osobných áut u predávajúceho. Kupujúci osobného auta si DPH na vstupe neuplatní. A keď potom auto predáva, asi neodvedie? Už dlho nerobím s DPH, takže snád sa k tomu niekto vyjadrí. (Robili sme to ešte cca v r.2003)
    Ak predávajúci pri kúpe osobného motorového vozidla nemal právo si uplatniť dph, tak aj predávať bude bez dph to konkrétne osobné motrové vozidlo (kategória M,M1).

    Ella je offline (nepripojený) Ella

    Ella
    Aj my sme mali takýto prípad a zákon hovorí: následne, ak platiteľ dane predá osobný automobil, pri ktorého obstaraní na základe kúpnej zmluvy alebo zmluvy o prenajatej veci nemohol odpočítať daň, predaj takéhoto osobného automobilu je oslobodený od dane /§ 42 zákona o DPH/.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.