Zavrieť

Porady

FAKTUFACIA S DPH ALEBO BEZ DPH?

Prosím Vás o radu?

Idem vystaviť faktúru pre vykonanie lešenárskych prác. Miesto určenia je Srbsko, ale práce si objednala od nás slovenská firma, ktorá ma pridelené IC DPH : SK. My sme tiež platitelmi DPH.
Takže teraz neviem či vystaviť faktúru s DPH alebo bez DPH?

Prosim o rýchlu radu, za ktorú Vám vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    R.evita Pozri príspevok
    Prosím Vás o radu?

    Idem vystaviť faktúru pre vykonanie lešenárskych prác. Miesto určenia je Srbsko, ale práce si objednala od nás slovenská firma, ktorá ma pridelené IC DPH : SK. My sme tiež platitelmi DPH.
    Takže teraz neviem či vystaviť faktúru s DPH alebo bez DPH?

    Prosim o rýchlu radu, za ktorú Vám vopred ďakujem.
    Fakturoval by som s DPH. Rozhodujúcim faktorom tu je registrácia odberateľa pre DPH v SR.

    R.evita je offline (nepripojený) R.evita

    bože keby som to vedela -proste viem len že som ...viac R.evita
    Aj ja si to myslím a aj my to potvrdili 2 dalšie známe učtovníčky ale aj tak si nie som istá. Ale v zákonoch asi nikto nikdy si nie je isty.
    Najviac ma mýli to, že lešenárske práce sú v Srbsku (tretie štáty). A DPH by malo by byť zaplatené tam a nerozumiem ako sa to DPH tam dostane.

    R.evita je offline (nepripojený) R.evita

    bože keby som to vedela -proste viem len že som ...viac R.evita
    Nedá mi to.
    Ja viem že podla §15 ods. 2 - miestom dodania služby vztahujúcej sa na nehnutelnosti je tam kde sa nehnutelnost nachádza teda Srbsko. Ale tu ide o to sú lešenárske práce práce na nehnutelnosti - podstate sa tam lešenie postaví - potom zdemoluje a prinesie sa spat - kde by som to mohla zistiť

    Džudi je offline (nepripojený) Džudi

    Džudi
    Ja sa prikláňam skôr k názoru práce na nehnuteľnosti, t.j. tam kde sa nehnuteľnosť nachádza a ak to nie je na území EÚ tak by som pozrela vývoz služieb . Ak by to bolo na území členského štátu je podstatné či je tam na koho preniesť daňovú povinnosť.

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    Omylom som vymazal predch. svoj príspevok.

    Podľa mňa sa jedná o prácu ne Hnuteľnom hm. majetku. Keďže lešenie po vykonaní prác ( montáže ) neopustí krajinu, v kt. bola práca vykonaná, miestom dodania bude Srbsko. Z pohľadu 222/2004 táto služba nebude predmetom dane na Slovensku.

    Lešenie je odkiaľ ? Dodáva ho slovenská firma, alebo je požičané od nejakej srbskej firmy? Opustí po vykonaní prác územie Srbska alebo tam ostáva ?
    Skúste doplniť zadanie otázky.

    R.evita je offline (nepripojený) R.evita

    bože keby som to vedela -proste viem len že som ...viac R.evita
    Dodávateľmi sme mi, máme vlastné lešenie a aj naši pracovníci isli do srbska vykonávať práce. takže mi sme ich tam odviezli a aj si ho privezieme spať. My nemáme nič zo žiadnou srbskou firmou. Všetko ide cez slovenského odberateľa

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Keď by sa išlo do dôsledkov, tých problematických otázok je tu viac. Všetko záleží na tom, ako sú tieto lešenárske práce deklarované. Podľa § 15, ods. 2 by som to neposudzoval, lebo lešenie samo o sebe je hnuteľný majetok a nie je súčasťou nehnuteľnosti a v ods. 2 nie je menovite uvedený tento druh služby. Jedine by pripadala alternatíva podľa § 15, ods. 8/f, ak je služba deklarovaná ako prenájom lešenia. V tomto prípade by bolo možné fakturovať bez DPH. Pokiaľ, ale na faktúre sa uvedie ako druh služby napr. montáž a demontáž lešenia, fakturoval by som vrátane DPH.

    R.evita je offline (nepripojený) R.evita

    bože keby som to vedela -proste viem len že som ...viac R.evita
    NO MI FAKTURUJEME montáz, prenájom a demontáž radového lešenia a rozne príplatky za práce naviac -
    ja uz naozaj neviem - kazdý ma v niečom pravdu ale čo je fakt dobré

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    R.evita Pozri príspevok
    NO MI FAKTURUJEME montáz, prenájom a demontáž radového lešenia a rozne príplatky za práce naviac -
    ja uz naozaj neviem - kazdý ma v niečom pravdu ale čo je fakt dobré
    V tomto prípade by som to azda aj posudzoval ako prenájom hnut.hm.majetku. V zmysle §15/7,8f je miestom dodania SR a faktúrujete s DPH.

    R.evita je offline (nepripojený) R.evita

    bože keby som to vedela -proste viem len že som ...viac R.evita
    Ďakujem všetkým za radu.

    Tak po dnešnom dni som sa rozhodlá. )

    Ide o poskytovanie lešenia a lešenárskych prác pre opravu a údržbu v Srbsku pre Slováka. Nevzťahuje sa to ku výstavbe novej nehnuteľnosti.
    Preto fakturujem s DPH.

    Dúfam, že prispevok pomôže aj iným ako aj mne pomáhajú vaše príspevky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.