Zavrieť

Porady

Provízia

SZČO nám sprostredkoval predaj tovaru a následne poslal faktúru na sprostredkovanie. V starom zákone o dani z príjmu č.366 som si mohla dať do nákladov len takú sumu za sprostredkovanie, ktorá nebola vyššia ako rozdiel medzi nákupom a predajom tovaru. V terajšom zákone som to ale nenašla. Môžem teraz dať do nákladov províziu, aj keď prevyšuje zisk na danom tovare?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mango11 je offline (nepripojený) mango11

    mango11
    AdrianaA Pozri príspevok
    SZČO nám sprostredkoval predaj tovaru a následne poslal faktúru na sprostredkovanie. V starom zákone o dani z príjmu č.366 som si mohla dať do nákladov len takú sumu za sprostredkovanie, ktorá nebola vyššia ako rozdiel medzi nákupom a predajom tovaru. V terajšom zákone som to ale nenašla. Môžem teraz dať do nákladov províziu, aj keď prevyšuje zisk na danom tovare?

    davam este do pozornosti § 19 ods 4) zakona o DZP, kde je uvedene, ze najomne, odplaty ( provizie ) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na zaklade mandatnych zmluv alebo podobnych zmluv, uhradzane FO sa zahrnunu do danovych vydavkov v zdanovacom obdobi, v ktorom boli zaplatene.....

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    platí § 10 ods 4) zakona o DZP
    odplaty za sprostredkovanie uhradzane FO sa zahrnú do daň. vydavkov po ich zaplatení aj v tomto prípade?
    Každý rok po vyhodnotení odberov sa jednotlivým odberateľom vystaví dobropis - zľava tovaru, nejaké percento z celoročného objemu - odberu. Dobropis sa vystaví v nasledujúcom roku, ale do účta sa časovo rozlišuje hodnota z týchto vystavených faktúr do predchádzajúceho obdobia - 385/- 604.
    Keďže tieto dobropisy sa uhradia až budúci rok, a jedná sa aj o FO, mám brať do úvahy tento paragraf, aj keď fakticky som vystavila dobropis ja, teda nemám od FO ja prijatú fa?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    lenkak Pozri príspevok
    platí § 10 ods 4) zakona o DZP
    odplaty za sprostredkovanie uhradzane FO sa zahrnú do daň. vydavkov po ich zaplatení aj v tomto prípade?
    Každý rok po vyhodnotení odberov sa jednotlivým odberateľom vystaví dobropis - zľava tovaru, nejaké percento z celoročného objemu - odberu. Dobropis sa vystaví v nasledujúcom roku, ale do účta sa časovo rozlišuje hodnota z týchto vystavených faktúr do predchádzajúceho obdobia - 385/- 604.
    Keďže tieto dobropisy sa uhradia až budúci rok, a jedná sa aj o FO, mám brať do úvahy tento paragraf, aj keď fakticky som vystavila dobropis ja, teda nemám od FO ja prijatú fa?
    Lenka, ak si bola povinná vystaviť ty dobropis, aj keď si ho vystavila v tomto roku a účtuješ v PÚ zaúčtuješ tak ako si písala 385/604 - jedná sa o príjmy neprijaté a nezúčtované na účtoch pohľadávok, vecne súvisiace s bežným obdobím.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.